Bu Kategoridesiniz : / 23 Temmuz 2016 Cumartesi 14:43

İrgil:Darbelerin panzehiri çağdaş eğitimdir

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kapatma kararı alınan 800’e yakın okul ve bu okullarda çalışan yaklaşık 21 bin öğretmenin lisansının iptal edilmesinin ardından nasıl bir uygulamaya gidileceği merak konusu oldu. MEB yetkilileri konuya ilişkin çalıştıklarını belirtirken TBMM Milli Eğitim Komisyonu üyesi CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil’den önemli bir öneri geldi. İrgil, “Bu okulların Fen ve Teknoloji Liseleri olmasını ve acilen öğretmen atamalarının yapılmasını öneriyoruz” dedi. İrgil yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Kapatılan okullar milli servetimizdir. Bunların atıl hale getirilmesi düşünülemez. Bakanlığın da bu şekilde düşünmediğine eminim. Ancak yaşadığımız darbe girişimi ve arkasındaki güç bize göstermiştir ki; darbelerin panzehiri ve devletin bekası çağdaş ve modern eğitimle mümkündür. Bu nedenle gelin bu okulları Fen ve Teknoloji Liseleri haline getirelim. Bu okullarda okuyan ve çalışan masum insanlar ve aileleri mağdur edilmemelidir.”

ACİLEN EN AZ 50 BİN ÖĞRETMEN

21 bin öğretmen lisansının iptaliyle açılan boşluğun bir an evvel kapatılması gerektiğine de değinen İrgil; MEB ile ilgili yasanın komisyondaki görüşmeleri sırasında Bakanlık yetkililerinin, kalkınma bölgelerinde 14 bin öğretmen açığı olduğunu söylediklerini hatırlatarak şöyle devam etti:

“MEB’in 60 bin civarında öğretmen açığının olduğu ve içinde bulunduğumuz şartları düşünecek olursak, MEB’e şubattaki atamaları beklemeden toplamda 50 bin öğretmen atamasını hemen yapması çağrısında bulunuyorum. Böylece yeni eğitim ve öğretim yılına dev bir öğretmen kadrosuyla güçlü bir şekilde başlayarak devleti yıkmak isteyenlere bu konudaki kararlılık gösterilmiş olacaktır. Öğrencilerin eylül ayında öğretmensiz kalması terör ile mücadelede zaaf yaratacaktır. Öğretmenler ve çağdaş eğitim, parlamenter demokrasi ve cumhuriyetin teminatıdır.”

 

 benzer haberler

Mudanya Belediyesi ‘nden ‘Myrleia’ için Özdilek’e tepki  

Mudanya Belediyesi ‘nden ‘Myrleia’ için Özdilek’e tepki

Bursa eski vergi dairesi müze oluyor  

Bursa eski vergi dairesi müze oluyor

Bursa Kılıç- Kalkan ‘dalya’ dedi  

Bursa Kılıç- Kalkan ‘dalya’ dedi