Bu Kategoridesiniz : / 14 Aralık 2016 Çarşamba 14:29

Mavi Bisiklet’in Ali’sine Yunanistan’da ödül

Antalya’nın ulusalda “En İyisi” olan Mavi Bisiklet 19.Olympia Uluslararası Çocuk ve Gençlik Filmleri Festivali’nden iki büyük ödülle döndü:  “En İyi Genç Erkek Oyuncu Ödülü” ve “Yunanistan Film Kulüpleri Birliği Özel Ödülü”

Katıldığı tüm festivallerde övgüler alan ve birçok ödüle layık görülen Mavi Bisiklet’in başrol oyuncusu Selim Kaya, canlandırdığı Ali karakterindeki başarılı oyunculuk performansıyla 19. Olympia Uluslararası Çocuk ve Gençlik Filmleri Festivali uluslararası jürisi tarafından uzun metrajda ‘En İyi Genç selimkayaali_5Erkek’ ödülüne layık görüldü. Filmin çekildiği Akşehir-Konya’da gerçekleştirilen ön çalışmalar sırasında düzenlenen eğitimlere katılan 400 çocuktan biri olarak başrole seçilen Kaya, karakterini çok hassas bir şekilde yansıtmış olması sebebiyle jürinin dikkatini çekmeyi başardı. 3-10 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilen Festivale 120’nin üzerinde film katılmış ve 12 film yarışmaya seçilmişti. Avrupa’nın önde gelen festivallerinden birisi olan 19. Olympia Uluslararası Çocuk ve Gençlik Filmleri Festivali’nde Mavi Bisiklet ayrıca ‘minimalist yönetmenlik tarzı ve güçlü senaryosu gerekçeleriyle’ ‘Yunanistan Film Kulüpleri Birliği Özel Ödülü’nün de sahibi oldu. Ödülleri Mavi Bisiklet’in yapımcısı ve ortak senaristi olarak festivale katılan Nursen Çetin Köreken teslim aldı. Köreken kazandıkları ödüllerle ilgili şunları söyledi:

“Bu yıl çağdaş dünyada demokrasiyi ve özgürlüğü geliştirmek konseptiyle düzenlenen 19. Olympia Uluslararası Çocuk ve Gençlik Filmleri Festivalinde Mavi Bisiklet ile yer almaktan ve festivale katılan tek Türk filmi olarak ülkemizi temsil etmekten fazlasıyla mutluyken bu iki güzel ve anlamlı ödüle selimkayaali_4layık görülmek mutluluğumuzu ikiye katladı. Filmin ön yapım aşamasında Akşehir ve çevre köylerinde yaşayan 400 çocuğa ulaşarak onlarla iki yıl boyunca sinema üzerine kendi geliştirdiğimiz özel bir eğitim programıyla drama çalışmaları yaptık. Bu çocuklardan biri olarak filmde baş rolde yer bulan Selim’in çocuk ve adalet kavramlarını Ali karakteriyle çok iyi yansıtacağından emindik ve bu zamana kadar katıldığımız tüm festivallerde hem Selim hem diğer oyuncularımız çok beğenilmişti. Böyle önemli bir festivalde Selim’in ‘En İyi Genç Erkek Oyuncu’ ödülünü kazanmasının yanı sıra Mavi Bisiklet’in ‘Yunanistan Film Kulüpleri Birliği Özel Ödülü’nün de sahibi olmasından ve ülkemizi uluslararası arenada layıkıyla temsil etmekten gurur duyuyoruz.”

Çekimlere üç gün kala başrol hariç tüm rollerin belli olduğunu, Ali karakterini canlandıracak çocuk için ise bir son izleme sonrası karar verdiğini dile getiren yönetmen Ümit Köreken konuyla ilgili şunları söyledi:

“Başrolü oynayabilecek birkaç alternatif vardı. Çalıştığımız çocukların videosunu bir kez daha izledim ve nihai kararımı vererek Selim’i seçtim. Başrol oynamayı sadece bir hayal olarak gören Selim (Ali) kendisinin seçilmesine çok şaşırdı. Ben Selim’in rolün altından kalkacağına emindim. Akşehir’in bir köyünden ona ulaşmıştık ve çalışmalar boyunca genel olarak sessiz kalmıştı. Fakat o sessizliğinin altında çok güçlü bir yapısı vardı. Aynı zamanda becerikli ve algılaması çok yüksekti. Selim’in bu ödülü fazlasıyla hak ettiğine inanıyorum. Mavi Bisiklet’te rol alan Selim ve diğer tüm çocuk ve gençler filmde rol almak dışında bir filmin nasıl yapıldığını deneyimleme imkânı da buldular. Hayallerin imkân verildiğinde çalışılarak gerçekleşebileceğini gördüler. Tüm bu sürecin onların yaşamlarında bambaşka bir farkındalık oluşturacağını düşünüyorum.”

 

 benzer haberler

10 Kasım 2017…saat 09.05… Bursa’da hayat durdu…  

10 Kasım 2017…saat 09.05… Bursa’da hayat durdu…

Sıla “ON’dan kalan” konserlerinin üçüncüsüyle yine büyüledi  

Sıla “ON’dan kalan” konserlerinin üçüncüsüyle yine büyüledi

Uluslararası Kuzgun Acar Heykel Sempozyumu başladı  

Uluslararası Kuzgun Acar Heykel Sempozyumu başladı