Bu Kategoridesiniz : 03 Mart 2017 Cuma 21:06

Mobilya alırken E1 sertikasını mutlaka sorun!

Adore Mobilya, tüketicilerin mobilya satın alırken ürün açıklamalarını okumalarını ve kanserojen madde içermeyen E1 belgeli ürünler tercih etmelerini tavsiye ediyor.

Günümüzde her geçen gün daha da yaygınlaşan kanser hastalığı, hepimizin korkulu rüyası haline geldi. Tıp dünyası kanserle ilgili klinik araştırmalarına devam ederken, toplumun hastalık konusunda bilinçlendirilmesi büyük önem taşıyor.

Yapılan araştırmalara göre kanserlerin yaklaşık %80 – 90`ının nedeni çevresel faktörler. Çevresel faktörler arasında günlük hayatta sıkça kullandığımız mobilyaların hammaddelerinde insan sağlığına olumsuz etki edebilecek maddelerin bulunması da riskleri artıyor. Bundan dolayı mobilya alışverişlerinde sağlık açısından risk taşımayan hammaddelerden üretilmiş mobilyaların tercih edilmesi büyük önem taşıyor.

Adore Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kemal Kayalar, tüketicileri mobilya satın alırken E1 sertifikalı (kanserojen madde içermeyen, sağlığa zararsız) hammaddelerden üretilen ürünleri tercih etmeleri konusunda uyarıyor. Ürün açıklamalarının okunmasını ve E1 sertifikası olmayan mobilyalardan uzak durulması gerektiği söylerken mobilya fiyatlarındaki küçük farkların sağlık gibi büyük bir bedele mâl olabileceğine dikkat çekerek, ucuza alınan bir mobilya ile kanser solunabileceğini vurguluyor.

Formaldehit çocuklar için büyük risk

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, mobilya üretiminde kullanılan hammaddelerin birçoğunda bulunan formaldehit gazı, insan sağlığına olumsuz etki eden kanserojen kimyasal maddeler içeriyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından kanserojen madde olarak tanımlanan, ahşap mobilyalarda kullanılan “formaldehit”in salınımı zamanının çoğunu ev ve okul gibi kapalı alanlarda geçiren çocuklar için büyük risk oluşturuyor. Yapılan tıbbi araştırmalara göre mobilyalardaki kanserojen maddeyi soluyarak alan çocuklarda lösemi hastalığı görülme ihtimali artıyor. Ayrıca mobilyaların saldığı formaldehit maddesi solunum ve sinir sisteminde de başka ciddi hastalıklara da neden oluyor.

E1 Sertifikası nedir?

Mobilya üretiminde kullanılan hammaddelerdeki kimyasalların sağlığımıza uygun olup olmadığı ölçülmüş, insan sağlığına zarar verme eşik noktaları ve standartları tespit ediliyor. Bu tespitlere göre sınıflandırılmış sağlık sertifikaları bulunuyor. Sağlık standartlarına uygunluk belgelerinden biri olan E1 sertifikası, verilen ürünün üretiminde insan sağlığına zarar verecek oranlarda kimyasal madde kullanılmadığını belirtiliyor. E1 sertifikasına sahip ürünler kanser riski oluşturmuyor.  Avrupa’da, mobilya alırken dikkat edilen en önemli hususlardan biri haline gelen E1 sertifikası maalesef Türkiye’de henüz yeterince bilinmeyen ve önemsenmeyen bir konu. Türk Standartları Enstitüsü (TSE) uzmanları, sık sık konunun önemine dikkat çeken açıklamalar yapsalar da tüketicinin bilinçlenmesi uzun bir süre daha alacak gibi görünüyor.

 benzer haberler

Bursa’da yeni uygulama: Hastalar evlerinde de yalnız değil  

Bursa’da yeni uygulama: Hastalar evlerinde de yalnız değil

Türkiye’nin ilk ‘bebek dostu’ sağlıklı hayat merkezi   

Türkiye’nin ilk ‘bebek dostu’ sağlıklı hayat merkezi 

Sağlıklı Yaşam Araçları’ndan 6 ayda 50 bin kişiye eğitim  

Sağlıklı Yaşam Araçları’ndan 6 ayda 50 bin kişiye eğitim