Bu Kategoridesiniz : 21 Mart 2017 Salı 20:50

Darmstadt- Bursa kardeşlik ilişkileri askıya alındı

Büyükşehir Belediye Meclisi, Türkiye ile Almanya arasında yaşanan diplomatik miting krizinin ardından Darmstadt ve Klumbach şehirleriyle olan kardeşlik ilişkilerini askıya aldı.

Kardeşlik ilişkilerinin dondurulmasına ilişkin karar, meclisin Mart ayı ikinci oturumunda alındı. Büyükşehir Belediye Başkanvekili Atilla Ödünç yönetiminde toplanan meclis, rutin gündem maddelerini görüştü. Başkanvekili Ödünç’ün ‘Bursa ile Darmstadt ve Klumbach belediyeleri arasındaki kardeşlik ilişkilerinin askıya alınmasına yönelik’ yaptığı oylama, 1 ret oyuna karşılık kabul edildi.

Türkiye ile Almanya arasında ilk gerilimin 2016 yılında Sözde Ermeni Soykırımı’nın tanınmasıyla yaşandığını hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanvekili Atilla Ödünç, ikinci olarak 15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ terör örgütü üyelerinin bu ülkeye sığındığını ve iade edilmediklerini vurguladı. Son olarak Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın 2017 Anayasa Değişikliği Referandumu kapsamında Almanya’nın Gaggenau bölgesinde yapacağı mitingin yasaklanmasıyla ikili ilişkilerin işin içinden çıkılmaz bir hal aldığını belirten Başkanvekili Ödünç, “Bu duruma sessiz kalamazdık. Bursa olarak elimizden geleni yaptık ve Darmstadt ile Klumbach belediyeleriyle uzun yıllar süren kardeşlik anlaşmalarını askıya aldık” dedi.

Darmstadt Caddesinin adının değiştirilip değiştirilmeyeceği konusunda ise henüz bir açıklama yapılmadı.

 

 benzer haberler

‘Bursa FotoFest’de ‘Ritüeller’ ödüllendirildi  

‘Bursa FotoFest’de ‘Ritüeller’ ödüllendirildi

Orhaneli’de Yörük Türkmen Şöleni coşkusu  

Orhaneli’de Yörük Türkmen Şöleni coşkusu

Dünya Tarihi Kentler Birliği ‘Dünya Barışı’ için çalışacak  

Dünya Tarihi Kentler Birliği ‘Dünya Barışı’ için çalışacak