Bu Kategoridesiniz : 17 Aralık 2016 Cumartesi 19:06

Kapalı Alt Çarşı’da düzenleme

altepe

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından daha önce klima sistemleriyle daha sağlıklı bir alışveriş ortamına kavuşan Kapalı Alt Çarşı, yanmaz kablolarla yenilenen elektrik sistemi, tavan düzenlemesi, aydınlatma, görüntü ve ses sistemleri ile hem daha güvenilir hem de kaliteli bir görünüme bürünüyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Kapalı Alt Çarşı’nın yaklaşık 1 milyon TL’lik yatırımla, Bursa ve tarihi çarşı bölgesine yakışır hale getirildiğini söyledi.

Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’ndeki restorasyon ve yenileme çalışmaları ile bölgenin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesini sağlayan Büyükşehir Belediyesi, aynı zamanda çarşıyı büyük alışveriş merkezleri ile rekabet edebilir hale getirme yönündeki çalışmaları da hız kesmeden sürdürüyor. Daha önce klima sistemleri ile rahat bir ortama dönüştürülen kapalı alt çarşıdaki dönüşüm, Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımlarıyla devam ediyor. Çalışmalar kapsamında alt çarşıdaki elektrik sistemi, yanmaz kablolarla yenilirken yangın tesisatları standartlara uygun hale getirildi. Tavandaki çirkin görüntü, kaplama ile ortadan kalkarken, aydınlatma sistemleri yenilendi, ses ve kamera sistemleriyle de çarşı daha güvenlikli bir hal aldı.

Çarşıya yakışır hale geldi

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, beraberindeki Tarihi Çarşılar Federasyonu Başkan Muhsin Özyıldırım ve Kapalı Alt Çarşı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Tüccaroğlu ile birlikte devam eden çalışmaları yerinde inceledi. Ulucami’nin hemen yanındaki tarihi çarşıların Bursa’ya gelen yerli ve yabancı turistlerin ilk durağı olduğunu, bu bölgenin Bursa’nın merkezi olduğunu ifade eden Başkan Altepe, bu nedenle ilk günden beri bölgeye büyük bir önem verdiklerini söyledi. Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’ndeki restorasyonları önemli ölçüde tamamladıklarını hatırlatan Başkan Altepe, “Kapalı Alt Çarşı’daki iyileştirme çalışmalarımız da devam ediyor. Tavan bölgesi komple kaplandı ve çirkin görüntüler ortadan kaldırıldı. Aydınlatma sistemi ve elektrik tesisatları değişti. Yangın için riskli bir bölge olması nedeniyle yangın tesisatları stantlara uygun hala getirildi. Elektrik sisteminde yanmaz kablolar kullanıldı. Güvenlik açısından kamera sistemi kuruldu. Anons sistemi kuruldu. Yaklaşık 1 milyon liralık yatırımla daha modern ve güvenlikli bir görünüm kazanan alt çarşı, tarihi çarşı bölgesine yakışır hale getiriliyor” diye konuştu.

Kapalı Alt Çarşı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Tüccaroğlu da kanalizasyon sisteminin yenilenmesinin ardından yapılacak zemin kaplamasından sonra çarşılarının eksiği kalmayacağını belirterek, destekleri nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti.

 

 benzer haberler

OİB’den, Automechanika Frankfurt Fuarı’na milli çıkarma  

OİB’den, Automechanika Frankfurt Fuarı’na milli çıkarma

Ayakkabı sektöründen Moskova çıkarması  

Ayakkabı sektöründen Moskova çıkarması

Tarladan sofraya şifa; karabuğday  

Tarladan sofraya şifa; karabuğday