Bu Kategoridesiniz : 08 Haziran 2018 Cuma 14:19

Bursa’daki ceza evlerinde kalan hükümlülere mesleki eğitim

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Ceza İnfaz Kurumları arasında imzalanan protokolle hükümlüler örgün mesleki eğitim alabilecek. Eğitimlerini tamamlayanlar kalfalık, ustalık, usta öğreticilik belgesi ve diploma alma fırsatı bulacak.
İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ndeki toplantıda, cezaevlerinin iş yurtları ve uygulama atölyelerinde çalışan hükümlülere mesleki eğitim verilmesi ve mesleki becerilerinin belgelendirilmesi konusunda protokol imzalandı. Toplantıya Bursa H Tipi Kapalı Ceza Ve İnfaz Kurumu Müdürü Selahattin Tutkun, E Tipi Kapalı ve Açık Ceza ve İnfaz Kurumu Müdürü Sabri Karataş, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Bülent Altıntaş ve 2. Müdürü Dursun Ali Ceryan ile proje koordinatörü Murat Taşdelen katıldı. Proje kapsamında, Bursa’da ceza ve infaz kurumlarının uygulama atölyeleri ve iş yurtlarında çalışan yaklaşık 2 bin hükümlü, mesleki eğitim alabilecek. Eğitimi tamamlayan hükümlülere kalfalık, ustalık, usta öğreticilik belgesi ve diplomaları verilerek, tahliye olduklarını iş bulmaları ve istihdam edilmelerinin de önü açılmış olacak.
Toplantıda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, yapılan protokolle cezaevlerindeki yaklaşık 2 bin hükümlünün örgün eğitim kapsamında eğitim alabileceklerini ve meslek sahibi olabileceklerini söyledi. Dülger, hükümlülerin ceza evindeyken lise mezunu olabileceklerini, mesleki okulları bitirenlerin de kalfa ve usta olabileceğini belirterek, “Bu insanlar için ciddi bir avantaj. İkinci bir mesele örgün eğitim süresini tamamlamadan tahliye olduklarında dışarıda onları ciddi bir avantaj bekliyor olacak. İstihdamı sağlanan kurumda çalışması halinde bakanlığımız o kişinin alacağı maaşın 3’te 2’sini karşılayacak. Bu çok ciddi bir avantaj. Bizim istediğimiz haftada 5 iş gününden birini bize tahsis etmeleri. Kültür dersleri ve diğer derslerini vereceğiz biz o bir günde. Bu şekilde hem evine aş götürecek, hem de onların gelişimi ve topluma kazandırılması hızlanmış olacak. Bu çalışmanın Türkiye’ye yayılacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

 benzer haberler

Bursalılar, huzurevi sakinleriyle bu kermeste buluştu  

Bursalılar, huzurevi sakinleriyle bu kermeste buluştu

Vali Küçük muhtarları dinledi  

Vali Küçük muhtarları dinledi

Bursa’da kurtuluş coşkusu  

Bursa’da kurtuluş coşkusu