Bu Kategoridesiniz : 27 Ağustos 2016 Cumartesi 01:10

İstanbul Boğazı’na üçüncü gerdanlık

2016-08-26-kopru-44

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu’nun açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizin önünü kesmek için, bilhassa 3 yıldır maruz kaldığımız çok sayıda saldırıya rağmen, görüldüğü gibi yolumuza kararlılıkla devam ediyoruz. Türkiye’nin, sadece bu köprünün temelinin atılmasından açılışına kadar geçen sürede yaşadıklarını alt alta sıralasak, pek çok ülkenin asırlık tarihinde yaşadıklarını geride bırakır” dedi.

Dünyanın en büyük ve en uzun asma köprüsü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve 215 km’lik Kuzey Otoyolo’nun’nün açılış töreninde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, bakanlar, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, kuvvet komutanları ve milletvekilleri de hazır bulundu.

Bahreyn Kralı Hamed bin İsa Al Halife, Bosna Hersek Başkanlık Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Oktay Asadov, Pakistan Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif, Sırbistan Başbakan Yardımcısı Rasim Ljajic, Gürcistan Başbakan Birinci Yardımcısı Dimitri Kumsisihvili’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda yabancı devlet adamının da iştirak ettiği tören, İstanbulluların da yoğun katılımıyla gerçekleşti. Açılışı yapılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün ve Kuzey Çevre Otoyolu’nun, İstanbul’a, Türkiye’ye, millete, Avrupa ve Asya kıtalarına hayırlı olmasını dileyerek konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, proje hazırlığından inşasına kadar köprünün yapımında emeği geçen bakan, bürokrat, yüklenici firma, mühendis ve işçileri tebrik etti.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’yle, denizin üzerinden üçüncü defa Avrupa ve Asya kıtalarını birbirine bağladıklarına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, köprünün, hem tekerlekli araç geçişini, hem raylı sistemi birlikte sağlıyor olması bakımından, kendi alanında öncü bir eser olduğunu söyledi ve şunları ekledi: “Şu anda iftiharla gördüğümüz, seyrettiğimiz bu köprü, inşallah dünyada bir çok şeye, yayınlara öncü olacak, bununla iftihar edeceğiz, bunu göreceksiniz. Dünya filmleri burada çekilecek, bunu göreceksiniz. ‘eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri.’ Biz bunlarla anılacağız.”

Avrupa-Asya bağlantısını daha önce, denizin altından Marmaray ile yaptıklarını, İzmit Körfezi üzerinde Osmangazi Köprüsü’nü hizmete açtıklarını, yıl sonunda Avrasya Tüneli’nin açılışını gerçekleştireceklerini belirten ve Kanal İstanbul ve Çanakkale Köprüsü’nün hazırlıklarının yapıldığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu projelerle Türkiye’nin farklı bir konuma yerleşeceğini söyledi ve şöyle dedi: “Niye hazmedemiyorlar bizi? Niye kıskanıyorlar bizi? İşte bunlardan dolayı. ‘Siz bunları nasıl yaparsınız?’ diyorlar. Biz hangi milletin torunlarıyız? Bizim üzerimizde bir görev var, bu görevi yapıyoruz ve yapacağız.”

Erdoğan, dünyanın en büyüklerinden olacak 150 milyon yolcu kapasiteli 3. havalimanının ilk planda yıllık 90 milyon yolcu kapasiteli ilk etabının 2018 yılı başında açılacağını ve İstanbul Boğazı’nın altında 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli’ni yapmayı planladıklarını açıkladı.

31 Ağustos gecesine kadar Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden geçişlerin ücretsiz olacağını müjdeleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonunda köprünün yapımında emeği geçenleri kutlayıp açılış törenine katılan misafirlere  teşekkür etti ve sözlerini “Yavuz Sultan Selim Köprüsü milletimize, tüm insanlığa hayırlı olsun” temennisiyle tamamladı.

Başbakan Yıldırım, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün açılış törenindeki konuşmasında, “Bugün İstanbul için büyük bir gün. 26 Ağustos 1071 Malazgirt Zaferinin yıldönümü. Anadolu’nun kapılarını açan Sultan Alp Arslan’ın ruhu şad olsun. Bugün 26 Ağustos, Gazi Mustafa Kemal’in Büyük Taarruz’u başlattığı günün yıldönümü. Büyük Taarruz’la bütün dünyaya Türk’ün asla ve asla esareti kabul etmeyeceğini gösteren gündür. İşte bugün sevgili İstanbullular; Alp Arslan’ın ordularının, Gazi Mustafa Kemal’in ordularının ve günümüzdeki onların temsilcilerinin Fırat Kalkanı Operasyonunu yürüttüğü gündür. Allah’ın izniyle galibiyet bizimdir, galibiyet bizim olacak inşallah. Çünkü niyetimiz hayır, akıbetimiz hayırdır inşallah.”

2016-08-26-kopru-01

2016-08-26-kopru-47

2016-08-26-kopru-05

KAYNAK:Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık

 benzer haberler

Mudanya Belediyesi ‘nden ‘Myrleia’ için Özdilek’e tepki  

Mudanya Belediyesi ‘nden ‘Myrleia’ için Özdilek’e tepki

Bursa eski vergi dairesi müze oluyor  

Bursa eski vergi dairesi müze oluyor

Bursa Kılıç- Kalkan ‘dalya’ dedi  

Bursa Kılıç- Kalkan ‘dalya’ dedi