Bu Kategoridesiniz : 12 Mayıs 2018 Cumartesi 16:51

Enflasyonu düşürmek için ‘acı reçete’

TÜGİAD Bursa Şubesi tarafından düzenlenen toplantıda 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacak seçimlerin siyasi atmosferiyle birlikte piyasaları nasıl etkileyeceği konuşuldu. Ekonomist Murat Sağman, döviz kuruna ve seçimlerin ekonomik yansımalarına dair görüşlerini paylaşırken, enflasyonu düşürmeye yönelik ‘acı reçete’ önerdi.

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Bursa Şubesi yaz dönemi öncesi son ‘Aylık Buluşma Toplantısı’nı gerçekleştirdi. Almira Otel’de yapılan toplantının konuklarından olan Ekonomist Murat Sağman, ‘Erken Seçim Öncesi ve Sonrası Ekonomik Değerlendirmeler’ konu başlığında analiz ve tespitlerini iş adamlarıyla paylaştı. Ekonomist Murat Sağman, ülke olarak en büyük sorunumuzun enflasyon olduğunu, enflasyonu düşürmek içinse yapısal reformlar yapmak gerektiğini vurguladı. Sağman, “Enflasyonu niye düşüremiyoruz?  Düşürmek için şöyle yapılabilir. Önünüz 4-5 yıl rahat olacak. Faizi 20’ye çıkararak şok bir artış yapacaksınız. Enflasyonu yavaşlatacaksınız. 1-2 sene kriz yaşayacak ülke, ekonomi yavaşlayacak. Enflasyon 4-5’e düşecek aynı zamanda. Böyle olunca kademe kademe faizi indirmeye başlayacaksınız. Bu yapısal bir reformdur. Bunu maalesef yapamıyoruz” diye konuştu.

“DÖVİZ KURU ARTMAYA DEVAM EDECEK”

2017 yılındaki 7,4’lük büyümenin hissedilmeyen bir büyüme olduğunu söyleyen Sağman, bunun sebebinin cari açık ve enflasyondan kaynaklandığını ifade etti. Sağman, “Gelecek 2-3 yıl içerisinde sadece ABD de faiz yükselişi olacak. Diğerlerinde çok fazla hareket beklenmiyor. Ben bu son çeyrekte ya da önümüzdeki yıl yurt dışında ekonomik anlamda ciddi sarsıntılar bekliyorum. Her yer şişmiş durumda. ABD’nin faiz artırımını sürdüreceğinden reel efektif kura göre dolar bizde artmaya devam edecek ve yılsonuna kadar 4,50-4,60’ları bulabilir. Şu anda Türk Lirası gerçek değerinden yüzde 20 kadar değersizdir. 12-13 Haziran’da FED toplantısı var. FED, muhtemelen faiz artıracak.  Buna dikkat etmeliyiz” dedi.

2018 yılın ikinci yarısındaki risklerden bahseden Sağman, “Bu yılın diğer yarısında 10 ciddi riskimiz var. Bunlar; Fed ve enflasyon, AB Merkez Bankası, Çin’deki sert düşüş, Türkiye-ABD ilişkileri, AB ile müzakereler, jeopolitik gelişmeler, Hakan Atilla davası ve Halkbank cezası, Trump dönemi, Enflasyon ve cari açık ve son olarak Türkiye’deki siyasi tansiyonun artması” diyerek sözlerini noktaladı.

 

 benzer haberler

Tarladan sofraya şifa; karabuğday  

Tarladan sofraya şifa; karabuğday

Baran Çelik, UİB Koordinatör Başkanı oldu  

Baran Çelik, UİB Koordinatör Başkanı oldu

Oyak Renault’a Altın Pusula ödülü  

Oyak Renault’a Altın Pusula ödülü