Bu Kategoridesiniz : 22 Eylül 2016 Perşembe 16:09

Elinizdeki uyuşmalar geceleri artıyorsa dikkat!

Karpal tünel sendromu, özellikle geceleri artan el ağrılarıyla kendini gösteriyor. El bileğinde median sinirin sıkışması sonucu oluşan karpal tünel sendromunda genellikle ilk 3 parmakta uyuşma hissi görülüyor. Bu artan uyuşma hissine, karıncalanma, ağrı, bazen de güçsüzlük eşlik edebiliyor. Sendrom, kadınlarda erkeklere oranla 3-4 kat daha fazla görülüyor. Acıbadem Bursa Hastanesi Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Murat Yıldırım, karpal tünel sendromu hakkında önemli bilgiler vererek tedavi yöntemlerini anlattı.

Mouse kullananlar dikkat!

Karpal tünel sendromu, yoğun şekilde bilgisayar, dolayısıyla Mouse aracını kullanmak, sık sık elde bulaşık ve çamaşır yıkamak, elişi yapmak gibi tekrarlayan el bilek hareketi gerektiren işlerde çalışan kişilerde daha yoğun görülüyor. El bileğini öne arkaya doğru bükmek sinir sıkışmasının artmasına yol açtığı için Mouse aracını el bileğini bükmeden sabit pozisyonda tutarak kullanmak gerekiyor. Bunların yanı sıra tiroid bezinin az ya da çok çalışması, diyabet, hamilelik sırasındaki hormonal değişim gibi bazı faktörlerin sinir çevresindeki tendonların şişmesine ve bunun sonucunda sıkışmanın artmasına neden olduğunu söyleyen Dr. Murat Yıldırım, hastalığa sinir ileti ölçümleri ile tanı konulduğunu ifade ediyor.

Kas kaybı görülürse cerrahi tedavi gerekiyor

Hastalık, eğer derecesi ileri safhalara ulaşmamışsa, fizik tedavi yöntemleri, el bilek hareketini kısıtlamak amacıyla bileklik kullanımı, nöralterapi, akupunktur, steroid enjeksiyonları ve ozon tedavisi gibi çeşitli yöntemlerle tedavi ediliyor. İleri derecedeki karpal tünel sendromuna kas gücü kaybı da eklendiği durumda, cerrahi tedaviye başvuruluyor. Dr. Murat Yıldırım, karpal tünel sendromu görülen kişilerin beslenme düzenini değiştirerek, şeker ve rafine karbonhidrat tüketimini azaltmasını öneriyor. Bunun yanı sıra, bağ dokunun temizlenmesi açısından su tüketiminin arttırılması da önem taşıyor.

 

 

 benzer haberler

Parkinson hastasının beynine, hareketleri düzenleyen pil  

Parkinson hastasının beynine, hareketleri düzenleyen pil

Acil Servis hekimlerine iletişim eğitimi  

Acil Servis hekimlerine iletişim eğitimi

Yüksek İhtisas’ta endoskopik hipofiz cerrahisi ameliyatları başladı  

Yüksek İhtisas’ta endoskopik hipofiz cerrahisi ameliyatları başladı