Bu Kategoridesiniz : 08 Eylül 2017 Cuma 18:19

13 okul ve 3 atölyeye yıkım kararı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Bursa’da yaptırdığı deprem incelemesi sonucu riskli görülen 16 ilk ve ortaöğretime bağlı okul hakkına yıkım kararı verildi. Yıkılacak okullarda eğitim gören öğrenciler başka okullarda misafir olarak ders alacak.İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya, yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı’nın, kentteki okulların depreme dayanıklılığının tespit edilmesi amacıyla riskli görülen binaların listesini istediğini söyledi. Sarıkaya, bu çerçevede hızla bir çalışma yaptıklarını vurgulayarak, “Riskli görülen 142 okulu Milli Eğitim Bakanlığı’na bildirdik. Bakanlık bunu 2 firmaya ihale ederek deprem incelemelerini yaptırıyor. Firmaların incelemeleri devam ediyor. Bu okullardan 16’sında yıkım kararı çıktı” dedi.

DİĞER OKULLARDA MİSAFİR OLACAKLAR

Okulların hemen yıkımı ve yenisinin yapımı için proje çalışmalarının sürdürüldüğünü belirten Sarıkaya, şunları kaydetti: “Okulları yıkıp bir yıl içinde yenisi yapacağız. Bu süre içinde yıkılan okulların öğrencileri yakınlardaki kurumlarda misafir olarak eğitim görecek. Şimdilik 16 okulda yıkım ve tahliye kararı verildi. Biz 16 okulumuzdaki öğrencilerimizi ve ailelerimizi mağdur etmeyecek şekilde planlamamızı yaptık ve yapıyoruz. Yıkılacak okulların öğrencileri, misafir olacakları okulda eğitim ve öğretime 18 Eylül sabahı başlayacaklar. Şu anda söz konusu okulların yöneticileri, ailelere bilgi vermek için çalışıyorlar, bu hafta tamamlanacak.” Bursa merkez ve ilçelerinde yeni eğitim öğretim yılında 20 yeni okulda eğitim öğretime başlanacağını dile getiren Sarıkaya, “İnşaatları devam eden 65 okul inşaatı da 1,5 yıl içinde tamamlanacak ve eğitime başlayacak” ifadesini kullandı.

ZORUNLU KAMULAŞTIRMAYA GİDİLECEK

Sarıkaya, Bursa’da derslik açıklarının bulunmadığını vurguladı. İlk ve ortaokullarda derslik başına düşen öğrenci sayısının 29, liselerde ise 23 olduğunun altını çizen Sarıkaya, “Bakanlığımızın Türkiye ortalaması olarak derslik başına 30 öğrenci hedefini biz tutturduk. 19 bin 600 civarında dersliğimiz var. Ayrıca bakanlık nezdinde yılda ortalama 40 yeni okul yapıyoruz. 3 yıldır yaklaşık bu ortalamayla kentimize okul kazandırıyoruz. Özel okullarla birlikte yılda ortalama 75-80 okul faaliyete geçiyor” diye konuştu. Kent bazında tekli eğitim hedeflerinden de bahseden Sarıkaya, 2014’te Bursa’da ikili eğitim oranının yüzde 46 olduğuna dikkati çekerek, “495 okulumuz 2014’te ikili eğitim yapıyordu. Şimdi eylülde bunu 200’e indirdik. Yüzde 19’a indi bu sayı, eylül ayından itibaren yani tekli eğitim oranımız yüzde 81’e çıkmış oldu” dedi. Sarıkaya, Osmangazi ve Yıldırım’daki bazı lokal bölgelerde arazi ve arsa üretemedikleri okul yapamadıklarını ifade ederek, bununla ilgili zorunlu olarak kamulaştırmaya gidileceğini söyledi.

