Bu Kategoridesiniz : 20 Ekim 2016 Perşembe 14:26

Bursa’da 5 bin 120 dekar alan rehabilite edildi

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü, (OGM) Bursa’da yürüttüğü çalışmalara Maden Sahaları Rehabilitasyonu Eylem Planı çerçevesinde devam ediyor.

Bakanlık tarafından hazırlanarak 2014 yılında yürürlüğü giren Maden Sahaları Rehabilitasyon Eylem Planı ile ülke genelinde eski maden sahaları ağaçlandırılarak orman vasfına dönüştürülüyor. Bu plan çerçevesinde faaliyetlerine devam eden orman teşkilatı bugüne kadar 5 bin 120 dekar alanda rehabilite çalışmasını tamamladı.

2015 yılında 1.720 dekarlık eski maden sahasında ağaçlandırma çalışmalarını sürdüren Bakanlık, bu sahaya çoğu gelir getirici türlerden oluşan 352 bin adet fidan dikti. 2016 yılı çalışma programına devam eden ekipler bu yıl içerisinde ise 2.000 dekar alanda ağaçlandırma çalışmasını tamamlayarak 360 bin adet fidanı toprakla buluşturacak.

Ağaçlandırma şartıyla izin

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu madencilik faaliyetlerinin tamamlandığı alanları en kısa sürede ağaçlandırdıklarını kaydederek şunları söyledi:

“Biz maden izni isteyen şirketlere faaliyetleri bitince o alanı ağaçlandırmaları şartıyla izin veriyoruz. Bu ağaçlandırmanın masrafını işletmeciden tahsil ederek maden sahasındaki üretim bittikten sonra kısa zamanda ağaçlandırmaya başlıyoruz. Orhaneli Gümüşpınar Köyü’nde çalışmalarını sürdüren teşkilatımız, bu yıl için planlanan 2.000 dekar sahayı yılsonuna kadar ağaçlandırmış olacak. Bursa’mızın var olan orman varlığını korumaya ve yeni ormanlar tesis etmeye devam edeceğiz.”

 

 benzer haberler

Mudanya Belediyesi ‘nden ‘Myrleia’ için Özdilek’e tepki  

Mudanya Belediyesi ‘nden ‘Myrleia’ için Özdilek’e tepki

Bursa eski vergi dairesi müze oluyor  

Bursa eski vergi dairesi müze oluyor

Bursa Kılıç- Kalkan ‘dalya’ dedi  

Bursa Kılıç- Kalkan ‘dalya’ dedi