Bu Kategoridesiniz : 24 Ağustos 2016 Çarşamba 19:14

Bir ‘Rüzgar gülü’ alır mısınız?

ismailakgülköşeyazısıYaşar Kemal’in adı Nilüfer’de sonsuza dek yaşayacak… Bu sözler Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’e ait. Nilüfer Belediyesi tarafından düzenlenen “Biz Bu Yaz Kütüphanedeyiz” projesinin 2016 yılı etkinliklerinin bitiş töreninde yaptığı konuşmasından bu sözler.  Törenin yapıldığı yer ise, ‘Yaşar Kemal ‘ adı verilen Çamlıca Mahallesi’ndeki hatıra ormanı. Yaşar Kemal de Nilüfer Belediyesi tarafından yılın yazarı ilan edilen ünlü edebiyatçı.

Tarih, 24 Ağustos 2016…

Düzenlenen törende, projeye katılan ebeveyn ve çocukları kutlayan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Türkçenin en büyük isimlerinden Yaşar Kemal’in adını, Nilüfer’de sonsuza dek yaşatacaklarını vurguluyor. Usta yazarın hayatı ve verdiği mücadelelerden de kesitler sunan Başkan Bozbey, “Yaşamı boyunca çocukluğundan kopmayan, bilyeleriyle, rüzgar gülüyle ve uçurtmasıyla çocuk ruhunu koruyan Yaşar Kemal, aynı zamanda barış ve kardeşliğin bu topraklarda kalıcı olmasının da mücadelesini vermişti. Yaşar Kemal’in her gittiği yere götürdüğü bir rüzgar gülü vardı. Kim bilir belki de bu rüzgar gülünde çocukluğunun yanı sıra bir arada barış ve kardeşlik içinde yaşayabilmeyi, kimseyi ötekileştirmemeyi farklılıkların birlikte sergilediği güzelliği buluyordu. Siz de bu rüzgar güllerinde sevgiyi görün, barışı görün, kardeşliği görün” diyor.

Tarih, 24 Ağustos 1992…

Çeyrek asır önce… Doğru Yol Partisi 1991 genel seçimlerinden birinci parti olarak çıkmış ve Sosyal Demokrat Halkçı Parti ile koalisyon hükümeti kurmuş. Demirel de başbakan… Milli Eğitim Bakanı ise Köksal Toptan… Bu bakanlığın bünyesinde de bir kurul… Talim ve Terbiye Kurulu. Bu kurul okullarımızda eğitim ve öğretimi düzenler. Okunacak kitaplara da bu kurul karar verir. 24 Ağustos 1992 tarihli bir karar alan kurul, okullara girmesi sakıncalı kitapları açıklar. Kitapları yasaklanan yazarlar listesinin ilk sırasındaki isim Yaşar Kemal’dir. Onu Kemal Tahir, Orhan Kemal, Halikarnas Balıkçısı, Haldun Taner, Gorki, Balzac, Hemingway ve Steinbeck gibi yazarlar takip eder listede.

Çeyrek asır önce, Demirel’in Talim ve Terbiye Kurulu Yaşar Kemal’i ‘yasaklar’ listesinin ilk sırasına yazarken, Bursa Nilüfer Belediyesi çeyrek asır sonra Yaşar Kemal’i ‘2016 yılının yazarı’ ilan eder. Bize de sormak düşer, ‘nereden nereye’ diye. Öyle ya, bir başka yasak kitap Fakir Baykurt’un eseri  Yılanların Öcü de dizi olarak tv ekranlarına gelmişti. Peki, bu yasaklar neyin nesiydi … Yasakladığınız kitaplar hakkındaki kararı, bu kitapları okuyup  öyle aldığınıza kimse inanmaz, kimseyi de inandıramazsınız. Kırılsın artık ‘yasaklı’ düşünen kafalar. Kasım 2014’te, vefatından bir yıl kadar önce,  Bilgi Üniversitesi’nin kendisine ‘fahri doktora’ unvanı vermek için düzenlediği törene sağlık sorunları nedeniyle katılamayan Yaşar Kemal’in gönderdiği şu mesaj, ünlü yazarı  ‘yılın yazarı’ ilan eden Nilüfer Belediyesinin dağıttığı rüzgar güllerinin üzerine yazdırılmalı: “Benim kitaplarımı okuyan katil olmasın, savaş düşmanı olsun. İnsanın insanı sömürmesine karşı çıksın.”

Sonra, gelsin rüzgar gülleri… İhtiyacı olan o kadar çok ki… İster misiniz…

 

 

 benzer haberler

Mudanya Belediyesi ‘nden ‘Myrleia’ için Özdilek’e tepki  

Mudanya Belediyesi ‘nden ‘Myrleia’ için Özdilek’e tepki

Bursa eski vergi dairesi müze oluyor  

Bursa eski vergi dairesi müze oluyor

Bursa Kılıç- Kalkan ‘dalya’ dedi  

Bursa Kılıç- Kalkan ‘dalya’ dedi