Bu Kategoridesiniz : 27 Nisan 2018 Cuma 12:58

Dekan Günay: Veteriner hekimler gıda güvenliğinin temel ögesidir

Bursa Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ülgen Günay, Dünya Veteriner Hekimler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada gıda güvenliğinin temel öğesinin veteriner hekimler olduğunu vurguladı. Dekan Günay, gelişmiş ülkelerde gıda güvenliği ile veteriner hekimliğin ayrılmaz bir bütün olduklarını vurguladı.

‘Dünya Veteriner Hekimler Günü 2000 yılından bu yana Dünya Veteriner Hekimler Birliği (WVA) tarafından her yıl Nisan ayının son cumartesi günü farklı bir tema çerçevesinde, tüm dünyada kutlanıyor. Dünya Veteriner Hekimler Birliği ve Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü bu günü birlikte organize ettiği günün anısına her yıl bir ödül veriliyor. Bu yılın  teması ise ” Sürdürülebilir Kalkınmada; Geçim Kaynaklarını ve Gıda Güvenliğini İyileştirmedeki Veteriner Hekimlik Mesleğinin Rolü”  olarak belirlendi.

Mesleklerini kapsayan bu özel gün dolayısıyla bir basın açıklaması yayımlayan Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ülgen Günay; “Dünya Veteriner Hekimler Günü’nün kutlanmasında amaç veteriner hekimlerin yaptığı çalışmaların vurgulanması ve tanıtımının yapılması ile veteriner hekimlerin hayvan sağlığı, hayvan refahı ve halk sağlığının iyileştirilmesi için yaptıkları katkılara olan farkındalığın artırılmasıdır. Bu yılki Dünya Veteriner Hekimler Günü temasıyla, Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü ve Dünya Veteriner Hekimler Birliği, veteriner hekimleri, ilgili diğer sektörlerle birlikte, kendi ülkelerinde “Sürdürülebilir Kalkınmada; Geçim Kaynaklarını ve Gıda Güvenliğini İyileştirmedeki Veteriner Hekimlik Mesleğinin Rolü” konusunda farkındalık oluşturacak girişimlere davet etmektedir” dedi.

GIDA GÜVENLİĞİNDE KİLİT ÖNEM

Açıklamasında veteriner hekimlik mesleğinin önemine vurgu yapan Dekan Günay açıklamasında şunları kaydetti:

“Hayvansal üretim sürecinde, hayvan hastalıklarını önleyerek ve kontrol ederek, yeterli ve güvenli yüksek kaliteli gıdaların elde edilmesinde çiftlikten sofraya kadar olan süreçte, sürdürülebilir gıda güvenliğinin oluşturulabilmesinde, gıda güvenliğinin temel öğesi hiç tartışmasız “veteriner hekimler”dir. Hayvancılığı gelişmiş ülkelere baktığımızda, gıda güvenliği ve veteriner hekimlik hizmetleri birbirlerinden ayrılamaz bir bütünün parçaları olarak birlikte ele alınmaktadır. Veteriner hekimler, gıda güvenliği konusunda üstlendikleri sorumluluklarla, ülke kalkınmasında önemli ve devamlı bir role sahiptirler. Ülkemizde yerli sayıda veteriner hekim istihdamının sağlanması, tarım ve hayvancılığa yeterli kaynak aktarımı ile toplumun yeterli ve sağlıklı gıda tüketebilmesi dileklerimle tüm meslektaşlarımın ‘Dünya Veteriner Hekimler Günü’nü kutlarım.”

 benzer haberler

Tekerlekli sandalyeler ücretsiz tamir ediliyor  

Tekerlekli sandalyeler ücretsiz tamir ediliyor

Mahalle kültürü ‘Yıldırım’ı geleceğe taşıyacak  

Mahalle kültürü ‘Yıldırım’ı geleceğe taşıyacak

Gölyazı’ya açıkhava müzesi  

Gölyazı’ya açıkhava müzesi