Bu Kategoridesiniz : 07 Ekim 2016 Cuma 15:09

Başkan Edebali’den karbonmonoksit uyarısı

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, vatandaşları karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı dikkatli olmaya davet etti.

Havaların soğuması ile birlikte yaklaşan kış aylarında artan ısınma ihtiyacının beraberinde getirdiği karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali’den vatandaşlara uyarı geldi. Tatsız, renksiz, kokusuz olması ve tahriş etme özelliğinin olmaması nedeni ile fark edilmeyen karbonmonoksit gazının ölümlere sebebiyet verdiğinin altını çizen Başkan Edebali, “Sessiz katil olarak anılan karbonmonoksit konusunda vatandaşlarımızın dikkatli olmasını istiyoruz” dedi. Yanlış kullanım ve ihmal yüzünden soba ve baca zehirlenmelerinin Yıldırım’da yaşanmamasını arzu ettiklerini vurgulayan Başkan Edebali, alınabilecek basit ve önemli önlemlerle zehirlenmelerin önüne rahatlıkla geçilebileceğinin altını çizdi.

‘KARBONMONOKSİT HAFİFE ALINMAMALI’

Bursa’nın ‘lodos şehri’ olduğunu vurgulayan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Havaların soğuması nedeniyle soba kullanımları başladı. Sevdiklerimizin can güvenliği bizim için her şeyden önce gelir. Bacaların yılda en az 2 defa temizletilmesi halinde karbonmonoksit zehirlenmelerinin önüne geçilebilir. Temizlenmeyen bacalar, is ve dumanı çekmediği için zehirlenmelere ve yangına davetiye çıkartıyor” diye konuştu. Kaliteli kömür kullanımı, sobaların usulüne göre yakılması, doğalgaz havalandırmalarının kapanmaması, boru ve bacaların nizami olması gerektiği vurgusunu da yapan Başkan Edebali, “Hemşehrilerimizin daha dikkatli olmasını ve karbonmonoksit zehirlenmeleri konusunu hafife almamasını diliyoruz. Vatandaşlarımızın sağlığı bizim için her şeyden önce geliyor” ifadelerini kullandı.

 

 benzer haberler

Sağlıklı Yaşam Araçları’ndan 6 ayda 50 bin kişiye eğitim  

Sağlıklı Yaşam Araçları’ndan 6 ayda 50 bin kişiye eğitim

Parkinson hastasının beynine, hareketleri düzenleyen pil  

Parkinson hastasının beynine, hareketleri düzenleyen pil

Acil Servis hekimlerine iletişim eğitimi  

Acil Servis hekimlerine iletişim eğitimi