Bu Kategoridesiniz : 29 Kasım 2016 Salı 23:12

Beyaz Cennet’te ‘sigortalı’ dönem

Uludağ Milli Parkı birinci ve ikinci gelişim bölgelerinde kış turizmi sezonunda uygulanacak önlemler açıklandı. 18 Kasım 2016 tarihinde alınan karar, bugün Bursa Valisi İzzettin Küçük imzasıyla yayımlandı. Kararda en dikkat çeken noktalardan biri, kar motoru ve kızak kullanacaklara ferdi kaza sorumluluk sigortası şartı getirilmesi. Valilik kararı şöyle:

1.         Uludağ Milli Parkı 1’nci ve 2’nci Gelişim Bölgelerinde kış turizmi sezonunda bölgede faaliyette bulunan  işletmeler ve kişiler tarafından, tatil amaçlı bölgeye gelen vatandaşların huzur ve güven içerisinde bulunmaları maksadıyla aşağıda belirtilen tedbirler alınacaktır. Bu kapsamda;

2.         Sezon boyunca Uludağ Kayak Merkezi bölgesinde pistlerde meydana gelebilecek güvenlik zafiyetlerini tespit etmek, önleyici tedbirler almak ve ani gelişebilecek kriz durumlarında meteorolojik değişimlerde pistlere müdahale etmek maksadıyla ULUDAĞ GÜVENLİK YÖNETİM KOMİSYONU kurulacaktır.

3.         Bu komisyonda; Uludağ Jandarma Karakol Komutanlığı, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD),  Uludağ Skıpass Ortak Girişimciliği (USOG), Kayak Federasyonu ve Doğa Koruma Ve Milli Park Müdürlüğü (DKMP)’ nden 1 üye olmak üzere toplamda 5 üye bulunacak ve komisyonun pist güvenliği ile ilgili konularda alacağı kararlara tüm işletmeler ve kişiler uyacak uymayanlara yaptırım uygulanacaktır.

4.         Komisyonun kayıt, karar ve belgeleri Jandarma tarafından muhafaza edilecek, üyelerden birinin isteğiyle 30 dakika içerisinde, I. Oteller bölgesi Jandarma Asayiş noktasında toplanılacak, toplantı en az 3 üyenin katılımı gerçekleşecek ve alınan toplantı kararları tutanağa bağlanarak, ilgililere tebliği yapılacaktır.

5 . ULUDAĞ GÜVENLİK YÖNETİM KOMİSYONU’ NUN YAPACAĞI İŞ VE İŞLEMLER           :

a. Yönetim Komisyonu, pistlerin sabah açılış ve akşam kapanış saatlerini, Pistlerin şiddetli rüzgar, fırtına, yoğun sis ve yoğun kar yağışı gibi hangi meteorolojik şartlarda kapatılacağını, GÜVENLİK VE RİSK HARİTALARINI baz alarak karara bağlayacak, mekanik işletmecilerine anons ederek kararın uygulanmasını sağlayacaktır.

b. Yönetim Komisyonu, tüm teleski ve telesiyejlere yastık taktırılmasını, pistlerin arka ve yan bölümlerinin file ile kapatılmasını, tehlikeli bölgelere emniyet filesi çekilmesini, pistlerin yönlendirici flama ile işaretlenmesini, uyarıcı levhaların dikilmesini GÜVENLİK VE RİSK HARİTALARI’ nda tehlikeli olarak gösterilmiş noktalarda yeterli tedbirin işletmelerce almasını sağlayacaktır.

 

6. BURSA İL JANDARMA KOMUTANLIĞININ’ NIN YAPACAĞI İŞ VE İŞLEMLER                  :

a. Turizm Tesislerine yolcu getiren tur otobüslerinin yolcularını indirdikten sonra bekleme yapmadan cami yanındaki otoparka inmelerini, günübirlik yolcu getiren otobüslerin ise doğrudan cami bölgesine yönlendirerek yolcularını cami bölgesinde indiripbindirmesini, izni olmayan yolcu otobüslerinin faaliyetten men edilmesini sağlayacaktır.

b. I ve II. Oteller bölgesindeki meydanda en fazla 2 dolmuş ve 2 taksi bulunmasını, diğer taksi ve dolmuşların 112 Acil Sağlık Merkezi karşısındaki bekleme yerinde beklemesini sağlayacaktır.

