Bu Kategoridesiniz : 24 Mart 2017 Cuma 15:51

Çağdaş gençlik 25 Mart’ta Çanakkale’de

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin Türkiye’nin dört bir yanındaki 108 şubesinden 2000’e yakın genç, 25 Mart’ta bu yıl 11’incisi yapılacak olan Geleneksel Çanakkale  Abide Buluşmasında bir araya gelecek.

Bu seneki buluşmanın “Mehmet Vatan Oldu – Mehmet  Toprak Oldu” teması doğrultusunda  gençler, yaşadıkları yerlerin toprağını ve çiçeğini de Çanakkale’ye getirecekler.

Vatanın sıradan bir topraktan ibaret olmadığını, bizler için kutsal olduğunu, Mehmetçiğin gövdesini toprak yaptığını, Mehmetçiğin vatan olduğunu, vatanın Mehmetçik olduğunu ifade etmek için, getirdikleri topraklar ve bedenleriyle önce Mehmetçik görseli sonra  da  ay yıldızlı Türkiye haritası yapacaklar. Mustafa Kemal Atatürk’ün, 11 Ağustos 1936’da Yalova Köşkünün çınar ağacı için kaydırılmasından sonra söylediği  “Ağaç çınardır. Çınar ise devlet!” sözünün önemini vurgulamak için de getirdikleri toprağa bir çınar fidanı dikecek, ülkemizin dört bir yanından getirdikleri bahar  çiçeklerini Abide’ye bırakarak “vatan olan Mehmetler”e olan minnet ve şükranlarını ifade edecekler.

 benzer haberler

Mudanya Belediyesi ‘nden ‘Myrleia’ için Özdilek’e tepki  

Mudanya Belediyesi ‘nden ‘Myrleia’ için Özdilek’e tepki

Bursa eski vergi dairesi müze oluyor  

Bursa eski vergi dairesi müze oluyor

Bursa Kılıç- Kalkan ‘dalya’ dedi  

Bursa Kılıç- Kalkan ‘dalya’ dedi