Bu Kategoridesiniz : 26 Aralık 2016 Pazartesi 18:28

Bursa’da yurtlara ‘yangına karşı önlem’ denetimi

23018_itfaiye_denetim__4_201612261300

Adana’da yaşanan ve kamuoyunu derinden üzen yurt yangınının Bursa’da da yaşanmaması için Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ekipleri, yurtlarda yangın önlem denetimlerini aralıksız sürdürüyor. Denetimlerde eksikliği tespit edilen yurtlarda gerekli düzenlemeler için uyarılar da yapılıyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, yurtlarda yangın önlem denetimlerini aralıksız olarak gerçekleştiriyor. Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, Bursa’daki 127 yurtta incelemelerde bulundu. Bu incelemelerde kusurlu bulunan, eksiklik tespit edilen yurtlara ve ilgili ruhsat veren kurumlara uyarı ve bilgilendirmeler yapıldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Muhammed Emin Tarım, yapılan çalışmalar hakkında detaylı bilgiler vererek, Adana’da yaşanan üzücü olay sonrasında, Bursa genelinde resmi kayıtlara göre 127 yurdun ekipler tarafından incelendiğini söyledi.

Yapılan incelemeler sonucundaki denetimler yurt yetkililerine bildirildiğini belirten Tarım, “Akabinde ilgili ruhsat veren kurumlarımıza da yazılı olarak bu raporlar iletiliyor. Yurtlarda tespit ettiğimiz yangın önlemleri açısından eksiklikler, öncelikle kaçış yollarıyla ilgiliydi. Bu kaçış yollarındaki yangın merdivenleri, yangın merdivenlerine ulaşımdaki kusurlar, kapıların uygunsuzluğu, merdivenlere ulaşımda pencerelerden veya kilitli kapılardan ulaşır vaziyette yapılan tespitler, merdivenlerin sağlıklı dış açık alana ulaşması gibi eksikler mevcuttu” diye konuştu.

Yurtlarda ilk uyarı sistemlerinin de çok önemli olduğunu belirten Tarım, “Yönetmeliğe göre gerekli olan duman algılama dedektörleri, alarm button siren sistemlerinin olması, yangının erken tespit edilmesi ve tahliye imkanlarının daha hızlı yapılmasını sağlayacaktır” dedi.

Yangınların çıkışına etkili olan elektrik panosu, uygun olmayan kablo hatları, alev kaynağı olan doğalgaz kullanımı, ocak kullanımı, ısıtıcılar, kazan dairesi gibi noktalarda da eksiklerin tespit edildiğini anlatan Tarım, bu kusurların giderilmesi için gerekli önlemlerin alındığını vurguladı.

Yangınlara etki eden unsurları da anlatan Tarım, “Ayrıca yurtlarda yangın riski taşıyabilen mobilya, ahşap ve halılar, olası yangınların hızlı bir şekilde büyümesine neden olabilir ve tahliye durumunu zorlaştırır. Bu nedenle özellikle kaçış yollarında ve merdiven içinde halı, elektriksel kablo hatları ve pano bulunması tahliyede risk oluşturuyor” diyerek, yurt yöneticilerinin bilgilendirildiğini belirtti.

Yurtlarda görev yapanların yangın konusunda bilgilendirilmeleri, acil eylem planlarına göre ilk hareketin belirlenmesi ve gerekli tatbikatların yapılması gerektiğine de değinen Tarım, vatandaşların ise olası yangınlarda paniğe neden olmadan itfaiyeye haber vermeleri gerektiğini sözlerine ekledi. Denetimlerin süreceğini belirten yetkililer, yurtların gerekli eksikliklerinin tamamlanması konusunda ilgililerin uyarıldığını sözlerine ekledi.

 benzer haberler

Meslek garantili güzellik kursları  

Meslek garantili güzellik kursları

‘Çukur’un İdris’i Ercan Kesal: Sanat, yeryüzünü sahiplenme cesareti verir  

‘Çukur’un İdris’i Ercan Kesal: Sanat, yeryüzünü sahiplenme cesareti verir

Gemlikli genç mucitler ödüle koşuyor  

Gemlikli genç mucitler ödüle koşuyor