c. Oteller Bölgesinde izinli alanlar dışında park yapılmamasını sağlayacak, park eden araçlara cezai işlem uygulayarak, aracın Cami bölgesinde kurulacak olan Yediemin Otoparka çekilmesini sağlayacaktır.

d.Uludağ’ a gelen araçların yol ve mevsim şartlarına göre Trafik Tim K.lıklarınca belirlenecek noktadan itibaren zincirsiz olarak Oteller Bölgesine çıkmasını engelleyecektir.

e. Zincir takmak için belediyeden kart alan vatandaşların zincir satma ve takma işlemlerinin izin verilen noktalarda (Yiğitali Karakol Önü, Gişeler, Kirazlıyayla, Sarıalan yol ayrımı, Yılanlıkaya Mevkii, Deveboynu mevkii ve Ayı Çeşmesi mevkiinde) yapılmasını sağlayacak ve bu yerler dışında trafiği aksatıcı husus tespit ettiğinde sorumlusunun zincir takma iznini iptal etmek üzere Osmangazi Belediyesine bildirecektir.

f. Uludağ Milli Parklar bölgesinde yaz ve kış sezonunda müşteri çekmek veya yönlendirmek maksadıyla hanutçuluk, değnekçilik, ayakçılık, çığırtkanlık ve benzeri şekilde tabir edilen faaliyetlere müsaade edilmeyecek, aykırı hareket eden kişilere işlem yapılarak ve derhal faaliyeti durduracaktır.

g. Aynı tip kıyafet giymeyen, tanıtıcı kokart takmayan ve Kayak Öğretmeni Belgesi olmayanlar, kayak dersi veremeyecektir. Kayak öğretmenleri derneği tarafından Uludağ’ da öğretmenlik yapanların tam isim listesi Uludağ J.Krk.K.lığına bildirilecektir. Aykırı davrananlara İdari işlem uygulanacaktır.

h. Pistlere yaya, araç, kar motoru, kızak, atv ve günübirlikçi vatandaşların kayak harici bir amaçla girmesini engelleyerek ikazlara uymayanlara idari işlem yapacaktır.

j. Tesis işletmecileri, ihtiyaçları için kullanacakları kar motor vb. araçları hızlı ve ehliyetsiz personele kullandırmayacak, üst istasyonlardaki kafelerin ihtiyaçları için kullanılan kar motorlarının plakalandırılmasını yaparak plakaları ve kullanıcıların kimliklerini Uludağ J.Krk.K.lığına bildirecek ve belirlenen güzergahta pistlerin kapalı olduğu saatte gidiş ve dönüş yapacaklardır. Aykırı hareket edenlere işlem yapılacaktır.

k. Uludağ’ da icra edilecek olan Festivallerde ve diğer sesli aktivitelerde başkasının huzur ve sükununu bozacak şekilde gürültüye neden olan işletici ve kişilerin Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği kapsamında İl Jandarma Komutanlığı, Büyükşehir ve Osmangazi Belediye Başkanlığı ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleriyle müşterek olarak özellikle festival dönemlerinde planlama yapılarak denetlenecek ve aykırı hareket edenlere işlem yapılacaktır.

l. Dağcılık ve doğa yürüyüşü yapan şahısların takibini yaparak, olası yardım çağrılarına cevap vermek üzere arama kurtarma personeli hazır bulundurulacaktır.

7. BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’ NİN YAPACAĞI İŞ VE İŞLEMLER                                            :

a. I. ve II. Gelişim bölgesindeki Kamu ve özel sektör tesislerinde çıkabilecek yangınlara karşı, İtfaiye aracı ve personelin oteller bölgesinde hazır durumda bekletilmesini sağlayacaktır.

b. Uludağ’ da icra edilecek olan Festivallerde ve diğer sesli aktivitelerde başkasının huzur ve sükununu bozacak şekilde gürültüye neden olan işletici ve kişilerin Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği kapsamında İl Jandarma Komutanlığı, Büyükşehir ve Osmangazi Belediye Başkanlığı ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleriyle müşterek olarak özellikle festival dönemlerinde planlama yapılarak denetlenecek ve aykırı hareket edenlere işlem yapılacaktır.

c. Büyükşehir Belediyesince otopark olarak işletilecek olan I. Oteller Bölgesi Cami arkasında bulunan futbol sahasının ve II. Oteller bölgesi kuzeyindeki alanın sezon boyunca işletilmesini sağlayacak ve cami bölgesindeki otoparkın bir bölümünün UKOME kararı ile yediemin otoparkı olabilmesi için Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 122. maddesine uygun hale getirecektir.

d. Uludağ oteller bölgesinde Jandarma Trafik Timlerinin talebiyle trafiğe engel olacak şekilde park etmiş araçları, cami bölgesinde tesis edilecek Yediemin Otoparkına çekmek üzere BURBAK tarafından, sezon boyunca 24 saat esasına göre AHTAPOT tipi çekici bulunmasını sağlayacaktır.