‘BİLİNÇLİ BİR KAOS’

Konuyla ilgili olarak CHP Bursa Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Orhan Sarıbal bir açıklama yaptı. Sarıbal yaptığı açıklamada, yıkılması gündeme gelen okulların köklü geleneklerden geldiğini belirterek, “Okulların tatilde olduğu yaz mevsimi boyunca hiçbir adım atmayan ve konuyu çözmeyen Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü, tam da okulların başlayacağı sırada adeta bilinçli olarak karmaşa oluşturuluyor. Yıkılacak olan okul öğrencilerinin belirlenen okullara nakillerinin yapılıp yapılmayacağı, bunun isteğe bağlı olup olmayacağı öğretmenlerin görevlendirmelerinin nasıl yapılacağı şu anda belirsiz. Bu konuda yetkililerden açıklama bekliyorum” dedi.

“KÖKLÜ GELENEĞİ OLAN OKULLAR”

Sarıbal sözlerine şöyle devam etti: “Bu kapsama alınan okullardan birkaçı köklü geleneği olan okullar. Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin bir kısmı, Demirtaşpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin tamamı, Ergin Ağaç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin tamamı gibi okullar bu depremden etkilenecektir. Yaşanan bu kargaşa ile yetkililerden bir açıklama ve bir bilgi alınamaması, neyin nasıl olacağının belirsizliği, velilerde, öğretmenlerde ve öğrencilerde kaygı ve endişe yaratmaktadır ve bu haber gerçekten Milli Eğitim’de deprem yaratmıştır.”

‘YARINLARIMIZ İÇİN BİRLİK ZAMANI’

Vali İzzettin Küçük de 2017-2018 eğitim ve öğretim döneminin başlamasına sayılı günler kala, Çarşamba Valilik Hizmet Binası’nda, Bursa’da yer alan eğitimin paydaşlarıyla bir toplantı gerçekleştirdi. Kurum müdürleri ve muhtarların hazır bulunduğu toplantıda konuşan Vali Küçük, “Bursa’da milli eğitim camiası olarak büyük bir okullaşma hamlesi içerisindeyiz. Şu an hali hazırda 50’ye yakın yapımı devam eden okulumuz var. İhale ve proje safhasında olduğumuz okullarımız var. İnşallah bu sene 100’den fazla okulumuzu Bursa’mıza kazandıracağız. Bunun yanında malum bölgemiz deprem riski taşıyan bir bölge ve bizler de bununla ilgili 2015 yılında okullarımızın depreme dayanıklılığı ile alakalı ilgili kuruma müracaatta bulunduk. Bunun sonuçları da geçtiğimiz hafta elimize ulaştı. 13 okulumuza yıkım kararı geldi. Bizler gerekli çalışmaları yaparak öğrencilerimizin en az sıkıntı ile bu süreci atlatmalarını sağlayacağız. Ancak şu unutulmamalı deprem geldiği zaman şu veya bu gibi bahaneleri dinlemez arkadaşlar. Bizler bu yavrularımız için her türlü güvenlik ortamını hazırlamalıyız. Bunu da el birliği ile gerçekleştireceğiz. Okulumuz sağlam olacak, çevresinde herhangi bir madde satımı ve kullanımı yapılmayacak. Bunun polisiye kısmını biz halledeceğiz. Fakat velilerimiz, muhtarlarımız velhasıl toplum olarak birlikte hareket etmeliyiz. Yarınlarımızın teminatı gençlerimiz günlük polemiklere ve çıkar ilişkilerine kurban gitmesin. Şimdi birlik zamanı” dedi.

 benzer haberler

Tekerlekli sandalyeler ücretsiz tamir ediliyor  

Tekerlekli sandalyeler ücretsiz tamir ediliyor

Mahalle kültürü ‘Yıldırım’ı geleceğe taşıyacak  

Mahalle kültürü ‘Yıldırım’ı geleceğe taşıyacak

Gölyazı’ya açıkhava müzesi  

Gölyazı’ya açıkhava müzesi