Bu Kategoridesiniz : 03 Ekim 2016 Pazartesi 02:59

Cümbüşe gelir misiniz? Lütfen cevap verin…

Davet verirsiniz, davet edersiniz, kim gelecek, kim gelmeyecek, ya da gelemeyecek bilmek istersiniz. Nerden geldi aklıma, paylaşmak isterim sizlerle… Bu 3 harfli ‘şifre’ ile bir önemli ismi, bir tiyatro ustasını, Yalın Tolga’yı anmış olalım birlikte.

2 Ekim, Bursa Ahmet Vefik Paşa Devlet Tiyatrosu eski müdürlerinden Yalın Tolga’nın vefatının yıl dönümüydü. AVP Tiyatrosunu’nun 1980- 1987 döneminde müdürlüğünü yapan Yalın Tolga, 2 Ekim 1989 tarihinde aramızdan ayrıldı. Usta bir tiyatrocuyu anımsadık vefatının 26. yılında.

Yalın Tolga’nın bir dönem yönettiği ve sahnesinden  Kenan Işık, Ahmet Uğurlu, Selçuk Yöntem, Zuhal Olcay, Erkan Can, Neriman Uğur gibi ünlü isimlerin  geçtiği AVP Tiyatrosu’nda dolu salona oyun sahnelemek adına çok uğraş verdi. Dolu salon, fırtına gibi kopan alkış sahne performansının ardından oyuncular için en büyük ödüldür. Tiyatroya seyirci çekmek için çok çalıştı Tolga. Salonun yer yer boş kalmasına hiç dayanamazdı, üzülürdü. Hele ilk gösterimin yapıldığı akşamlar, yani prömiyer… Ön sıraların parçalı bulutlu boş kalmasına çok üzülürdü.

1984 ya da bir yıl sonrası… Haber yapmak için görüşmeye gittiğimde protokolden yana sıkıntısını anlatmıştı bana. Şöyle diyordu:

icerik“Günlerce, haftalarca prova yapıyorsunuz, repliklerinizi ezberliyorsunuz, oyunu çalışıyorsunuz… Tamam, oldu denildiğinde sahnelemek için heyecanla bekliyorsunuz… ve prömiyer, yani bu oyunun ilk sergilendiği akşam gelip çatıyor. Prömiyer için davetliler hazır, ya da tam değil… Salonun ilk sıradan itibaren yarısını yakını protokol mensuplarına ait. Onlara davetiye gönderiyoruz ve ilk gece onları konuk ediyoruz. Ama bir bakıyorsunuz, ilk sıralarda çok sayıda koltuk boş, gelmeyen dolu. Sahne ışıkları ilk sıraları az da olsa aydınlatır, bu nedenle oyuncular boş koltukları görebiliyorlar. Öyle olunca moral mi kalır kimsede…”

Hemen atılıp sormuştum, çaresi var mı diye…

Haber yapmamı istedi… Haberde şöyle yazacaktım (aynen yazdım):

AVP Tiyatrosü Müdürlüğü, prömiyer için davetiye gönderilen protokole mensup kişilerden, gelemeyecek  olmaları halinde davetiyede belirtilen telefona bu bildirmelerini isteyecek. Bu durumda davetiye başka kişilere yönlendirilecek.

Öyle de yaptı Tolga… Gelemeyecek olan davetliler genellikle haber verdiler, böylece ‘konu komşuya’ verilen davetiyeler, yine protokole mensup başka isimlere yönlendirildi. Sahnedeki oyunucular da ‘boş koltuklara’ oynamamış oldular.

Böylece bugün LCV diye davetiyeye ekleyip yanına isim ve telefon numarası yazmanın ilk adımını o tarihlerde yaşamıştık… Bir oyun gibi sanki… Yalın Tolga sayesinde… Nur içinde yatsın.

Peki siz… Sever misiniz tiyatroyu? Gider misiniz? Gitmelisiniz, izlemelisiniz bence. AVP Tiyatrosu 4 Ekim Salı akşamı yeni sezon için perdelerini açıyor. İlk oyun Müsahipzade Celal’in ‘İstanbul Efendisi’ isimli oyunu. Şarkılı türkülü, sazlı çalgılı bir oyun. Derler ki, iki saati aşkın gösterimin büyük bölümünde salonda alaturka şöleni yaşanacak. İster saatinizi kurun, ister ajandanıza not edin, ister parmağınıza ip bağlayın, hepsi olur… 4 Ekim Salı akşamı saat 20.00’de AVP’de alaturka cümbüş başlıyor, şölene buyrun.

Bursa Ahmet Vefik Paşa Devlet Tiyatrosu’nun 2016-2017 sezonunun açılış bilgisini, tiyatrosunun eski müdürlerinden merhum Yalın Tolga’yı hatırlayarak vermiş olduk. Sanatsız kalmayın, hele tiyatrosuz hiç… Ne dersiniz, gidecek misiniz tiyatroya? LCV…

 

 benzer haberler

Mudanya Belediyesi ‘nden ‘Myrleia’ için Özdilek’e tepki  

Mudanya Belediyesi ‘nden ‘Myrleia’ için Özdilek’e tepki

Bursa eski vergi dairesi müze oluyor  

Bursa eski vergi dairesi müze oluyor

Bursa Kılıç- Kalkan ‘dalya’ dedi  

Bursa Kılıç- Kalkan ‘dalya’ dedi