Bu Kategoridesiniz : 11 Kasım 2016 Cuma 19:44

Burun estetiğinin formülü

Burun anatomisinin oldukça karışık olduğunun altını çizen Acıbadem Bursa Hastanesi Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Dr. Mahmut Özyılmaz, bu nedenle rinoplasti yani burun estetiğini, en sık yapılan estetik ameliyatlardan biri olmakla birlikte en zoru olarak nitelendiriyor. Estetiğin yanı sıra fonksiyonel önemi de bulunan burun organında, başarılı bir ameliyat için her iki açıdan da iyi bir sonuç alınması önem kazanıyor.

Ameliyat öncesinde muayene ve ön görüşme gerçekleştirildiğini söyleyen Dr. Mahmut Özyılmaz, bu görüşmelerde; kişinin bu ameliyattan beklentisi nedir, nasıl bir buruna sahip olmak istiyor, istediği burun yüzü ile uyumlu mu, tüm bunlara bakıldığını anlatıyor. Dr. Mahmut Özyılmaz, tek başına güzel bir burun yapmanın her zaman yeterli olmadığının da altını çiziyor: “Örneğin alt çene geride ise bu alanlara dolgu yapılması gerekebiliyor. Yine kalın ve sabase dediğimiz deri tiplerinde (etli burunlar) burnu çok fazla inceltme şansı olmadığından burun sırtını ona göre ayarlamak gerekiyor.”

Ameliyat öncesi bunlar yasak!

Bu sürecin ardından burun estetiği olacak kişiye ameliyatın genel riskleri ve olası sonuçları anlatılıyor. Ameliyatın genel veya lokal anestezi ile mi yapılacağı kararlaştırıldıktan sonra tahliller yapılarak ameliyat hazırlığı tamamlanıyor. Ameliyat öncesinde kesinlikle kan sulandırıcı ilaç alınmaması ve bitki çayı içilmemesi öneriliyor.

Deviasyon da düzeltilebiliyor

Bütün cerrahi işlemlerde olduğu gibi burun estetiğinde de kapalı ve açık tekniklerden yararlanılıyor. Hangi tekniğin uygulanacağı kişinin muayene bulgularına ve yapılacak işleme göre değişiyor. Her iki yöntemin de birbirine göre avantaj ve dezavantajları bulunduğunu belirten Dr. Mahmut Özyılmaz, “Genellikle kapalı yöntemler tercih edilmeli. Çünkü ödemler (şişlik) daha hızlı geçiyor ve hiçbir iz kalmıyor. Burun estetiği ile birlikte hava yollarında bir tıkanıklık örneğin; deviasyon konkalarda (burun etleri) büyüme varsa ona da aynı seansta müdahale edilebiliyor” diyor.

Burnun oturması en erken 6 ay

Estetik ameliyat sonrası, operasyon geçiren kişinin bir gece hastanede kalması gerekebiliyor. Eğer kemik yapıya müdahale edilmiş ise, bir veya iki gün silikon burun tamponu ve 1 hafta alçıyla geziliyor. Bazı durumlarda kemik çatıyı ellemeden sadece kıkırdak yapı ve burun ucuna müdahale edildiği de oluyor. Bu kişilere alçı yapılmadığı için 4-5 günlük bandaj yeterli oluyor. Operasyon sonrası ilk hafta yüzde şişlik ve morluklar olabileceğini kaydeden Dr. Mahmut Özyılmaz, bu belirtilerin 10 gün içerisinde azalarak geçeceğini belirtiyor. Ayrıca “Burnun tamamen ödemlerinin çözülmesi ve yeni şeklini alması (burnun oturması)  6 ay- 1 yılı bulur” diye ekliyor.

 

 

 benzer haberler

Parkinson hastasının beynine, hareketleri düzenleyen pil  

Parkinson hastasının beynine, hareketleri düzenleyen pil

Acil Servis hekimlerine iletişim eğitimi  

Acil Servis hekimlerine iletişim eğitimi

Yüksek İhtisas’ta endoskopik hipofiz cerrahisi ameliyatları başladı  

Yüksek İhtisas’ta endoskopik hipofiz cerrahisi ameliyatları başladı