8. OSMANGAZİ BELEDİYESİ’ NİN YAPACAĞI İŞ VE İŞLEMLER                                             :

a. I ve II. Oteller bölgesindeki meydanda en fazla 2 dolmuş ve 2 taksi bulunmasını, diğer taksi ve dolmuşların 112 Acil Müdahale Merkezi karşısındaki bekleme yerinde beklemesini sağlayacaktır.

b. Sezon boyunca Milli Parklar bölgesinde zincir satmak ve zincir takmak isteyenlere zincir satma ve takma işlemi yapabileceğine dair resimli kart bastırarak isim listesini Yiğitali Karakol Komutanlığına ve Uludağ Jandarma Karakol komutanlığına verecektir.

c. Uludağ Milli Parklarında bulunan tüm tesislerdeki, görüntü kirliliğine yol açan ve izinsiz reklam – pano afişlerini kaldıracaktır.

d. Uludağ Milli Parklar bölgesinde yaz ve kış sezonunda müşteri çekmek veya yönlendirmek maksadıyla hanutçuluk, değnekçilik, ayakçılık, çığırtkanlık ve benzeri diye tabir edilen faaliyetlere müsaade edilmeyecek, Osmangazi Belediyesince sahada Zabıta biriminden personel bulundurulacak, gerektiğinde idari işlem yapılacaktır.

e. Turizm tesislerinin alt katlarında bulunan işletmecilerin (kayak odaları, büfeler vb.) tesis dışında yer işgal etmelerine engel olunacak, işgal edenler hakkında Milli Parklar Müdürlüğü ve Zabıta ekiplerince yasal işlemler yapılacaktır.

f. Uludağ bölgesindeki çöplerin toplanma saatlerini işletmelere duyuracak, çöp odası haricinde dışarıya çöp çıkaran işletmelere Zabıta ekiplerince gerekli işlemleri yapacaktır.

g. Başıboş köpeklerin sezon başında ve sezon süresince haftada 1 defa toplatılması amacıyla ekip görevlendirilecektir.

h. Uludağ’ da icra edilecek olan Festivallerde ve diğer sesli aktivitelerde başkasının huzur ve sükununu bozacak şekilde gürültüye neden olan işletici ve kişilerin Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği kapsamında İl Jandarma Komutanlığı, Büyükşehir ve Osmangazi Belediye Başkanlığı ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleriyle müşterek olarak özellikle festival dönemlerinde planlama yapılarak denetlenecek ve aykırı hareket edenlere işlem yapılacaktır.

9. BUSKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’ NÜN YAPACAĞI İŞ VE İŞLEMLER                                       :

a. Özel ve kamu tesislerinin su ihtiyacının karşılandığı, panorama su terfi istasyonunun aksamadan işletilmesi sağlanacaktır.

10. UEDAŞ-TEDAŞ’ IN YAPACAĞI İŞ VE İŞLEMLER                                                                :

a. Elektrik arızalarına süratle müdahale edilebilmesi için TEDAŞ tesislerinde UEDAŞ’ ın sezon boyunca ekip bulundurması ve konaklamaların bu tesiste yapılmasını sağlayacaktır.

 

11. DOĞA KORUMA VE MİLLİ PARK II. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ’ NÜN YAPACAĞI İŞ VE İŞLEMLER                                   :

a. Hafta sonları (Cuma günü saat 12:00’dan Pazar günü saat 24:00’e kadar) ağır tonajlı araçların (kamyon, yakıt tankeri vb.) Uludağ Milli Parkına çıkışlarına izin verilmeyecektir. Milli Parklar Müdürlüğü gişeler mevkiinde engel olunacaktır.

b. Uludağ Milli Parklarında Bulunan tüm tesislerdeki, görüntü kirliliğine yol açan ve izinsiz reklam – pano afişlerini kaldıracaktır.

c. Turizm tesislerinin alt katlarında bulunan işletmecilerin (kayak odaları, büfeler vb.) tesis dışında yer işgal etmelerine engel olunacak, işgal edenler hakkında Milli Parklar Müdürlüğü ve Zabıta ekiplerince yasal işlemler yapılacaktır.

