Bu Kategoridesiniz : 11 Nisan 2018 Çarşamba 15:34

Bursa’da yetiştirilen 5 kızıl geyik Bilecik’te tabiatla buluştu

Yeryüzü üzerinde yaşayan en büyük geyik türlerinden ve Türkiye’nin en büyük kara memelisinden biri olan kızıl geyikler (Cervus elaphus) Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü tarafından üreme merkezlerinde çoğaltılıyor. Bu merkezlerde üreyen bireyler ise farklı bölgelerdeki tabii yaşam alanlarına gönderiliyor. Bu çerçevede Bursa’da kurulan merkezde yetiştirilen kızıl geyiklerden 5 adedi Bilecik’te tabiatla buluştu.

Bu çerçevede Uludağ Üniversitesi ve DKMP Genel Müdürlüğü arasında 2004 yılında imzalanan protokole istinaden Uludağ Üniversitesi yerleşkesi içerisinde oluşturulan merkezde 3 erkek 7 dişi ile başlanan kızıl geyik yetiştirme çalışmaları meyvelerini vermeye devam ediyor. Bu merkezde yetiştirilen 5 kızıl geyik tabii hayatın desteklenmesi maksadıyla Bilecik’te tabiata salındı. Merkezden geçtiğimiz Ocak ayında yine yetiştirilen 5 kızıl geyik Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkına nakledilmişti. Bilecik’te salınan son 5 kızıl geyikle beraber Bursa’daki yetiştirme merkezinden toplam 27 kızıl geyik farklı bölgelere gönderilmiş oldu.

SOY KARIŞIMI İÇİN FARKLI BÖLGELERE GÖNDERİLİYOR

Türkiye’de kızıl geyiklerin aşırı avlanma sonucu sayılarının azaldığını ve eski yayılış alanlarını yitirdiğini belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise “Günümüzde bu türümüz bölgesel olarak belirli yerlerde yaşıyorlar. Bizler ise kızıl geyiklerin yayılış alanlarını artırmak için bu bölgelerde kurduğumuz yetiştirme merkezlerinde çoğaltıyor ve soy karışımı için Türkiye’nin farklı bölgelerine naklediyoruz. Böylece bu türümüzün hastalıklara karşı daha dirençli olmalarını temin ediyoruz” dedi.

TÜRKİYE’DE 5 MERKEZDE YETİŞTİRME ÇALIŞMASI YAPILIYOR

Türkiye genelinde 5 ayrı merkezde yetiştirme çalışmalarına devam ettiklerinin de altını çizen Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bu çalışmalar çerçevesinde önümüzdeki günlerde Gümüşhane, Eskişehir ve Kocaeli’ye de nakil yapmayı planlıyoruz. Böylece ülkemizde geyik popülasyonu artırıyor ve yaban hayatı destekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

 benzer haberler

Bursagaz Doğa Kulübü, Uludağ’da çöp topladı  

Bursagaz Doğa Kulübü, Uludağ’da çöp topladı

Cam kumbaraları Bursa sokaklarını renklendirecek  

Cam kumbaraları Bursa sokaklarını renklendirecek

Dr. Ender Saraç, Gemlik’te sağlıklı yaşamın sırlarını verdi  

Dr. Ender Saraç, Gemlik’te sağlıklı yaşamın sırlarını verdi