Bu Kategoridesiniz : 17 Ekim 2016 Pazartesi 20:08

Balkanlardan Afrika’ya kadar DSİ suyu

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, su kaynaklarının içme ve kullanma suyu temini, hidroelektrik enerji üretimi, tarımda sulama suyu temini ve çevre kirlenmesinin önlenmesinde, taşkın zararlarından korunmada ülkemiz menfaatlerine uygun projeler geliştirmek ve gerçekleştirmek gayesiyle 1954 yılından bu yana, geride kalan 62 yılda çok sayıda barajı ve göleti tamamlarken, 41 milyon nüfusa, Avrupa Birliği standartları kalitesinde, yılda toplam 3,76 milyar metreküp içme suyu sağladı, sulama yatırımları ile gıda güvenliğinin teminatı oldu.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu, DSİ’nin yatırımlarının sadece Türkiye sınırları içerisinde olmadığını ülkemiz dışında da Balkanlardan, Afrika’ya kadar yatırımlarının devam ettiğini belirterek, şu bilgileri verdi:

‘’Bu kapsamda, Türkiye – Slovenya – Karadağ ortaklığında Karadağ’da Moraça Nehri üzerine 4 adet baraj inşası planlanıyor. Diğer taraftan Türkiye-Makedonya arasında Haziran 2013’te baraj, gölet, sulama ve içmesuyu sistemleri üzerine ikili işbirliği yapılması kararı alındı. Mart 2014’te yapılan arazi çalışmaları neticesinde belirlenen 5 adet göletin planlama ve proje çalışmalarına başlandı. Ayrıca 15 Mayıs 2014 tarihinde Türkiye ve Irak Heyetleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilen toplantı neticesinde; Türkiye – Irak sınırlarında Hacıbey Çayı ve Küçük Zap Suyu üzerinde baraj projeleri yapılması kararı alındı. Alınan karar neticesinde ilk belirlenen Hacıbey, Karadağ ve Küçük Zap Barajları’nın çalışılması kararlaştırılmış olup, ön fizibilite raporları hazırlandı. Somali, Senegal, Moritanya ile su alanında işbirliği anlaşmalarının imzalandı. Bununla birlikte Cibuti, Sudan, Pakistan,  Cezayir ve Afganistan ile anlaşmalar imzalanması planlamaktayız.’’

 

 benzer haberler

Baran Çelik, UİB Koordinatör Başkanı oldu  

Baran Çelik, UİB Koordinatör Başkanı oldu

Oyak Renault’a Altın Pusula ödülü  

Oyak Renault’a Altın Pusula ödülü

Enflasyonu düşürmek için ‘acı reçete’  

Enflasyonu düşürmek için ‘acı reçete’