Bu Kategoridesiniz : 07 Ocak 2017 Cumartesi 14:12

Karabıyık: Engellilerimiz neden görmezden geliniyor?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, TBMM Genel Kurulu’nda Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı hakkında Cumhuriyet Halk Partisi Grubu adına yaptığı konuşmada, engelli vatandaşların sorunlarına değindi.

Bu tasarıdan önceki uygulamada engelli bireylerin olduğu bir hanede kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte 2’sini geçiyorsa evde bakım yardımının kesildiğini, hatta öncesinde yapılan ödemeler varsa tamamının da faizleriyle birlikte geri alındığını hatırlatan Karabıyık, bundan dolayı çok ailenin büyük sıkıntılar yaşadığını, icralarla boğuştuğunu dikkatlere sundu.

Görüşülen maddenin ise Plan ve Bütçe Komisyonuna aynı amaçla, hatta “Kaç misli asgari ücretten fazlaysa o kadar faiziyle birlikte geri alınacak” şeklinde geldiğini anımsatan CHP’nin ekonomist vekillerinden Karabıyık, Komisyonun CHP’li üyeleri olarak yaptıkları uyarılar ve karşı çıkmalar ile “Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bugüne kadar fazla ve yersiz ödenen ve geri alınması gereken faiz tutarları dâhil terkin edilir.” şeklinde düzeltildiğini ifade etti.

Bu Vatandaşın Suçu mu?

Lale Karabıyık, görüşülen maddelerin Plan ve Bütçe Komisyonuna çalakalem geldiğini ve “kervan yolda düzülür” tabirini hatırlatır şekilde hareket edildiğini söyledi. Bu hesaplamaları hanedeki engelli vatandaş ve ailelerinin yapmayışını da vurgulayan CHP’li vekil, “Peki kim yapıyor? İlgili sorumlu idare yapıyor. Demek ki yeteri ölçüde etkin bir ödeme ve izleme mekanizması mevcut değil. Peki, bu vatandaşın suçu mu? Yani, bu ödemelerin geri alınmış olmasıyla aslında iktidar bir şey bahşetmedi, kendi yaptığı hatayı telafi ediyor” sözleriyle gerçekleri gözler önüne serdi.

Engelli ve Yaşlı Vatandaşlar

Engelli bireye kendisine ait bir evde bakım aylığı verilmeyişini de gündeme getiren Lale Karabıyık, “Engellilerimiz neden görmezden geliniyor? O aile içerisinde görmezden gelinmeden ayrı bir fert olarak düşünülmesi gerekmez mi? diye sordu.

Yakında düzenlenecek bir başka sistem ile para karşılığında aile büyüklerine bakım getirileceğini de vurgulayan Karabıyık, “Bizim toplumumuzda, bizim kültürümüzde anneye, babaya, yakında bir sistem daha geldiğini biliyorum kızlar, oğullar veya gelinler para karşılığında mı bakarlar? Bu, bizim toplumsal dokumuza aykırı değil mi? Bu durumu bizim toplum yapımıza yakıştırabilmiş değilim. Engelli bireyin evde bakım aylığını kendisine verin ve bu toplumsal dokuyu değiştirmeyin” çağrısında bulundu.

Engellilerin sağlık hakkından da etkin bir biçimde yararlanamadığının altını çizen CHP’li vekil, önemli bir noktaya da değinerek engellilerin özellikle ihtiyaç duydukları akülü sandalye, tekerlekli sandalye, protez, işitme cihazları, hatta bastonun bile kendisine temin edilmediğini söyledi. CHP’li vekil, “Bir toplum engelli ve yaşlı vatandaşlarına sahip çıkmıyorsa, gerekli desteği vermiyorsa o toplum gelişmiş bir toplum olamaz” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

 benzer haberler

Prof.Dr.Yalçın: Hayvan sevgisi ders müfredatına alınsın  

Prof.Dr.Yalçın: Hayvan sevgisi ders müfredatına alınsın

Parkinson hastasının beynine, hareketleri düzenleyen pil  

Parkinson hastasının beynine, hareketleri düzenleyen pil

Karnesinde zayıfı olana teleferik bedava  

Karnesinde zayıfı olana teleferik bedava