Bu Kategoridesiniz : 07 Eylül 2016 Çarşamba 14:43

Başbakana 2346 akademisyen sorusu

2346 akademisyenin OHAL KHK’sında terör destekçisi denilerek ihraç edilmesine ilişkin akademik çevreler ve STK’lar tepki gösterirken konu Meclis gündemine taşındı. TBMM Milli Eğitim Komisyonu üyesi CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, Başbakan’a “2346 akademisyenin tek tek her birine ait ihraç edilmelerine ilişkin elinizdeki bilgi ve belgeler nedir?” diye sordu.

İrgil ayrıca ihraç edilenler arasında Barış için Akademisyenler bildirisine imza atan ve önergede tek tek isimlerini sıraladığı 44 bilim insanının bulunmasının kuşku yarattığını ifade ederek şu soruları yöneltti:

ASIL NEDEN MUHALİF OLMAK MI?

“672 sayılı OHAL KHK’sıyla ihraç edilen 44 akademisyenin hangi kanıt ve belgelerle terör destekçisi olduğu düşünülmektedir?

Bu kişilerle ilgili 672 sayılı OHAL KHK’sında ileri sürülen gerekçelere ilişkin olarak herhangi bir yargı kararı var mıdır?

Bu akademisyenlerin ihracına neden olacak herhangi bir kanuni dayanak, somut bir kanıt yok ise OHAL KHK’sıyla yapılan bu hukuksuz uygulamanın gerekçesi nedir?

2218 akademisyenin imzaladığı ‘Barış için Akademisyenler’ bildirisinde imzaları bulunan bu 44 kişinin özellikle ihraç edilmiş olma nedeni rektörlere muhalif olmaları mıdır?”

ANAYASAYA UYGUN DEĞİL!

CHP’li İrgil, “Bu akademisyenler kendi düşüncelerini açıklama özgürlüklerini kullanmışlardır. Bu akademisyenlerin görüşlerine katılmak zorunda değiliz. Ancak düşünceyi açıklama özgürlüğü bilimsel özgürlükler kapsamında ele alınması gereken temel bir haktır” diyerek önergede şu ifadelere yer verdi:

“Eğer akademik özgürlük ve akademik özerklik anayasayla korunuyorsa; akademisyenlerin kamusal bir olayda fikirlerini açıklamaktan dolayı tutuklanmaları veya ihraç edilmeleri veya düşüncelerine ve araştırmalarına devlet ya da diğer güç odaklarından gelebilecek her türlü girişim, müdahale veya baskı anayasaya uygun değildir.”

 

 benzer haberler

Mudanya Belediyesi ‘nden ‘Myrleia’ için Özdilek’e tepki  

Mudanya Belediyesi ‘nden ‘Myrleia’ için Özdilek’e tepki

Bursa eski vergi dairesi müze oluyor  

Bursa eski vergi dairesi müze oluyor

Bursa Kılıç- Kalkan ‘dalya’ dedi  

Bursa Kılıç- Kalkan ‘dalya’ dedi