Bu Kategoridesiniz : 13 Ağustos 2016 Cumartesi 13:00

İrgil: Tiyatroda cadı avına son verilsin

İstanbul Şehir Tiyatroları’nda ‘performans düşüklüğü’ sebep gösterilerek görevden alınan altı sanatçıdan sonra 20 sanatçının daha eklenmesine CHP’li Ceyhun İrgil tepki gösterdi: “Ülkemiz OHAL’deyken performans düşüklüğü gibi içi boş nedenler ileri süremezsiniz. Bunun adı cadı avıdır, yapmayın.”

Cirgil1Aynı zamanda TBMM Kültür Komisyonu üyesi olan İrgil, ülkemizde sanatın zaten zorlu bir mücadele içinde olduğunu belirterek; “Sanatın, hele ki tiyatronun insana insanı anlatan, birleştiren, vicdanı hatırlatan bir gücü vardır. İçinde bulunduğumuz süreçte tiyatroya yönelik bu tavır yanlıştır” diye konuştu. Çağdaş Türk tiyatrosunun babası Muhsin Ertuğrul’un ve dönem sanatçılarının büyük zorluklar yaşayarak tiyatro sahnesini bu ülke insanına sevdirdiğine dikkat çeken İrgil, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bu kararından dönmesi gerektiğini söyledi. İrgil şöyle devam etti:

“Tiyatro muhaliftir, yüreklidir. Tiyatrocuların ise demokrasiden, haktan yana olmaktan başka bir gayesi yoktur. Bu ülkenin tiyatroya, demokrasi kadar ihtiyacı vardır. Bu nedenle nasıl meydanlarda demokrasi nöbeti tutuluyorsa, sanatın da haksızlığa uğraması karşısında aynı nöbetin tutulması şarttır! Dostlar Tiyatrosu’nun sahnesi tekrar açılarak doğru olan yapılmıştır. Şimdi de İstanbul Şehir Tiyatroları oyuncularına yapılan yanlıştan vazgeçilmelidir!”

 

 

 

 

 benzer haberler

Mudanya Belediyesi ‘nden ‘Myrleia’ için Özdilek’e tepki  

Mudanya Belediyesi ‘nden ‘Myrleia’ için Özdilek’e tepki

Bursa eski vergi dairesi müze oluyor  

Bursa eski vergi dairesi müze oluyor

Bursa Kılıç- Kalkan ‘dalya’ dedi  

Bursa Kılıç- Kalkan ‘dalya’ dedi