Bu Kategoridesiniz : 07 Eylül 2016 Çarşamba 20:25

Bursa’dan dünyaya yeni nesil Renault-Megan

Türk mühendislerin ve Bursalı çalışanların alın terleri ile üretilen yeni nesil Renault Megane-Sedan,  Bursa Valisi İzzettin Küçük ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Doç.Dr. Hasan Ali Çelik’in katılımları ile düzenlenen törenle üretim bandından indi.

Yılda yaklaşık 90 bin kapasite ile 500 bin adet üretilmesi planlanan Renault Megane-Sedan, sadece Bursa’da üretilerek dünyanın farklı noktalarına ulaşacak.

6-a09dd1-jpgw712h470Tanıtım toplasında konuşan Bursa Valisi İzzettin Küçük, ”‘Dünyaya Bursa’dan’ iki kelime ama çok gurur verici, iftihar duygusu yaşatan bir 2 kelime. Bizim ülkemizin en önemli amacı dünyaya Türkiye’den üretilen ürünlerin satılmasını sağlamak. Bunu gerçekleştiren sektörlerden biri otomotiv sektörü ve Renault Grubu. Onun için kendilerine baştan teşekkür ediyorum. Türkiye, son 14 senedir çok büyük bir ekonomik kalkınma hamlesi içinde. 3 bin dolarlık milli gelirimiz 10 bin dolara ulaştı. 233 milyar dolarlık gayri safi hasıla ise 850 milyar dolar civarında. Büyük bir rakam, 10-12 sene içinde gerçekleştirilen sıçrama gerçekten çok büyük bir kalkınma, büyük bir atak. Bunun tabi en önemli gücü ihracattan geliyor, ihracat önderliğinde bir büyüme. Başlarda ihracatımızın ana dinamosu ve motoru tekstil sektörüydü. Ama görüyoruz ki son yıllarda sanayi ve bunun içinde de otomotiv sanayi alanındaki gelişmeler aynı oranda yüzümüzü güldürüyor. Hem de yıllar içinde yerli ürün olarak artan paya sahip olan bir otomotiv sektörü. Az önce de sayın genel müdürlerimizden işittik motoru ve vites kutusu dahil her bir parçayı üretebilen yerli bir üretim. Biz eğer diğer sektörlerde de bu manada başarıyı ve çizgiyi yakalarsak 2023 yılı hedefine çok net bir şekilde ulaşırız. Yani içinde yerlilik oranı yüksek bir sanayi alanı otomotiv sanayi, diğer sektörlerde de bu çizgiye ulaştığımızda o 500 milyar dolarlık ihracat hedefi gerçekleşmiş olacaktır diye düşünüyorum”dedi.

Yine Türkiye’de bir ilk olacak ve Bursa’da yapılacak olan otomotiv test merkezinin önemine değinen Vali Küçük sözlerini ” Fren test alanının yakın bir zamanda ihale edilecek olması da Bursa’yı otomotiv alanında merkezi bir kimliğe kavuşturacaktır. Yan sanayiyle beraber geniş büyük bir sektör olarak bu alanda belki de kendi Türk markasının yarattığı şeyi olabilir diye düşünüyorum. Bu son üretilen aracın bizim yerli marka yaratma hususundaki azmimize de bir katkı ve güç vereceğine, yeni güzel otomobiller üretme hususunda da özgüvenimizi artıracağına inanıyorum. Emeği geçen başta Oyak Renault grubuna, yöneticilerine, mühendislerine ve az önce izlediğimiz bütün işçi arkadaşlarımıza ben ayrı ayrı teşekkür ediyorum”şeklinde sürdürdü.

Renault Megane-Sedan, araçların motor, vites kutusu ve yürüyen aksamının Bursa’da üretilmesi açısından ve mimari düzenleme haklarının Türkiye’de bulunan Ar-Ge biriminin sorumluluğunda olması açısından da birçok noktada ilk olma özelliğini elinde tutuyor.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Doç.Dr. Hasan Ali Çelik ise:” Renault denince otomobil sektöründe bizim yerli dediğimiz ve otomobil tercihleri arasında en önde yer alan bir otomobil akla geliyor. Bugün lansmanını gerçekleştireceğimiz Megane sedan serisinin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

Türkiye otomotiv sektöründe her geçen gün daha büyük bir küresel aktör haline geliyor. Renault’un Batı Avrupa içinde en yüksek kapasiteli fabrikası Ülkemizde, Bursa’da yer alması bizim için gurur meselesidir. Renault ailesinin en yeni üyesi olan Megane Sedan 20’den fazla ülkeye ihraç edilecek olması bizim için son derece sevindirici bir durumdur. Otomotiv sektöründeki her yatırım özelliklede binek otomobilleri yapılan yatırımlar bizi mutlu etmektedir. 2015 verilerine göre Dünyada araç üretiminde 15. sırada Avrupa Birliğinde ise 5. sırada yer almaktayız.“ şeklinde konuştu. Tanıtım töreni, banttan inen dördüncü nesil Megane sedan ile hatıra fotoğrafı çekimi ile son buldu.

 benzer haberler

Baran Çelik, UİB Koordinatör Başkanı oldu  

Baran Çelik, UİB Koordinatör Başkanı oldu

Oyak Renault’a Altın Pusula ödülü  

Oyak Renault’a Altın Pusula ödülü

Enflasyonu düşürmek için ‘acı reçete’  

Enflasyonu düşürmek için ‘acı reçete’