Bu Kategoridesiniz : 23 Şubat 2017 Perşembe 15:59

Uzun ömrün şifreleri

Nilüfer Belediyesi İnci ve Taner Altınmakas Huzurevi’nin en sevilen sakinlerinden olan  102 yaşındaki Halil Gürdaş, sağlıklı yaşamın sırrını paylaştı. Az yemek ve sporun, uzun yaşamanın sırrı olduğunu anlatan Gürdaş, sağlıklı yaşam için limon, sarımsak, yoğurt ve balı önerdi.

Nilüfer Belediyesi İnci ve Taner Altınmakas Huzurevi sakinlerinden, bir asırlık çınar Halil Gürdaş,  dinç görünümü ve neşesi ile herkesin ilgi odağı. 1915 yılında Pertek’te doğan emekli astsubay Halil Gürdaş, zindeliği ile huzurevinde en dikkat çeken isim. Nilüfer Belediyesi İnci ve Taner Altınmakas Huzurevi’nin sevilen sakinlerinden biri olan Gürdaş, asker emeklisi olduğu için yaşamında da disiplinli ve kuralcı olduğunu ifade etti. 1933 yılında girdiği Konya Gedikli Küçük Zabit İhzari Mektebi ile askerlik hayatının  başladığını kaydeden Halil Gürdaş, birçok kentte görev yaptığını anlattı. 2 çocuğu olan ve 55 yıldır Bursa’da yaşayan Gürdaş eşini ise 7 yıl önce kaybettiğini söyledi.

“HEP AZ YEMEK YEDİM”

Uzun ve sağlıklı hayatın şifrelerini paylaşan Gürdaş, “Hayatım boyunca hep az yemek yedim. Sofradan doyarak kalkmadım. Sarımsak, bal, limon, yoğurdu çok yedim. Spor her zaman hayatımın parçası oldu. Atletizm dalları ve güreş ile çok uğraştım. Bu yaşıma rağmen her sabah odamın balkonunda ve yatağımda egzersiz yapıyorum” dedi. Doktora gitmeyi hiç sevmediğini ve yok denecek kadar az ilaç kullandığını kaydeden Gürdaş, yapılan sağlık kontrollerinde de doktorları bile şaşırtıyor. Herhangi bir sağlık problemi olmayan Gürdaş, huzurevinin en enerjik isimleri arasında. Spor yapmayı ve sağlıklı beslenmeyi gençlere tavsiye eden Gürdaş, alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklardan da uzak durulması gerektiğinin altını çiziyor.

Nilüfer Belediyesi İnci ve Taner Altınmakas Huzurevi’nden ve buradaki personelden çok memnun olduğunu kaydeden Halil Gürdaş, 101. doğum gününü birlikte kutladıkları Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ve ekibine de teşekkür etti.

 

 

 

 benzer haberler

Parkinson hastasının beynine, hareketleri düzenleyen pil  

Parkinson hastasının beynine, hareketleri düzenleyen pil

Acil Servis hekimlerine iletişim eğitimi  

Acil Servis hekimlerine iletişim eğitimi

Yüksek İhtisas’ta endoskopik hipofiz cerrahisi ameliyatları başladı  

Yüksek İhtisas’ta endoskopik hipofiz cerrahisi ameliyatları başladı