Bu Kategoridesiniz : / 13 Temmuz 2016 Çarşamba 13:31

CHP’li vekillerden ‘Yıldırım’ tepki

CHP Bursa milletvekilleri Lale Karabıyık ile Ceyhun İrgil, Başbakan Binali Yıldırım’ın ‘Acil servis’ ile ilgili sözlerine tepki gösterdi. Karabıyık ”Sağlık sisteminin sorunları bu zihniyetle mi çözülecek?” diye sorarken, İrgil de ”Başbakan acil servisle hamamı karıştırdı” değerlendirmesinde bulundu.

BU ZİHNİYETLE…

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Prof. Dr. Lale Karabıyık, Başbakan Binali Yıldırım’ın AKP Grup Toplantısında sarf ettiği “Acil servislere bayramda vatandaşlar gidiyorlarmış. Ne için gidiyorlarmış biliyor musunuz? Kız bakmaya gidiyorlarmış.Artık hastaneler o kadar şirin hale geldi ki, vatandaşlar oğullarını, kızlarını evlendirmek için acil servislere gidiyorlar, oralara yuvalar kurmak için ziyaretler yapıyorlar. Acil servisler artık sadece sağlık hizmeti vermiyor, yuva kurmak için de hizmet veriyor. İşte geldiğimiz nokta bu” sözlerine tepki gösterdi. Karabıyık’ın açıklaması şöyle:

”Sayın Başbakan’ın acil servislerin kaliteli sağlık hizmeti verdiğini vurgulamak için kullandığı örnek gerçekten çok ilginç ve düşündürücü. Kaliteli hizmet anlayışı ne zamandan beri oraya “kız bakmaya” gidenlerin kalitesiyle ölçülüyor? Ne yazık ki Başbakan hem acil servislerde yaşanan sorunları görmezden geliyor, hem de “kız bakmak” ifadesiyle cinsiyetçi ve mülkiyetçi bir yaklaşımla kadınları alınıp satılan bir emtia olarak cümlede kullanıyor.Kaldı ki bir ülkenin sağlık politikasının başarısının ölçütleri hasta memnuniyetinden, sağlık personelinin memnuniyetine kadar devam eder.Yoğun bakım yetmezliğinden hasta kaybedildiği, parmağı kopan kadının taksiyle 5 hastane gezdiği ortamda “kız bakmaya” gidenler arttığı için sağlık sistemimiz ve acil servislerimiz çok başarılıdır diyen bir zihniyetle karşı karşıyayız. Bu zihniyetle mi sağlık sisteminin sorunları çözülecek?”

TACİZİN MEŞRULAŞTIRILMASI

CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, Başbakan Binali Yıldırım’ın grup toplantısında vatandaşların acil servislere kız bakmaya gittiklerine ilişkin açıklamasının, Cumhuriyet tarihinde bir başbakan tarafından verilen sağlıkla ilgili en talihsiz demeçlerden biri olarak değerlendirdi. Dr. İrgil, “Sağlık verilerini değerlendiremeyen bir başbakan karşımızdaki. Düşük profilli deniyordu, gördük ki Başbakan hamam ile acil servisi karıştıracak kadar düşük profilli demek!” diye konuştu.Dr. İrgil, sözlerine şöyle devam etti:

“Başbakanın söylediği şey şu; resmen, bizim insanlarımız işi gücü bırakmış kız bakmak için acil servise gidiyor. Bizim kültürümüzde kız bakmaya hamama gidilir. Hamam mı burası? İnsanlar acil serviste canının derdinde, sen kız derdindesin! Bu art niyettir, bu tacizin meşrulaştırmasıdır. Başbakan diyor ki aslında, acil kız bulma servisi burası. Üstelik yorumu da yanlış; acillere başvurular bu yüzden artmış. Gelişmiş dedikleri, yoksulluk yok dedikleri bu ülkenin insanları aslında poliklinik farkını vermemek için geceleri acil servislere gidiyorlar. Türkiye, dünyada nüfusundan daha fazla acil servise başvurulan tek ülke!”

BAŞBAKAN NE DEMİŞTİ?

Başbakan grup toplantısında şöyle demişti:

“Vatandaşlar acil servise ne için gidiyorlarmış biliyor musunuz? Kız bakmaya gidiyorlarmış. Artık hastaneler o kadar şirin hale geldi ki, vatandaşlar oğullarını, kızlarını evlendirmek için acil servislere gidiyorlar, oralara yuvalar kurmak için ziyaretler yapıyorlar. Acil servisler artık sadece sağlık hizmeti vermiyor, yuva kurmak için de hizmet veriyor. İşte geldiğimiz nokta bu!”

 benzer haberler

Prof.Dr.Yalçın: Hayvan sevgisi ders müfredatına alınsın  

Prof.Dr.Yalçın: Hayvan sevgisi ders müfredatına alınsın

Parkinson hastasının beynine, hareketleri düzenleyen pil  

Parkinson hastasının beynine, hareketleri düzenleyen pil

Meslek garantili güzellik kursları  

Meslek garantili güzellik kursları