d. Pistlere yaya, araç, kar motoru, kızak, atv ve günübirlikçi vatandaşların kayak harici bir amaçla girmesini engelleyerek ikazlara uymayanlara idari işlem yapacaktır.

e. Milli Parklar Müdürlüğü’nce belirlenen kızak, UTV/ATV ve Kar Motorları bekleme yerleri haricinde bekleme ve park yapmak, ihale dışında kızak, Kar Motoru ve UTV/ATV kiralamak, uygun görülen güzergah dışına çıkmak yasaklanmıştır. Uludağ Milli Parklar Müdürlüğünce turizm kapsamında izin verilen ihaleler, ihaleye verilen bölgeler, güzergâhlar ve ihaleyi alan kişi bilgilerinin Uludağ Jandarma Karakol Komutanlığına bildirilecektir.

f. Uludağ Milli Parkı’ nda 12 ay boyunca Festival, Şenlik, Yürüyüş Dağcılık ve Kamp faaliyeti icra edecek kişi ve kişilerin gerekli müracaatlarını alacak, izin almak üzere Osmangazi Kaymakamlığına yönlendirecek, alan kılavuzu tertip edilmesini sağlayacak ve faaliyetler ile ilgili Uludağ Jandarma Karakol Komutanlığına 48 saat önceden bilgi verecektir.

12. ORMAN İŞLETME ŞEFLİĞİ’ NİN YAPACAĞI İŞ VE İŞLEMLER                                          :

             a. Bursa – Uludağ yolunda yola devrilen ağaçların yoldan kaldırılması, devrilme tehlikesi arz eden ağaçların ise mevzuat çerçevesinde kesilerek yolun her daim trafiğe açık tutulmasını sağlayacaktır.

13. İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN YAPACAĞI İŞ VE İŞLEMLER                                             :

a. İl sağlık Müdürlüğünce, Milli Parklar Bölgesinde daha etkin adli görev icra edebilmek maksadıyla, 12 ay boyunca Adli Tabip Raporu tanzim edebilen Adli Tabip ve Sağlık Birimi bulunması sağlanacaktır.

b. Adli Rapor tanzim edilen vakalarda Uludağ Jandarma Karakol Komutanlığına ( 0224-285-22-00) nolu sabit hattan bilgi verilecektir.

14. KARAYOLLARI 14. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ’ NÜN YAPACAĞI İŞ VE İŞLEMLER               :

a. I. Gelişim bölgesi ile II. Gelişim Bölgesinin bağlantısını sağlayan karayolu ve I. Gelişim Bölgesi Merkezi ile Uludağ 112 Acil Sağlık Hizmetleri Birimi binası önünden geçen yolun sonuna kadar olan yolda kar mücadelesi yapacak, yolların sezon boyunca açık tutulmasını ve tuzlanmasını sağlayacak ve gereken yerlere bariyer yapacaktır.

b. I. Oteller bölgesinde kullanılmayan Ağaoğlu My Resort Otel ve TSK Kış Eğitim Merkez Komutanlığı önünün temizlenmesi ve otopark olarak kullanılmasını sağlayacaktır.

15. İl AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ’ NİN YAPACAĞI İŞ VE İŞLEMLER        :

a. AFAD tarafından Uludağ Bölgesinde sezon boyunca ekip bulundurulacak ve ihtiyaç halinde, Jandarma Arama Kurtarma, UMKE, Kayak Öğretmenleri Derneği’ inden ekiplerle kayıp, mahsur kalma, çığ olayları gibi doğal afetlere derhal müdahale edecektir.

b. “ Uludağ Güvenlik Yönetim Komisyonu ” na 1 üye görevlendirecek, isim ve telefon numarasını Uludağ Jandarma Karakoluna bildirecektir, üyenin Uludağ’ da olmaması halinde yerine 1 personel görevlendirilecektir.

