Bu Kategoridesiniz : 26 Haziran 2016 Pazar 01:43

Depozitolu bilet

Bursa’nın ulaşımında olumlu adımlar atılmıyor değil, ancak kimse çıkıp da Avrupa Başkenti Bursa’nın ulaşım sorunlarının çözümlendiğini söyleme cesaretini göstermesin. Her şey ortada…

Hani bunları söyleyince, insanın aklına şöyle bir düşünce saplanıyor. Burulaş depozitolu bilet uygulamasıyla gizli zam yaptı, biz de bu zamma sinirlenip birkaç cümle sıralayalım dedik. Yok, gerçekten öyle bir şey demedik. Bugüne kadar diyenler diyeceklerini dedi, bize zincirin son halkasını eklemek kalmasın. Ama zincirin giderek uzadığını da belirtmek gerekli, çünkü Burulaş’ın uygulamaya koyduğu ‘gizli zam bu söyleyemem derdimi hiç kimseye’ nakaratına tepki giderek artıyor.

Şimdi birlikte düşünelim… Tek bilet alıp kimler biniyor otobüse, BursaRay’a… Bursa’da yaşamakta olanların sayısı çok azdır tek bilet alan kitle içinde. En çok tek bilet Terminal hattında, özellikle de 38 numaralı Terminal otobüsünde kullanılır. Bursa’ya günübirlik gelenler kullanıyor tek biletleri yani. Biletini al, sonra 1 TL depozitoyu geri almak için dolaş dur. Kimse dolaşmaz depozitoyu geri almak için, açıkçası 1 TL için kimse onca zamanını ziyan etmez. Bunu, tek bilet için depozito uygulaması başlatanlar da biliyor. Aslında tek bilet, pahalı üretim olduğu için zaten masraflıydı ve satışa başlandığı ilk günden itibaren pahalıydı, ta ki BuKart uygulamasına geçilinceye kadar. BuKart yüklemesi başlayınca ulaşım da kısman ucuzlamıştı. Şimdi bu uygulamanın adını birlikte koyarsak, sizin aklınıza ‘zam’dan başka gelen seçenek var mı? Demek ki ulaşımda sorun var hala…

Özel Halk Otobüsleri ile sorunlar yaşandı bir süre öncesine kadar… Bittiğini söylemek mümkün değil. İstediklerini baskıcı bir tutumla kabul ettiriyorlar Burulaş’a. Bir örnek verelim; diyelim ki BursaRay’a bindiniz, inmeniz gereken istasyonda indiniz ve Belediye otobüsüne (sarı otobüsler) bindiniz. Otobüsteki cihaza BuKart’ınızı okuttuğunuzda sizden çok düşük bir ücret keser cihaz. Ama Özel Halk otobüsüne (yeşil otobüs) binerseniz, tam ücret ödersiniz. Burulaş yeşil otobüsçülerin inadını bu konuda bile kıramadı. Otobüslerin yenilenmesi için yeşil otobüsçülere kaçtır süre uzatımı tanınıyor, yine de çoğunun umurunda değil. 10 numara yağ, Altıparmak’tan Heykel’e çıkarken ve diğer yokuşlarda bas gaza, havanın canına oku. Nerede yaptırım? Şehir içi ulaşımın yüzde 27’sini Özel Halk otobüsleri gerçekleştiriyorsa, belediye onlara muhtaçtır, demek ki yaptırım için eli güçlü değildir. Sorunlar çözüm yerine giderek arapsaçına döner.

Yapılan planlar, alınan kararlar… Şehir içi ulaşımın sorunsuz bir ulaşıma dönüşmesi için verilen sözler… Birkaç örnek verelim dilerseniz:

Hani Ankara yolunda minibüsleri kaldırıp trafiğe nefes aldıracaktınız. Minibüs durağının yerini bile değiştiremediniz.

Hani İpekböceği seferlere başlayınca Atatürk Caddesi’ne, yani Heykel’e otobüs, servis, dolmuş giremeyecekti. Dolmuşları taksi yapacaktınız, üstelik onlara durak bile vermeyecek, sürekli hareket halinde olmalarını sağlayacaktınız.

Hani turist otobüsleri Ulacami’ye, Heykel’e çıkmayacaktı, hatta ve hatta Şible Caddesi’ndeki turist otobüsü durağına gitmelerine izin verilmeyecekti. Hani turist otobüsleri için Doğanbey otoparkında geniş bir alan ayırmıştınız, orada park edeceklerdi.

Hani tramvay hattına park eden araçlara ‘ağır’ cezalar verecektiniz. Verdiyseniz, buna bir örnek verseniz de biz de görsek işin ciddiyetini.

Hani araç trafiğine kapattığınız Cumhuriyet Caddesi’ne motosiklet giremezdi. İnsanlar motosiklet çarpmasın diye nerdeyse yürümekten korkar hale gelmiş. Cumhuriyet Caddesi motosikletli sürücüler için ‘özel’ yol haline gelmiş, bisiklet yolları gibi…

Cumhuriyet Ceddesinde trafiği oturup yeniden planlayın. Bu caddeyi İstanbul’un ünlü İstiklal Caddesine benzetme çabalarınız boşunadır. Çünkü, ne Bursa bir İstanbul’dur, ne de Cumhuriyet Caddesi bir İstiklal Caddesi… En iyisi açın Cumhuriyet Caddesini, batıdan doğuya, tek yönlü olarak trafiğe, şehir merekezindeki trafik sorununun hangi oranda çözüldüğünü oturup hesaplayın.

Depozitolu biletle başlamıştık yazıya, nereye geldik. Demek ki ‘ulaşıma zam’ düşünmek yerine, önce sorunları çözmek, hiç değilse en aza indirgemek için çabalamak en doğru olanı. Gizli zam kurnazlığına yatıp, böylesi küçük işlerle zaman öldürmenin anlamı yok. ( İsmail AKGÜL )

 

 benzer haberler

Mudanya Belediyesi ‘nden ‘Myrleia’ için Özdilek’e tepki  

Mudanya Belediyesi ‘nden ‘Myrleia’ için Özdilek’e tepki

Bursa eski vergi dairesi müze oluyor  

Bursa eski vergi dairesi müze oluyor

Bursa Kılıç- Kalkan ‘dalya’ dedi  

Bursa Kılıç- Kalkan ‘dalya’ dedi