Bu Kategoridesiniz : 16 Mart 2017 Perşembe 20:33

Kadına şiddete kadınca bakış

ÜÇGE ve Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Bursa Şubesi işbirliği ile 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliği düzenlendi. Etkinlikte ÜÇGE’li kadınların yanı sıra, Bursa’nın önde gelen firmalarından ve kadın derneklerinden katılım gösteren misafirler de yer aldı.

 ÜÇGE, her yıl düzenlediği 8 Mart Kadınlar Günü etkinliklerini, bu yıl da  Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği (TÜKD) Bursa Şubesi ile birlikte gerçekleştirdiği büyük bir buluşma düzenledi. ÜÇGE BOSB ana fabrikası konferans salonunda gerçekleştirilen etkinlikte TÜKD Bursa Şubesi Başkanı Türkan Aras’ın moderatörlüğünde, Yeni Dönem Gazetesi köşe yazarı Huriye Gül Kolaylı ve Avukat Sibel Özbudak’ın bilgi ve deneyimlerini paylaştığı interaktif sunumları büyük ilgi gördü. Alanlarında uzman konuklar, kadının iş hayatı, sosyal hayatı ve evdeki konumunu tanıklık ettikleri somut örneklerle anlattılar. Kadına şiddetin türlerinden çocuk istismarına kadar tüm konulara hukuki açıdan ve yaşanmış örneklerle değindiler.

Bu anlamlı buluşmada, TÜKD Bursa Şubesi Başkanı Türkan Aras, Atatürk’ün Cumhuriyet’in ilanından sonra kadınlara vermiş olduğu, eğitimde fırsat eşitliği, seçme seçilme gibi haklara bugün sonuna kadar sahip çıkılması gerektiğinin altını çizerken, gazeteci yazar Huriye Gül Kolaylı ise “esas olan kadınları insan paydasında eşitlemek. Toplumsal cinsiyet ayrımcılığı daha ailede ve eğitim hayatında başlıyor. Bizim tüm çabamız bu cinsiyet ayrımcılığını kaldırmak” dedi. Ayrıca şiddet kavramının yalnızca fiziksel düşünülmemesi gerektiğinin, sözlü, psikolojik, cinsel şiddetin de önüne geçilmesi gerektiğinin altını çizdi. Bu noktada medyanın da habercilik dilinde “aşk cinayeti, namus cinayeti” gibi nitelendirmelerle şiddeti normalleştiren söylemlerinin de önüne geçmek için çalıştıklarını belirtti. Avukat Sibel Özbudak ise yapmış olduğu sunumda kadınların öncelikle kanuni haklarını çok iyi bilmeleri gerektiğini belirtirken, yasal olarak kadınlara tanınmış hangi hakların olduğunun üzerinden geçti. Ayrıca iş hayatında kadının fırsat eşitliği, eşit işe eşit haklar tanınması gerektiği konusunun da üzerinde durdu.

Katılımcıların da soru ve önerileriyle ayrıntılarıyla irdelenen konular, Üçge Yönetim Kurulu Başkanı Gökçin Aras’ın eşi Belgin Aras, Üçge Aksesuar Bölümü çalışanı Hamide Maz ve Zeyniler Çalıkuşu Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Temsilcisi tarafından konuşmacılara, günün anısı olarak Üçge adına plaket takdimi sonrasında son buldu.

 benzer haberler

Meslek garantili güzellik kursları  

Meslek garantili güzellik kursları

‘Çukur’un İdris’i Ercan Kesal: Sanat, yeryüzünü sahiplenme cesareti verir  

‘Çukur’un İdris’i Ercan Kesal: Sanat, yeryüzünü sahiplenme cesareti verir

Gemlikli genç mucitler ödüle koşuyor  

Gemlikli genç mucitler ödüle koşuyor