Bu Kategoridesiniz : 16 Şubat 2017 Perşembe 12:10

Bursa’da Başkanlık Sistemi anlatıldı

baskanlik
Bursa Kent Konseyi’nce Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle hazırlanan ‘Güçlü Bir Türkiye Yolunda Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ konulu konferansta, uzmanlar halkın oyuna sunulacak olan yeni sistemin detaylarını, ülkeye kazandıracaklarını ve mevcut sistemle arasındaki farkları anlattı.
Bursa Kent Konseyi’nce Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle hazırlanan ‘Güçlü bir Türkiye yolunda Cumhurbaşkanlığı sistemi’ konulu konferans, Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Orhangazi Salonu’nda düzenlendi. Programa, sivil toplum kuruluşlarının başkanları, parti yöneticileri, derneklerin yöneticileri ve vatandaşlar katıldı.

Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni, güçlü bir Türkiye yolunda Cumhurbaşkanlığı sistemini Bursalılarla paylaşmak ve bilgilendirmek istediklerini söyledi. Yeniden yükseliş sürecinde olan Türkiye’nin yeni süreci iyi okuması adına programı düzenlediklerini belirten Başkan Çepni, Yeni Anayasa ve Cumhurbaşkanlığı sisteminin halka iyi anlatılması gerektiğini ifade etti. Çepni, konuşmacılara ve katılımcılara teşekkür etti.

Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Şükrü Köse ise, referanduma gidecek olan anayasa değişikliğinin ve yeni sistemin ülkeye hayırlar getirmesini temenni etti. Köse, meselenin bir şahısla ilgisi olmadığını, Türkiye’nin geleceği meselesi olduğunu ifade etti.

Açılış konuşmalarının ardından moderatörlüğünü Siyaset Bilimci Murat Yılmaz’ın yönettiği konferansa geçildi. Ülkenin gerçek potansiyelini hayata geçirecek olan sistem meselesini konuşmak üzere toplandıklarını söyleyen Yılmaz, “Cumhurbaşkanlığı sisteminin siyasi istikrarsızlığı çözecek, yürütmedeki ikililiği bitirecek, buna bağlı olarak demokratik denge ve denetleme sistemlerine yol açacak bir çerçeve sunduğunu görüyoruz” dedi.

İlk konuşmacı Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hüseyin Yayman, mevcut sistemin fotoğrafını çekti. Türkiye’nin demokrasi tarihinin bir darbeler tarihi olduğunu dile getiren Hüseyin Yayman, “Bizler artık Türkiye’de güçlü liderler, Cumhurbaşkanları olsun istiyoruz. Ülkemizin siyasi hayatının çoğu koalisyonlarla geçti. Milletimiz bu zor süreçleri unutmadı. Bu yüzden 16 Nisan’da halkımız en doğru kararı verecektir. Cumhurbaşkanlığı sisteminde oluşacak güçlü hükümet ile askerler yönetime el koyamayacak. Yönetimden halk memnun kalırsa bir 5 sene daha seçer, memnun değilse yine halk görevden alır” diye konuştu.

BAŞKANLIK SİSTEMİNİ ANLATTI

Anayasa Hukukçusu Doç. Dr. Serdar Korucu ise, hükümet sistemlerinden bahsederken siyasi karar alma mekanizmalarının nasıl düzenleneceğinin konuşulduğunu söyledi. Kararları kimin alacağı ve kimin uygulayacağının tartışıldığını ifade eden Korucu, parlamenter sistem ile başkanlık sistemlerinin tarihsel sürecini anlattı. Başkanlık sisteminin parlamenter sistemin birtakım zaaflarının dikkate alınmasıyla hazırlanan bir sistem olduğunu aktaran Korucu, şöyle konuştu:

“Başkanlık sisteminde devlet başkanlığı ve cumhurbaşkanlığı ayrılığı kaldırılıyor. Kanunları uygulama yetkileri tek bir merkeze toplanıyor. Bu kişi ve kişilerin doğrudan halka karşı sorumlu olması esastır. Parlamenter sistemde istikrara kavuşabilmeniz için tek parti hükümeti kurmanız gerekiyor. Tek parti hükümeti için yüzde 41 bile yeterli olmuyor. Bunu 7 Haziran seçimlerinde gördük. Tek partili hükümet kurulsa da sadece meclis tarafından denetleniyor. Parlamenter sistemde ya koalisyona mahkum kalıp istikrarsızlık içinde çırpınmak zorundasınız, ya da çoğunluk tek partide olduğu için parlamenter denetim mekanizmaları işlemiyor. Bunu çözmenin yolu denetimin doğrudan halk tarafından yapıldığı sistemi getirmektir. Mevcut sistemde Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasındaki yetkiler gelişi güzel dağıtılmıştır. Başkanlık sistemiyle bu çatışmanın bitirilmesi hedefleniyor. Tüm yürütme yetkilerinin başkanın altında toplandığı sistemde, karar alma süreçleri de hızlanıyor. Geçiş süreci bir siyasinin kişisel hırslarıyla alakalı değildir. Meclis üzerine düşeni yaptı. Halkta üzerine düşeni yapacaktır.”

Anayasa Hukukçusu Doç. Dr. Adnan Küçük de ”Koalisyon ortakları sayısınca şoför sayısı artar. Tek araçtaki bu kadar şoförle yarış kazanılmaz. Türkiye dünya siyasetinde her alanda yarış içerisindedir. Başkanlık sisteminde lider tek başına direksiyona geçer ve hedefe doğru ülkeyi götürür. Mevcut sistemde Cumhurbaşkanının hiçbir sorumluluğu yoktur. Yeni sistemde ise yaptığı her işten mesul olacak ve tüm suçlarından yargılanabilecektir. Yaptıkları Danıştay’ın ve Anayasa Mahkemesi’nin denetimine tabi olacaktır” dedi.

 benzer haberler

Prof.Dr.Yalçın: Hayvan sevgisi ders müfredatına alınsın  

Prof.Dr.Yalçın: Hayvan sevgisi ders müfredatına alınsın

Parkinson hastasının beynine, hareketleri düzenleyen pil  

Parkinson hastasının beynine, hareketleri düzenleyen pil

Karnesinde zayıfı olana teleferik bedava  

Karnesinde zayıfı olana teleferik bedava