Bu Kategoridesiniz : 18 Ağustos 2016 Perşembe 17:33

Çökme var ama stat zemininde değil

Bursa Büyükşehir Stadyumu’nun ikinci bodrum katına araç giriş için yapılan 5×5 metre boyutlarındaki kapalı tünelin stadyumdan yaklaşık 50 metre uzaktaki girişinde meydana gelen çökmenin, stadyum bina yapısının temelleriyle hiçbir ilgisi bulunmuyor. Henüz kamulaştırma tamamlanmadığı için imar sınırına kadar uzatılan tünelin ağzı geçici olarak toprak malzeme ile kapatılırken, bu dolgu malzemenin öngörülenden önce çökmesi üzerine, tünelin ağzı betonarme malzeme ile kapatıldı. Kamulaştırmalar tamamlandıktan sonra tünelin ağzı açılacak ve gerekli imalatların ardından da ikinci bodrum kattaki otoparka araç girişi buradan sağlanacak.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan, 400 bin metrekare proje alanı ve 190 bin metrekarelik inşaat alanıyla Bursa’nın en büyük anıtsal yapılarından biri olarak geçtiğimiz yıl hizmete açılan yeni stadyumda, hem timsah kafası ile ilgili üretimler hem de bağlantı yollarına yönelik çalışmalar hızla sürüyor. Bu çalışmalar devam ederken, yerel basında yer alan “stadyum zemininde çökme” olduğuna ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. Konuyla ilgili Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada; söz konusu çökme olayının stadyum bina yapısının temelleri ile alakası olmadığı, binadan yaklaşık 50 metre uzaklıktaki bir alanda meydana geldiği belirtildi.

Açıklamada; “Bu bölge, projemizde  “rampa 1” adı ile tabir edilen ve zemin altında kalan bir box (içinden araç geçecek 5×5 boyutlarında kapalı tünel) yapı olup, stadyumun 2. bodrum 22337_YHG_9995_201608181327katına araç giriş için planlanmış bir yapıdır. Buradaki inşaat çalışmaları, kamulaştırmanın henüz tamamlanamamış olması nedeni ile tamamen bitirilememiştir. Söz konusu inşaat; stadyum yapısına yaklaşık 50 metre mesafede, imar sınırına kadar yapılmış ve box ucu geçici olarak toprak malzeme ile doldurulup kapatılmıştır. Ancak, bu toprak dolgu öngörülenden erken oturup çökmelere neden olmuştur. Bu durumun tespit edilmesinin ardından, box’ın ucundaki çöken dolgu topraklar alınmış ve burası betonarme malzeme ile kapatılmış, ardından da toprakla doldurulmuştur. Kamulaştırma çalışmaları tamamlandığında box’ın ağzı tekrar açılarak inşaat tamamlanacaktır. Şu an itibarıyla bu çalışmalar tamamlanmıştır ve bölgede herhangi bir sıkıntı yoktur.  Bu sorunun veya çalışmaların, stadyum yapısı ile herhangi bir ilgisi ve stadyum yapısını tehdit edecek bir durumu bulunmamaktadır” denildi.

22337_YHG_9990_201608181327

 

 benzer haberler

2. Küme Küçük Kızlar futbol müsabakaları sona erdi  

2. Küme Küçük Kızlar futbol müsabakaları sona erdi

Osmangazi’nin gol kraliçesi  

Osmangazi’nin gol kraliçesi

BGL Play-Off çeyrek final serisi:  Tofaş 75-101 Banvit  

BGL Play-Off çeyrek final serisi:  Tofaş 75-101 Banvit