Bu Kategoridesiniz : 06 Ağustos 2016 Cumartesi 11:57

Anne adayları domates, çay ve çikolataya dikkat

Anne adaylarından birçoğu gebelik süresince birtakım geçici sağlık sorunları yaşayabiliyor. Gebelikte oluşan reflü, bu sorunlar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Günümüzde yaklaşık her 3 gebeden 2’si reflü belirtilerinden şikayet ediyor. Gebeliğin sonuna doğru ise bu şikayetler giderek artıyor. Gebelik sürecinde reflü yakınmalarının hayatı kabusa çevirmemesi için doğru beslenmek gerekiyor. Acıbadem Bursa Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Semra Pehlivan, reflü şikayetlerinden kurtulmak için tüketilmesi ve uzak durulması gereken besinleri açıkladı.

Son 3 ay kabusa dönüyor

Reflüsü olan gebelerde göğüs kemiğinin arkasında yanma ve acı hissi oluşuyor. Bununla birlikte asitli mide sıvısının yemek borusundan yukarıya doğru çıkması sonucu boğaza yakın bölgelerde de bu his görülebiliyor. Gebelik ilerledikçe karın iç basıncının artarak mideye daha çok baskı yaptığını belirten Dyt. Pehlivan, özellikle son 3 ayda bu şikayetlerin daha da arttığını söylüyor. Beslenme alışkanlıkları değiştirilerek bu sorunlardan kurtulmak mümkün oluyor.

Besin tüketimi 6-8 öğüne bölünmeli

Günlük alınması gereken enerjinin 6-8 öğüne bölünmesi önem taşıyor. Az az ve sık sık yemek, mideye bir anda yüklenmenin önüne geçerek şikayetleri azaltıyor. Karın içi basıncının artmaması için de sıvı alımının öğün aralarında yapılması gerekiyor. Mide asit salgısını artıran besinlerden uzak durulması gerektiğini söyleyen Dyt. Pehlivan, “Acı baharat, gazlı içecek, alkol, domates, soğan, koyu çay, kahve, çikolata, sirke ve turunçgil türlerini tüketmek şikayetleri artırıyor. Bunun yanı sıra besinlerin çok sıcak ve çok soğuk olmaması önem taşıyor” diyor.

Yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı

Tüketilen besinlerin sindirimine yardımcı olmak için besinlerin küçük lokmalar halinde ve en az 10 kez çiğnenerek tüketilmesi gerekiyor. Yağların sindirimi diğer besin öğelerine göre daha uzun sürüyor, bu da yağlı besinlerin midede kalma sürelerini uzatıyor. Sindirimin uzaması mide asit salgısının artmasına neden olarak reflü oluşumunu tetiklediği için az yağlı olanların tercih edilmesi önem taşıyor. Tereyağı, margarin, kuyruk yağının yanı sıra yağ içeren kaymak, krema, mayonez, hardal, kaşar peyniri, tulum peyniri, sakatat, sosis, sucuk, salam tüketiminin kısıtlanması öneriliyor.

Kavun, karpuz ve mısır da tetikliyor

Gebelik döneminde oluşan reflüyü azaltmak için kuru fasulye, nohut gibi kurubaklagiller, turunçgiller, kavun, karpuz, mısır gibi gaz yapıcı besinlerden uzak durulması gerekiyor. Bunların yanı sıra basit şeker ve işlenmiş besin tüketimini de sınırlamakta fayda olduğunu söyleyen Dyt. Semra Pehlivan, tüketilmesi gereken besinleri şu sözlerle açıklıyor: “Şeker ve şekerli besinler tüketmek yerine taze, kuru meyveler tercih edilmeli. Bunun yanı sıra bol miktarda katı yağ ve beyaz un içeren pastane ürünleri de mideye zarar veriyor. Bunun yerine evde tam buğday unu ve besin değeri daha yüksek olan zeytinyağı veya fındık yağı ile hazırlanacak yiyecekler reflü şikayetlerini azaltıyor.”

Izgara, haşlama ve buğulama

Besin seçimi kadar yemeklerin pişirilme yöntemi de önem taşıyor. Yağda kızartma veya kavurma yerine ızgara, haşlama, buğulama ve fırında pişirme yöntemleri öneriliyor.

Besin tüketiminden sonra hemen uzanmak asitli mide içeriğin yemek borusuna geçmesine neden olduğundan dolayı yemek yendikten en az 45 dakika sonra yatmak gerekiyor. Gece uykusundan 2 saat önce tüm besin tüketiminin sonlandırılması gerektiğini söyleyen Dyt. Pehlivan, akşam yemeği ve gece ara öğününün diğer öğünlere göre daha az miktarda tüketilmesinin önem taşıdığını da sözlerine ekliyor.

Tüketilen besinlerin etkisi değişebiliyor

Gebelik sürecinde karın bölgesini sıkacak kemer, tayt gibi sıkı kıyafetlerin tercih edilmemesi gerekiyor. Uyurken yüksek yastık kullanmak da şikayetlerin azalmasına yardımcı olabiliyor. Besinlerin etkisi kişiden kişiye ve gebelik haftasına göre değişkenlik gösterebildiğinden dolayı öncelikle kişinin kendisini gözlemlemesinde fayda görülüyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı tarafından reflü şikayetlerini azaltıcı besinler içeren bir programın da sürece destek olduğunun unutulmaması gerekiyor.

 benzer haberler

Türkiye’nin ilk ‘bebek dostu’ sağlıklı hayat merkezi   

Türkiye’nin ilk ‘bebek dostu’ sağlıklı hayat merkezi 

Sağlıklı Yaşam Araçları’ndan 6 ayda 50 bin kişiye eğitim  

Sağlıklı Yaşam Araçları’ndan 6 ayda 50 bin kişiye eğitim

Parkinson hastasının beynine, hareketleri düzenleyen pil  

Parkinson hastasının beynine, hareketleri düzenleyen pil