Bu Kategoridesiniz : / 08 Temmuz 2016 Cuma 13:53

İrgil’in sorularına Bakanlardan ‘kaçamak’ yanıt

CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil’in “Batı OSB, sulama proje sahası içinde olduğuna göre Toprak ve Arazi Kullanım Alanı Kanununu hiçe mi sayıyorsunuz?” diye sorduğu Bakan Veysel Eroğlu muhatabın Bakan Faruk Çelik olduğunu söyledi, Çelik ise yanıt vermedi.

CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, beş ay önce dönemin Sanayi Bakanı olan Fikri Işık’a yönelttiği “Batı OSB sulu tarım alanında mı kalmaktadır?” sorusuna bir ay geçtikten sonra “Yüzde 100 tarım alanıdır” yanıtını almış ve bunun üzerine Bakan Işık da dahil olmak üzere dört bakana birden önerge vermişti.

“Batı OSB ile ilgili sormaya devam edeceğiz. Çünkü biz Bursa’nın, Bursa halkının yararına olan projelerin yanındayız” diyen İrgil’in soru önergelerine Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı’dan süresi geçtikten sonra yanıt geldi. Dönemin Sanayi Bakanı Işık ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ise soru önergelerini yanıtlamadı.

ÖNİNCELEME AŞAMASINDA

Buna göre Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Yer seçimi Komisyonu üyesi olan Bakanlığınız yüzde 100’ü tarım alanı olan Batı OSB’nin yer seçimi işlemini onaylamış mıdır?” sorusuna “Batı OSB Kurumumuzca öninceleme aşamasında çalışmalarına devam edilen Uluabat 2. Merhale Sulama Alanı içerisinde kalmaktadır” yanıtını verdi.

Bakan Eroğlu, “Tarım alanlarının yok olmayacağı varsayımı üzerinden organize sanayi bölgesi kurmak doğru mudur? Tarım alanlarının yok olmayacağının garantisi var mıdır?” sorusuna ise herhangi bir yanıt vermedi.

SORUNUN MUHATABI FARUK ÇELİK

CHP’li İrgil’in “Batı OSB’nin kurulmak istendiği alan 5403 Sayılı Toprak ve Arazi Kullanım Kanununa göre mutlak kuru tarım arazileri ve DSİ’nin sulama proje sahası içindedir. Bakanlığınız bu kanunu hiçe mi saymaktadır?” sorusuna ise Bakan Eroğlu’ndan şu yanıt geldi:

“İlgili mevzuata göre bu tür talepler, kurum görüşlerinin alınmasından sonra o ilin Valisi başkanlığında toplanan Toprak Koruma Kurulu ile mevzuatı düzenleyen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından sonuçlandırılmaktadır.”

İrgil’in aynı soruları yönelttiği Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’ten ise dört aydır bir yanıt gelmedi. Çelik gibi Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık da aynı soruların bulunduğu önergeyi yanıtlamamayı tercih etti.

BÖLGEDEN KİMLER ARSA SATIN ALDI?

Öte yandan CHP’li vekilin “Batı OSB olarak sınırları belirlenen bölgeden son üç yıldır kimler arsa satın almıştır?” sorusunu yönelttiği dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı görevinden ayrılmadan hemen önce, bir buçuk sayfayı bulan yanıtında, özetle, bu bilgiyi veremeyeceğini söyledi.

Bakan Sarı yanıtında“Taşınmaz sorgusu istenen kişilerin gayrimenkul kaydı muhtemel olabilecek (taşınmazların bulunduğu-bulunacağı) tapu müdürlükleri göz önünde bulundurularak ilgisince ilgilisi olunduğunu gösteren belgelerle ve nüfus cüzdanı ile birlikte ilgili il/ilçe tapu müdürlüklerine bizzat veya vekaleten müracaat edilmesi halinde, müdürlükçe talep sahibinin ilgisi tespit edildikten sonra yasal mevzuat çerçevesinde taşınmaz kayıt ve tesciline ilişkin bilgi verilmesi mümkün olabilmektedir” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 benzer haberler

Bursa’nın logosunda ‘yeşil’ niçin yok…  

Bursa’nın logosunda ‘yeşil’ niçin yok…

Bennu Yıldırımlar öğrencilere öykü okudu  

Bennu Yıldırımlar öğrencilere öykü okudu

Bursa’da yetiştirilen 5 kızıl geyik Bilecik’te tabiatla buluştu  

Bursa’da yetiştirilen 5 kızıl geyik Bilecik’te tabiatla buluştu