Bu Kategoridesiniz : / 05 Ağustos 2016 Cuma 12:21

Mimarlara göre istasyon tasarımları ‘zevksizlik’ abidesi

Bursa Büyükşehir Belediyesi İstanbul Caddesinin çehresini tamamen değiştirecek 9 tramvay istasyonuna yapılacak üst geçit uygulamasının vatandaşlar tarafından belirlenmesi amacıyla anket çalışması başlattı. Kent Meydanı ile Terminali birbirine bağlayacak olan 9.4 kilometrelik T2 tramvay hattı projesi kapsamında İstanbul Caddesi üzerine yapılacak 9 tramvay istasyonu için Büyükşehir Belediyesi tarafından 23 model hazırlanırken, vatandaşların katılacağı anket sonucunda en çok oy olan 9 model uygulanacak. Vatandaşlar ayrıca belirlenen modeller dışında kendi önerilerini de anket çalışmasında sunabilecek.

MİMARLARDAN TEPKİ

Mimarlar Odası Bursa Şubesi ise, istasyon tasarımlarının çoğunun zevksizlik abidesi olduğunu savunarak, “Anketle belirlenen projeleri Bursa’da daha önce de gördük. Yine benzer şekilde seçimi yapılan dev projelerin nasıl ‘kafadan yoksun’ bir şekilde uygulandığına hep birlikte şahit olduk” denildi.

Mimarlar Odası Bursa Şubesi yönetim kurulunca yapılan açıklama şöyle:

”Bursa Büyükşehir Belediyesi, sözde ‘İstanbul Caddesi’nin Çehresini Değiştirecek’ 9 Tramvay istasyonu için yaptırdığı tasarım (!) çalışmalarını, internet sitesinde yayınlamakta ve 23 öneri arasından 9 istasyonun, halkın oylarıyla seçileceğini duyurmaktadır. Sunulan görsellere bakıldığında çoğunluğu birer zevksizlik abidesi olan, orandan, ölçekten, mimari estetikten nasibini almamış çok sayıda sözde istasyon tasarımı halkın değerlendirmesine açılmakta ve halkımız bu seçim süreciyle İstanbul Yolu’nun olumsuz yönde ciddi manada çehresini değiştirecek bu uygulamalara suç ortağı yapılmak istenmektedir. Bu şekilde bu halkın içinden çıkmış, halk için, kenti için mimarlık yapma gayreti içinde olan yüzlerce mimar yok sayılmış; söz konusu tasarımları elde etmek için ne bir yarışma açılmış; ne de mimarlara bir çağrı yapılmıştır.Biz anketle belirlenen projeleri Bursa’da daha önce de gördük. Yine benzer şekilde seçimi yapılan dev projelerin nasıl “kafadan yoksun” bir şekilde uygulandığına hep birlikte şahit olduk! Defalarca basın açıklaması yaptık, Billboardlara, gazetelere ilanlar verdik; davalar açtık…Yorulmuyoruz, usanmıyoruz… Kenti yönetenleri tekrar tekrar uyarıyoruz: Artık yeter… Bozmayın bu kenti artık! Size rağmen Unesco Dünya Miras Listesi’ne giren, Osmanlı’ya başkentlik yapmış bu tarih kentine, tarım kentine, su şehrine; bu kültür merkezine daha fazla kıymayın! Millet olarak 20 gündür darbeleri ve darbecileri lanetlerken, Bursamıza yapılan darbelerin faili olmayın!”

 

 benzer haberler

Mudanya Belediyesi ‘nden ‘Myrleia’ için Özdilek’e tepki  

Mudanya Belediyesi ‘nden ‘Myrleia’ için Özdilek’e tepki

Bursa eski vergi dairesi müze oluyor  

Bursa eski vergi dairesi müze oluyor

Uludağ’ı bilimle keşfettiler  

Uludağ’ı bilimle keşfettiler