Bu Kategoridesiniz : 11 Nisan 2018 Çarşamba 15:40

İhracatın yıldızları ödüllerini aldı

Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği’nde (UMSMİB) 2017 yılında en fazla ihracat yapan firmalara ödüllendirildi. Toplam 80 firmanın ödül aldığı törende performansları nedeniyle ihracat başarı ödülü üç firmaya verildi. Bu kategoride birinciliği ERBAK – Uludağ Pazarlama Satış ve Dağıtım A.Ş. kazanırken, Anadolu Efes Biracılık ve Mat Sanayii A.Ş. ikinci, Penguen Pazarlama A.Ş. ise üçüncü sırada yer aldı.

Ödül töreninde konuşan UMSMİB Başkanı Orhan Gençoğlu, “Türkiye bir tarım ülkesi ve sahip olduğumuz verimli topraklar ihracat hedeflerimize ulaşmada bize yardımcı olacak. Sahip olduğumuz fırsatlara rağmen tarımda ithalat yapıyor olmamız biz ihracatçıları çok üzüyor. Ancak bunun çözülmesi için ihracatçılar olarak çalışmaya devam edeceğiz. Bu sorunu aşmada tarıma ve tarıma dayalı gıda sanayiine verilecek destekler çok önemli” dedi. Tarım sektörünün ekonomi için önemine değinen Gençoğlu sözlerini şöyle tamamladı:

“Tarım sektörü net ihracat katkısıyla cari açığın düşürülmesinde de önemli rol oynayacaktır. Çünkü bizim sattığımız ürünler tamamen katma değeri yüksek, neredeyse hiçbir ithal girdisi olmayan, yaptığı ihracatla da net döviz girdisi ve yüksek istihdam sağlayan bir sektörün ürünleridir.”

 benzer haberler

Baran Çelik, UİB Koordinatör Başkanı oldu  

Baran Çelik, UİB Koordinatör Başkanı oldu

Oyak Renault’a Altın Pusula ödülü  

Oyak Renault’a Altın Pusula ödülü

Enflasyonu düşürmek için ‘acı reçete’  

Enflasyonu düşürmek için ‘acı reçete’