16. OTEL İŞLETMECİLERİNİN ( USOG ) YAPACAĞI İŞ VE İŞLEMLER                                    :

a. Her işletme sorumlusu olduğu pistlerin, tehlikeli bölgelerine emniyet ağı, pist sınırlarına kar perdesi, pist güzergahının işaret flamalarıyla işaretlenmesi ve tehlikeli bölgelere ( Türkçe, İngilizce ve Arapça ) uyarı levhalarının dikilmesi işlemlerini yapacaktır. ULUDAĞ GÜVENLİK YÖNETİM KOMİSYONU’ nin eksik gördüğü hususlarda gerekli tedbiri alacak.

b. Her işletme ayrı ayrı olmak üzere, sorumlu olduğu piste kayak yapmak dışında bir amaçla girilmesini engellemek için uyarı levhaları koyacak, her işletme kendi pist güvenliğini yine kendi güvenlik görevlileri ile sağlayacak, takviye kuvveti ihtiyacı olduğunda jandarmadan destek talep edecektir.

c. Ağır tonajlı araç ve tankerler Cuma günleri 12.00’ dan Pazar günü 24.00’ a kadar Oteller bölgesine çıkarılmayacaktır.

d. Uludağ Milli Parklar bölgesinde yaz ve kış sezonunda müşteri çekmek veya yönlendirmek maksadıyla hanutçuluk, değnekçilik, ayakçılık, çığırtkanlık ve benzeri şekilde tabir edilen faaliyetlerde bulunulmayacaktır.

e. Büfeler, cafeler, kayak odaları ve diğer küçük işletmeler kiraladığı bölgelerin dışına çıkmayacak , çıkanlar hakkında ve izinsiz ticari faaliyette bulunanlara müsaade etmeyecek ve ilgili kuruma bildirecektir.,

f. İşletmelere ait malzeme ve erzak taşımak için kullanılacak kar motorlarına plaka verilecek, kullanıcıların bilgileri ve plakalar Uludağ Jandarma Karakoluna bildirilecek, sadece Jandarmanın izin verdiği zamanda ve izin verdiği bölgeden intikal edecektir.

g. Mekanik tesisler, sadece Yetki Belgesi sahibi personel tarafından çalıştırılacaktır.

k. Kar araçları, Kullanım Yetki Belgesi sahibi personel haricinde kesinlikle kullandırılmayacaktır.

l. Tesislerin yakın çevresi ve kullanım alanlarını işletmeler, ortak alanları Belediye ekipleri temizleyecek, her İşletme çöp odası oluşturacak ve çöp odası haricinde dışarıya çöp çıkarmayacaktır. İşletme bölgesinde görüntü kirliliğine neden olan afiş ve posterler kaldırılacaktır.

17. KAYAK ÖĞRETMENLERİ DERNEĞİ’ NİN YAPACAĞI İŞ VE İŞLEMLER                           :

a. Olağanüstü dönemlerde Jandarma ve İl Acil Afet Müdürlüğü ile birlikte görev yapmak üzere bölgeyi iyi bilen kayak öğretmenlerinden 5 kişilik bir tim oluşturarak telefon ve kimlik bilgileri Uludağ Jandarma Karakol komutanlığına ve Milli park Müdürlüğüne verecektir.

b. Aynı tip kıyafet giymeyen, tanıtıcı kokart takmayan ve Kayak Öğretmeni Belgesi olmayanlar, kayak dersi veremeyecektir. Kayak öğretmenleri derneği tarafından Uludağ’ da öğretmenlik yapanların tam isim listesi Uludağ J.Krk.K.lığına bildirilecektir.

c. Kayak pistlerinde meydana gelen bozulmaları, ULUDAĞ GÜVENLİK VE RİSK HARİTALARI’ dışında kalan tehlikeli bölgeleri, Baby Liftlerin uygunluğunu kontrol ederek ULUDAĞ GÜVENLİK YÖNETİM KOMİSYONU ‘ na bildirerek gerekli tedbirlerin alınmasını sağlayacaktır.

18. UMP ALAN KILAVUZLARI DERNEĞİ’ NİN YAPACAĞI İŞ VE İŞLEMLER                          :

a. Uludağ Milli Parkı’ nda Yürüyüş, Dağcılık ve Kamp faaliyeti icra edecek kişi ve kişilere alan kılavuzu tertip edilmesini sağlayacak. Faaliyetin başlangıç ve bitiş tarihini, kullanacakları güzergahı, konaklama yerlerini, alan kılavuzunun kimliğini, faaliyete  katılan kişilerin kimlik fotokopileri, kan grupları ve telefon numaralarını, faaliyet süresince hava durumunu gösterir belge ile birlikte, Uludağ J. Krk.K.lığına  faaliyet başlangıcından en az 48 saat önce teslim edeceklerdir. Müracaat belge ve bilgileri eksik olanların faaliyetlerine müsaade edilmeyecektir. Elverişsiz hava koşulları nedeniyle iptal durumunda karşılıklı bilgilendirme yapılacaktır.

