Bu Kategoridesiniz : 14 Şubat 2017 Salı 17:47

İşte Türkiye’nin cinayet raporu

 

Umut Vakfı, Türkiye şiddet (cinayet) haritasını hazırladı. Tutulan istatistikler ve yapılan araştırmaya göre, 2015 yılında 2 bin 175 olay basına yansırken, bu olaylarda toplam bin 951 kişi ölmüş, bir kısmı ağır bin 286 kişi de yaralanmıştı. Ve yine 2015 yılında meydana gelen bireysel silahlı olayların yüzde 71’inde tüfek, tabanca ve beylik silahı gibi ateşli silahlar, yüzde 29’unda ise kesici ve delici aletler kullanılmıştı.

2016 yılında ise 2 bin 720 bireysel silahlı olay ulusal ve yöresel medyaya yansıdı. Bu olaylarda, 2 bin 56 kişi öldü, bir kısmı ağır bin 961 kişi de yaralandı… Ağır yaralananlardan daha sonra ne kadarının öldüğünü tespit etme olanağı ise bulunmuyor… Raporda, şu bilgiler de yer alıyor:

Bursa 2. sırada

”2016 yılında bireysel cinayetlerin, şiddetin haritasına bölgelere göre baktığımızda; Marmara bölgesinde, basına yansıyan 246 olayla İstanbul birinci sırada bulunuyor. İstanbul’u 116 olayla Bursa, 108 olayla Kocaeli, 70 olayla Sakarya, 38 olayla Tekirdağ izliyor. Bursa,  olay sayısıyla 81 il arasında 5.sırada yer aldı.’

Üzücü, ama son zamanlarda hak aramak için insanların mahkemelere başvurmak yerine alacak verecek konularında bile tartıştıkları arkadaşlarını, ortaklarını, borçlularını öldürdükleri, sokak çatışmalarının yaşandığı dikkat çekiyor… Ortalıkta elini kolunu sallayarak dolaşan uyuşturucu çetelerinin şiddetine de emniyet birimleri bizlerden daha çok hakim..

Bu nedenle Umut Vakfı olarak Herkes silah alsın”, “Silahlanın gibi düşüncesizce açıklamalar yapan devlet yöneticilerine açıklama yaparken daha dikkatli olmaları çağrısında bulunurken; yaşanan şiddetin, olayların azaltılabilmesi için insanların silaha ulaşmalarının zorlaştırılmasını, bunun için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz…”

 

 

 benzer haberler

Mudanya Belediyesi ‘nden ‘Myrleia’ için Özdilek’e tepki  

Mudanya Belediyesi ‘nden ‘Myrleia’ için Özdilek’e tepki

Bursa eski vergi dairesi müze oluyor  

Bursa eski vergi dairesi müze oluyor

Bursa Kılıç- Kalkan ‘dalya’ dedi  

Bursa Kılıç- Kalkan ‘dalya’ dedi