Bu Kategoridesiniz : 15 Mart 2017 Çarşamba 17:48

Bursa’nın örnek çarşıları

Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa’nın değerlerini öne çıkaran çalışmaları kapsamında yenilenen çarşılar, modern yapılarıyla dikkat çekiyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kapalı çarşı alt kat esnafıyla bir araya geldiği toplantıda, Bursa’nın çarşılarının örnek olduğunu söyledi.

Bursa’nın tarihi özelliklerini öne çıkarırken kentin çarşılarını da yeniden modern bir görünüme kavuşturan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kapalı çarşı alt kat esnafıyla bir araya geldi. Kapalı çarşı alt katta gerçekleştirilen toplantıya, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ile Bursa Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (BESOB) Başkanı Arif Tak da katıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, çarşı esnafının nabzını tuttuğu toplantıda, Büyükşehir Belediyesi tarafından modernize edilen çarşıların yıllardır beklenen eksiklerinin tamamlandığını söyledi. Tarihe imzasını atan çarşıların Bursa için değerine işaret eden Başkan Altepe, “Esnafımızla en çok bir araya geldiğimiz yerlerden biridir, kapalı çarşı alt katı. Burada esnafımızla buluşmaktan, atılan adımlarla da çarşımıza değer katmaktan mutluyuz. Bursa’da çarşılarda güzel hizmetlerin yapılması bizlere nasip oldu” dedi.

Konuşmasında Bursa’nın özellikli bir şehir olduğuna değinen Başkan Altepe, “Türkiye ve Bursa gelişiyor. Bizler de üzerimize düşeni yapıyoruz. Bursa’ya değer veriyoruz” diyerek çarşıların alışveriş merkezleri kalitesine ulaştırıldığını ifade etti.

“Esnaf kazanırsa mutlu oluruz”

Başkan Altepe, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yerini alan, evrensel değer Bursa’da kapalı çarşı alt katında klima ve ses sistemlerinden zemine kadar her türlü eksiğin giderildiğini kaydederek, “Esnaf kazanırsa, çarşı kazanırsa biz de mutlu oluruz. Birlik ve beraberlik içinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Çarşının cazibesinin artması için hizmetler yapıyoruz. Bursa’nın çarşıları artık örnek oluyor” diyerek, Bursa’dan Balkanlara kadar pek çok noktada çalışmaların yapıldığına değindi.

Çarşının her köşesinin yenilendiğini ve artık esnafın da üzerine düşeni sorumlulukla ve özveriyle çalışmalarına devam etmesi gerektiğini belirten Başkan Altepe, yorgancılar çarşısında gerekli düzenlemelerin de yapıldığını ve Kayhan ile Reyhan bölgelerinde ise çalışmaların sürdüğünü ifade etti. Çarşıda halen 42 derneğin var olduğunu ve esnafın kenetlendiğini anlatan Başkan Altepe, “Kapalı alt çarşıya ben de 47 – 48 yıldır geliyorum. Burada ömrümüz geçti. Bu şehirde yaşamak bir şans ve Bursa’ya hizmet etmek bir onur. Bursa için ve esnafımız için ne yapsak az” diye konuştu.

“Çarşılar cazibe merkezi olacak”   

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar da Başkan Altepe’nin Osmangazi Belediye Başkanlığı döneminden bu yana çarşılarda çalışmalarını sürdürdüğünü ve Osmangazi Belediyesi’nin de halen bu çalışmalara devam ettiğini ifade etti. Bursa’nın değerlerine ve tarihine sahip çıkıldığını vurgulayan Dündar, “Büyüyen ve gelişen şehir Bursa, Osmanlı’nın temelinin atıldığı yer. Değişmeyen bir kültürdür, ahilik. Esnafımızın “Alışveriş merkezleriyle rekabet edemeyiz” anlayışı artık değişti. Bursa’nın çarşıları daha da güzelleşti. Bursa’nın tarihi çarşılarında esnafın sorumluluğu büyüktür” dedi.

Dünyanın ilk kalite belgesinin Bursa’da yazıldığını söyleyen Dündar, “Yeni dönemin alışveriş anlayışı yazılacak. Yöneticiler, esnaflar, belediyeler elbirliğiyle çalışmaya devam edersek çarşılarımız cazibe merkezi olacaktır” diye konuştu.

“Çarşılar daha konforlu”

BESOB Başkanı Arif Tak, Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetleriyle Bursa’nın her köşesine ulaştığını ve kente değer kattığını belirterek, “Bursa’da her yerde Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetlerini görüyoruz. Bu hizmetlerin hem vatandaşlara hem de esnafımıza olumlu dönüşleri oluyor. Artık mağazaların kalitesi arttı, çarşılar daha konforlu hale geldi” diyerek, Başkan Altepe’ye çalışmalarından ötürü teşekkür etti. Tak, Bursa’nın esnafa fayda sağlayacak sanayi sitesine ihtiyaç duyduğunu hatırlattı.

“Esnafımızla gurur duyuyoruz”

Bursa Yaymacılar ve Benzerleri Odası Başkanı Fahrettin Tüccaroğlu ise Başkan Altepe’ye çarşıya katkılarından ve kente hizmetlerinden dolayı teşekkür etti. Restorasyonlardan sonra çarşının avmlerle yarışır hale geldiğini söyleyen Tüccaroğlu, “Çarşımızın çatı onarımından ses sistemine kadar her türlü eksiğin giderilmesinde destek olan Büyükşehir Belediye Başkanı’mıza teşekkür ediyoruz. Çarşının yüzü olan esnafımızla da gurur duyuyoruz. Çarşıda eksikler tamamlandı ve artık iş esnafta” dedi.

Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği (BTÇH) Başkanı Muhsin Özyıldırım da Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Büyükşehir Belediyesi’nin Hanlar Bölgesi başta olmak üzere kentin çarşılarına verdiği değere dikkati çekti. Konuşmaların ardından Başkan Altepe, çarşıda gezerek esnafa bol müşteri ve hayırlı kazanç temennisinde bulundu.

 benzer haberler

Tarladan sofraya şifa; karabuğday  

Tarladan sofraya şifa; karabuğday

Baran Çelik, UİB Koordinatör Başkanı oldu  

Baran Çelik, UİB Koordinatör Başkanı oldu

Oyak Renault’a Altın Pusula ödülü  

Oyak Renault’a Altın Pusula ödülü