Bu Kategoridesiniz : 06 Aralık 2016 Salı 19:57

Kepçe kulak yüzde 95 genetik!

Yüzün görünüşünde önemli bir yer tutan kulaklardaki en sık görülen şekil bozukluğu kepçe kulaklar. İlk kez bebeklikte fark edilen kepçe kulakların, ne yatma şekliyle ne de başka bir şeyle ilgisi olmadığına dikkat çeken Acıbadem Bursa Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Dr. Mahmut Özyılmaz, kepçe kulakların doğuştan gelen bir sorun olduğunu söyleyerek, sonradan yapılan müdahalelerin bir işe yaramayacağını açıklıyor.

Kepçe kulakta, kulakların olması gerekenden daha fazla öne doğru dönük ya da başka bir deyişle, kulağın kafa ile olan açısının daha geniş olduğunu ifade eden Dr. Mahmut Özyılmaz, çoğu zaman kulak kıvrımlarının da düzleşmiş olarak fark edilebileceğini belirtiyor.Dr. Mahmut Özyılmaz, kepçe kulağın bebeğin kulak kıkırdağının yeterince gelişmemesi sonucu oluştuğunu söyleyerek, yüzde 95 genetik geçişli olduğunun altını çiziyor.

Bantlamak ve sarmak etkisiz

Bir bebeğin dünyaya gelmesiyle birlikte kulakları kepçe mi değil mi ortaya çıkıyor. Bu dönemde en çok anne babalar, bunu düzeltmenin çarelerine bakıyor. Kulaklarının üzerine yatırmıyor, kulaklarını sarıyor bazen de bantlıyor. Halbuki Dr. Mahmut Özyılmaz, bu yöntemlerin hiçbirinin bir işe yaramadığını vurguluyor. Çünkü uzun vadede bu yöntemlerin hepsi yetersiz kalıyor.

En uygun yaş 5

Kepçe kulak ameliyatı beş-altı yaşlarından itibaren yapılabiliyor. Çocukluk dönemindeki operasyonlar genel anestezi ile gerçekleştirilirken, yetişkinlerde lokal anestezi tercih ediliyor. Genelde çok sorunlu kulaklardaki ameliyatın okul öncesi dönemde yapılmasını öneren Dr. Mahmut Özyılmaz,“Aksi halde çocuğun okula adaptasyonunu, okul başarısını ve arkadaş ilişkilerini olumsuz etkileyebilir.” diyor. Kepçe kulak ameliyatı için en uygun yaşın beş olduğunu sözlerine ekleyen Dr. Mahmut Özyılmaz, bu yaşlarda kulaklardaki büyümenin yüzde 90 oranında tamamlandığının altını çiziyor.

Yöntem kulağın şekline bağlı

Ameliyat tekniği kulağın şekline göre değişiyor. Dr. Mahmut Özyılmaz,eğer kulak şekli uygunsa ve kıkırdak yapı çok sert değilse dikişlerle kulağa şekil verilebileceğini söylüyor:“Bu yöntemde kulak kıkırdağına direk müdahale olmadığı için iyileşme süreci daha hızlı ancak yanlış kişiye uygulanırsa erken dönemde kulaklarda açılma olabilir.”

Kıkırdak yapısı sert olan veya kulak kıvrımları tamamen düz olan kişilerde ise, kulak arkasından yapılan kesi ile kulak kıkırdağına ulaşılıyor ve kıkırdağın ön yüzü çizilerek şekil alması sağlanıyor. Bu sayede kulak kıvrımları kalıcı olarak yeniden oluşturuluyor.

Üçüncü yöntem olarak ‘kıkırdak eksizyonu’ndan bahseden Dr. Mahmut Özyılmaz, onu da şu şekilde anlatıyor: “Bazı durumlarda kulak ile kafa arasındaki açı çok fazla olduğundan bu alandaki kıkırdaktan parça çıkarılıyor ve kulağın arkaya yatması kalıcı olarak sağlanıyor.”

Açılma olur mu?

Ameliyatın ardındankişi aynı gün taburcu olabiliyor. 2-3 günbandajlı dolaşması vedevamında 10-15 gün kadar gece-gündüz saç bandı takması isteniyor. Bu sürenin ardından, sadece gece yatarken bir ay daha saç bandı kullanması gerekiyor. Kepçe kulak ameliyatı öncesi kişilerin en çok “Tekrar açılma olur mu?” diye sorduklarını belirten Dr. Mahmut Özyılmaz, bu soruyu “Doğru ameliyat yöntemini doğru kişiye uyguladığınızda sonuç başarılı ve kalıcıdır” şeklinde yanıtlıyor.

 

 benzer haberler

Uludağ Üniversitesi’nde aile dışı kök hücre nakli  

Uludağ Üniversitesi’nde aile dışı kök hücre nakli

‘Pembe Rota’ ile Ayşe Arman, Bursa’da…  

‘Pembe Rota’ ile Ayşe Arman, Bursa’da…

Bursa’da yeni uygulama: Hastalar evlerinde de yalnız değil  

Bursa’da yeni uygulama: Hastalar evlerinde de yalnız değil