Bu Kategoridesiniz : 05 Ekim 2016 Çarşamba 17:34

Ekonomi hareketlendi

Medya Takip Merkezi (MTM), Ekonomi Gazetecileri Derneği için hazırladığı Eylül ayı raporunda ekonomide öne çıkan başlıkları belirledi. Türkiye Büyük Millet Meclisi, 26. Dönem 2. Yasama yılında yoğun bir döneme başlarken, darbe kalkışmasının ardından başlatılan OHAL döneminin piyasaları etkilediği gözlendi.  Bunun yanında Moody’s’in Türkiye notunu indirmesi üzerine hükümetten sert tepkiler gecikmedi. Hükümetin, yatırımların artması için çıkardığı çeşitli yasa ve teşvikler ile borçların yeniden yapılandırılması ise ekonomiye ivme kattı. Dolar, Vergi, İhracat, Faiz, Büyüme ve Yeniden Yapılandırma, Türk ekonomi basınının öne çıkan başlıkları arasındaydı. İşte araştırmanın detayları…

Eylül ayı ekonomi notları hareketli geçti. Darbe girişiminin ardından başlatılan OHAL döneminin 3 ay daha uzatılması ve kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in, Türkiye’nin notunu yatırım yapılabilir seviyenin altına indirmesi üzerine Dolar Kuru’nda artış görüldü.

Moody’s’in almış olduğu bu karar, hükümetin sert tepkisine neden oldu. Ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek, “Moody’s’in almış olduğu not indirme kararı Türkiye ekonomisinin temel makro dinamikleriyle hiçbir şekilde örtüşmemektedir” dedi. Başbakan Binali Yıldırım’dan da yanıt gecikmeyerek “Bize notumuzu millet verir” sözlerle kredi derecelendirme kuruluşunu eleştirdi.

Hükümetin, yatırımları arttırmak ve çeşitlendirmek için çıkardığı yasalar ve teşvikler, ekonominin hareketlenmesine neden oldu. Borçların yeniden yapılandırılması ise vatandaşları borç ödemeye yönlendirirken, ekonomi basını konuyu çeşitli biçimleriyle ele aldı. Medya Takip Merkezi’nin yaptığı araştırmaya göre, “Dolar Kuru” ekonomi basınında 56 bin 141 habere konu edildi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek uyardı!

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 8 bin 508 haberle ekonomi basınında en çok konuşulanlar listesinde ilk sırada yer aldı. Eylül ayı enflasyon rakamlarını değerlendiren Zeybekci, “Temel hedefimiz, gerçek anlamda bir fiyat istikrarı için enflasyon oranımızı uzun vadede yüzde 5’in altına çekmektir” açıklamasında bulunurken, enflasyon oranlarının 7,28 seviyesine gerilediğini de sözlerine ekledi.

Yeniden yapılandırmanın bir fırsat olduğunun ve esnafın bundan faydalanması gerektiğinin altını çizen Maliye Bakanı Naci Ağbal, 6 bin 649 haberde yer aldı. Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek, 6 bin 607 haberle üçüncü sırada basında yer aldı. Yastık altında saklanan yatırımlar hakkında görüş bildiren Şimşek, evde saklanan döviz ve altınların ne ekonomiye ne de vatandaşa bir fayda sağlamayacağının altını çizdi.

Şimşek ek olarak, Türkiye’de kalıcı zenginlik için yatırımların artması ve bu yatırımların da iç tasarruflarla finanse edilmesi gerektiğini açıklarken, vatandaşların finansal okur yazarlığının da arttırılması gerektiğini vurguladı. Lütfi Elvan ise 4 bin 60 haberle dördüncü sırada yer aldı.

Bendevi Palandöken listenin zirve ismi

Medya Takip Merkezi’nin Eylül ayı verilerine göre, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken 2 bin 913 haberle listenin ilk sırasında yer alırken, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu 2 bin 241 haberle ikinci, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar 2 bin 295 haberle üçüncü sırada yer aldılar. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, bin 782 haberle dördüncü olurken,

TİM Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi bin 340 haberle beşinci sırada yer aldı.

TOBB Eylül ayında ilk sırada

TOBB, 8 bin 463 haberle ilk sırada yer aldı. KOSGEB, 7 bin 602 haberle listenin ikinci sırasında bulundu. MÜSİAD Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği 4 bin 444 haberle üçüncü, TİM Türkiye İhracatçılar Meclisi 4 bin 241 haberle dördüncü oldular.  Türkiye Esnaf Ve Sanatkârlar Konfederasyonu 3 bin 336 haberle beşinci, TBB Türkiye Barolar Birliği 3 bin 312 haberle altıncı sırada yer aldı.

 benzer haberler

Baran Çelik, UİB Koordinatör Başkanı oldu  

Baran Çelik, UİB Koordinatör Başkanı oldu

Oyak Renault’a Altın Pusula ödülü  

Oyak Renault’a Altın Pusula ödülü

Enflasyonu düşürmek için ‘acı reçete’  

Enflasyonu düşürmek için ‘acı reçete’