Bu Kategoridesiniz : 11 Eylül 2016 Pazar 14:22

Bursa’da kurtuluş coşkusu

Bursa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 94. yılı düzenlenen törenlerle kutlandı. Vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği kurtuluş günü kutlamalarına katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 11 Eylül Bursa’nın kurtuluşu ve 15 Temmuz darbe girişimine karşı ortaya çıkan mücadele ruhu devam ettiği müddetçe bu toprakların asla işgal edilemeyeceğini söyledi.

Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Valiliği tarafından düzenlenen ‘Bursa’nın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 94. Yılı Kutlama Programı’, bu yıl 11 Eylül’ün pazar gününe denk gelmesi sebebiyle, önceki yılların aksine sabah saatlerinde gerçekleştirildi. Bursa Valisi İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu ile protokol üyeleri, Tophane Saltanat Kapı önünden kortej yürüyüşünü başlatarak kutlamalara start verdi. Türkiye Muharip Gaziler Derneği Bursa Şubesi üyeleri, kılıç kalkan ekibi, mehter takımı ve Büyükşehir Belediye Bandosuyla birlikte marşlar eşliğinde Tophane yamaçlarından Atatürk Caddesi’ne inen protokol üyeleri, Atatürk Anıtı’na çelenk bırakarak saygı duruşunda bulundu. Kutlamalar daha sonra Heykel Kent Müzesi önünde kurulan platformda devam etti.

Kent Müzesi önündeki kutlamalarda söz alan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın 2 yıl 2 ay 2 gün süren işgalden kurtuluşunun kutlandığını hatırlatarak, “94 yıl önce bize özgür bir kent bırakanları bugün saygıyla anıyoruz” dedi. Bursa’nın ufkunu kaplayan kara bulutların 94 yıl önce 11 Eylül’de kahramanca verilen mücadelenin ardından dağıtıldığını söyleyen Başkan Altepe, “11 Eylül Bursa’nın kurtuluşu ve zafer günüdür. Koca bir imparatorluğun medeniyetinin simgesi olan Bursa, 11 Eylül’de özgürlüğüne kavuşmuştur” diyerek, kurtuluş sürecinin hiç de kolay geçmediğini ve ataların bu kenti işgalden kurtarmak için canlarını feda ettiğini anlattı. Başkan Altepe, “Tarihini bilmeyenler geleceğe yön veremezler. Bursa, tarihini bilenlerin elinde giderek büyüyen bir kent olacaktır. Sorumluluğumuzu biliyor ve bu kenti, daha yaşanılabilir sağlıklı bir dünya kenti yapmak için çabalıyoruz. Ancak bu sayede ecdadımıza layık olabiliriz” dedi.

Başkan Altepe, kendilerine 94 yıl önce yaşanılabilir bir şehir bırakan şehit ve gazileri rahmet ve minnetle andıklarını ifade etti. Anmaların anlamalara açılan kapılar olduğunu kaydeden Başkan Altepe, geleceği inşa konusunda kendilerine yol göstermesi için kurtuluş kutlamalarını düzenlediklerini belirtti. Başkan Altepe, “Bu özel günlerin en önemli kazanımı, genç nesillerin, bu toprakların nasıl vatan olduğunu öğrenmesidir. Bu özel günler aynı zamanda bizim birliğimizi, beraberliğimizi güçlendiren mayadır. Söz konusu vatan olduğunda, nasıl birlikte hareket etmemiz gerektiğini öğretir bize. Değil mi ki en son yaşadığımız darbe kalkışmasına milletçe 100 yıl öncesinin ruhuyla karşılık verdik. Bu ruhu kaybetmediğimiz sürece, karşımıza çıkabilecek her engeli aşarız. Bize bu şehri emanet edenler vefa borcumuzu ancak bu şekilde ödeyebiliriz. Sözlerimi burada noktalarken, böyle bir coşkuyu bize yaşatan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu kurtuluşa emek veren, can veren aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize de sevgi ve şükranlarımızı sunuyoruz. 11 Eylül kurtuluş günümüzün kutlu olsun” ifadelerini kullandı.

Öğrencilerin şiirler okuduğu törenlerde, Büyükşehir Belediye Bandosu, Bursa Mehter Takımı ve Tahtakıran Kılıç Kalkan Ekibi de gösterileriyle kurtuluş coşkusunu ikiye katladı.

kurtulus1

kurtulus3

kurtulus6

kurtulus7

 

 benzer haberler

Prof.Dr.Yalçın: Hayvan sevgisi ders müfredatına alınsın  

Prof.Dr.Yalçın: Hayvan sevgisi ders müfredatına alınsın

Parkinson hastasının beynine, hareketleri düzenleyen pil  

Parkinson hastasının beynine, hareketleri düzenleyen pil

Karnesinde zayıfı olana teleferik bedava  

Karnesinde zayıfı olana teleferik bedava