Bu Kategoridesiniz : / 03 Temmuz 2016 Pazar 13:52

Hadi Devlet Baba sen yaparsın

Bursa’nın yeni valisi İzzettin Küçük, yeni görevlendirildiği kentte ilk bayramını kutlayacak. Valilik bayram kutlama programını açıkladı; Vali Küçük, Sırameşeler’deki Sevgi Evleri’ni de ziyaret edecek. Hani yıllar önce dönemin Devlet Bakanı Bülent Arınç’ın da ziyaret ettiği çocuk evleri. Hatırlarsanız, Bakan Arınç içeri girerken ayakkabılarını çıkarıp girmiş, dönemin valisi Şahabettin Harput ise  ayağını uzatmış, kadın görevli de ayakkabısına galoş giydirmek zorunda kalmıştı.

Sevgi Evleri, hayırsever insanların, şefkatli elleriyle saçlarını okşadıkları kimsesiz çocuklara ‘sevgi yükledikleri’ ve onlara ‘kimsesizliği unutturdukları’ mekanlardır. Geçmiş yıllarda olsaydı, Vali Küçük’ü bu mekanlarda kızlı- erkekli küçük çocuklar karşılayacaktı. Bu kez Vali Küçük, ‘abla’ genç kızları da görünce belki şaşıracaktır. Ablaların yaşları bu evler için birkaç numara büyük çünkü. Neden mi? Mecburiyetten.

Çekirge Caddesi’nde bir zamanlar Saniye Rıza Kız Yetiştirme Yurdu olduğunu birileri mutlaka söylesin Vali Küçük’e. Sonra da şöyle desin: “Saniye Rıza Kız Yetiştirme Yurdu, depreme dayanıklı değildi, sağlam olmayan bu binayı, genç kızlarımızı küçüklerin kaldığı Sevgi Evleri’ne yerleştirdikten sonra yıktık.”

Eminim Vali Küçük, hemen şöyle diyecektir: “Eeee n’oldu sonra, yapamadınız mı binayı yeniden?”

Onlar kemküm edecektir sayın Vali Küçük, en iyisi ben söyleyeyim, yapamadılar. Bina yıktırıldı, sonraları yerine küçük bir basketbol sahası yapıldı, mahallenin gençleri fırsat buldukça basket atıyor orada.

mmnn

Bugünü görünce, geçmişte neler yapıldığını anımsıyor insan. Bu sayfada bir fotoğraf göreceksiniz. Birçok yerde görmeniz mümkün bu fotoğrafı. Ben en son Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil’in bir paylaşımında gördüm ve paylaştım. Fotoğrafta dönemin valisi Zekai Gümüşdiş, yanında ‘Hakim Anne’ Mürüvvet Yener, ikinci sırada dönemin Bursa Belediye Başkanı Ekrem Barışık, yanında kimsesiz çocukların babası Dr. Rüştü Burlu, onun yanında yine o dönemin Sosyal Hizmetler İl Müdürü Şahmaz Höyüklü. Ve daha ‘hayırseverliği göğsünde madalya olarak taşıyan’ nice önemli isimler. Bu isimler sonraki yazılarda ‘konu’ olacak; bu yazıda ise iki isimden söz edip, genç kızların dertlerini bir kez daha anlatacağız lafı uzatmadan.

Saniye Rıza Kız Yetiştirme Yurdu’nda kimsesiz genç kızlar, büyütülür, okutulur, eğitilir, topluma yararlı birer fert olarak yetiştirilirdi. Zamanı gelince yurttan ayrılırdı kızlar. Hem de 18 yaşına geldiklerinde. Gencecik kızlar 18 yaş sınırlaması nedeniyle yurttan ayrılırdı. Nereye gidecek, kimin yanında kalacak bu kızlar… Zaten kimi kimseleri yok ki, yurtta kalıyorlar. O yaşta bir genç kız nasıl olur da sokağa bırakılır diye düşününce, beş dakikada beş senaryo yazıyordu bazıları.

İşte o noktada iki isim çıkıyordu ortaya o zamanlarda. Dönemin Valisi Zekai Gümüşdiş ve Bursalıların gururla ‘Hakim Anne’ diye hitab ettikleri Hakim Mürüvvet Yener. Ortaya çıkar dedik ama, bu çıkışlarını pek kimse farketmezdi, hayırseverlerin dışında. Yaşı nedeniyle yurttan ayrılma tarihine yaklaşan genç kızlar, bu sıcacık yuvadan ayrıldıktan sonra ‘kurda kuşa yem olmasınlar’  diye evlendirilirdi. Vali Gümüşdiş ile Hakim Anne devreye girerdi hemen. Damat adayları çıkardı ortaya. Araştırılıp, uygun bulunan damatlık siparişi için terzinin yolunu tutardı.

Sonra bir telaş, bir telaş… Vali Gümüşdiş ve Hakim Anne, telefona sarılırlar ve hayırseverleri arayıp “Düğünümüz var” haberini iletirlerdi. Sonra hayırseverler hayır yarışına girerdi adeta.

-Ben ne alayım sayın valim? Bizim dükkandan bir buzdolabı ayırdım, uygunsa.

-Sayın valim bizim halı mağazamız emrinizde, gençler buyursunlar seçsinler.

-Hakim hanım, oturma odası bizden, komşu mağazayla konuştuk yatak odası da onlardan.

Yardım büyürdü… Sevgiye muhtaç, kimsesiz bir kız çocuğu, önce sevgiye boğulurdu bu yurtta, sonra kimsesizliğini unuturdu, ardından büyüyüp gelinlik çağına geldiğinde evlenir (evlendirilir), seveceği ve sevgi bulacağı hayat arkadaşıyla yeni bir sıcak yuvaya kavuşurdu.

Yurtlarda kalan birçok genç kız yıllarca haykırdı, yurtlarda 18 yaş sınırı kızlar için kaldırılsın diye. Bugün ise Saniye Rıza Kız Yetiştirme Yurdu’nun enkazından iz bile kalmayan arsanına bakarken, genç kızların yeni yuvalarına-yurtlarına ne zaman kavuşacağını düşünüyor, ama birkaç yıl içinde bunun mümkün olacağını söylemeye cesaret bile edemiyor insan.

Belli mi olur… Bir bakarsınız, bu bayram ziyaretinde Vali Küçük, bir müjde verir Sevgi Evleri’nin ‘geçici konukları’ genç kızlara. Vali Küçük, genç kızlara ‘çifte bayram’ yaşatır mı dersiniz… Niye olmasın ki… Bu kentte “Devlet Baba” sadece Vali Küçük’tür. Durumu öğrenirse, yapar babalığını ve yeşertir genç kızların umutlarını. Hadi Devlet Baba, sen yaparsın. (İsmail AKGÜL)

 benzer haberler

Prof.Dr.Yalçın: Hayvan sevgisi ders müfredatına alınsın  

Prof.Dr.Yalçın: Hayvan sevgisi ders müfredatına alınsın

Parkinson hastasının beynine, hareketleri düzenleyen pil  

Parkinson hastasının beynine, hareketleri düzenleyen pil

Meslek garantili güzellik kursları  

Meslek garantili güzellik kursları