19. KAR MOTORU VE KIZAK İŞLETMECİLERİ TARAFINDAN YAPILAN İŞ VE İŞLEMLER:

a. Milli Parklar Müdürlüğü’nce belirlenen Kızak, UTV/ATV ve Kar Motorları bekleme yerleri haricinde bekleme ve park yapmak, ihale dışında Kar Motoru ve UTV/ATV tur düzenlemek, uygun görülen güzergah dışına çıkmak yasaklanmıştır. Uludağ Milli Parklar Müdürlüğünce turizm kapsamında izin verilen alanlar, güzergâhlar ve kişi bilgilerinin Uludağ Jandarma Karakol Komutanlığına bildirecektir. Bildirilen bölgeler dışında tur düzenlenmeyecek. Uludağ Milli Parklar bölgesinde yaz ve kış sezonunda müşteri çekmek veya yönlendirmek maksadıyla hanutçuluk, değnekçilik, ayakçılık, çığırtkanlık ve benzeri şekilde tabir edilen faaliyetlerde bulunulmayacaktır.

b. Kar Motor aktiviteleri, Doğal Hayatı Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü’nce yapılacak Kar Motoru İşletmecilik İhalesini alan işletmeci tarafından, 2’nci Gelişim Bölgesinden Çobankaya istikametine doğru yol kenarı boyunca;

(1)  08.00-17.00 saatleri arasından gerçekleştirilecek,

(2)  Kar motorlarının ön ve arka taraflarına standart olarak numaralandırma yapılacak ve  Uludağ J.Krk.K.lığına bildirilecek,

(3)  18 yaşından küçüklere kiralanmayacak, kullanan ve kiralayanların Ferdi Kaza Sorumluluk Sigortası yaptırılacak,

(4)   Kiralayanlara koruyucu başlık, eldiven ve rehber verilecek,

(5)   Aktivite alanı ve güzergâhı tabela, emniyet filesi vb. ile belirlenecek ve alan dışına çıkışlar engellenecek,

(6)  Uyarıcı mahiyette bilgilendirme levhaları ve talimatlar (Türkçe, İngilizce, Arapça vb.)  asılacaktır.

c. Kızak aktiviteleri, Milli Parklar Bölge Müdürlüğü’nce yapılacak Kızak İşletmecilik İhalesini alan işletmeci tarafından, 1’nci Gelişim Bölgesindeki Caminin yanında belirlenen alanda;

(1)  08.00-17.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek,

(2)  Kızakların ön ve arka taraflarına standart olarak numaralandırma yapılacak ve Uludağ  J.Krk.K.lığına bildirilecek,

(3)  Kızaklara 11 yaş ve daha küçük yaştakilerin aile büyükleri olmadan binmesi yasak olduğundan kiralama yapılmayacak ve iki yetişkin bir kızağa bindirilmeyecek,

(4)  Kiralayanlara koruyucu başlık ve eldiven verilecek, kullanan ve kiralayanların Ferdi Kaza Sorumluluk Sigortası yaptırılacak, Fren mekanizması arızalı olanlar kiralanmayacak,

(5)  Aktivite alanı ve güzergâhı tabela, emniyet filesi, kar bariyeri, pist görevlisi vb. ile  belirlenecek ve alan dışına çıkışlar engellenecek,

(6)  Uyarıcı mahiyette bilgilendirme levhaları ve talimatlar (Türkçe, İngilizce, Arapça vb.)  asılacaktır.

d. Kar araçları, Kullanım Yetki Belgesi sahibi personel haricinde kesinlikle kullanılmayacaktır. İzin verilen güzergâhtaki kar erise dahi, kar motorları kayak pistlere sokulmayacaktır.

20.       Alınan kararlar kapsamında belirtilen tedbirlerin kurum , kuruluş ve işletmelerce titizlikle uygulanmasını aykırı harekette bulunanların tespiti halinde yasalar çerçevesinde işlem yapılacağının bilinmesini, alınan kararın yerel basın ve yayın organları vasıtası ile halkımıza duyurulmasına karar verilmiştir.

 benzer haberler

Bursalılar, huzurevi sakinleriyle bu kermeste buluştu  

Bursalılar, huzurevi sakinleriyle bu kermeste buluştu

Vali Küçük muhtarları dinledi  

Vali Küçük muhtarları dinledi

Bursa’da kurtuluş coşkusu  

Bursa’da kurtuluş coşkusu