Bu Kategoridesiniz : 16 Temmuz 2018 Pazartesi 16:48

Mudanya Belediyesi ‘nden ‘Myrleia’ için Özdilek’e tepki

Mudanya’nın ilk kurulduğu yer olan Myrleia Antik Kenti’nin üzerine alışveriş merkezi yapılmasına ilişkin dava süreci devam ederken yer sahibi Özdilek Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özdilek, antik kenti alışveriş merkezi olarak kullanmak için İmar Affı’na başvurdu. AVM inşaatıyla ilgili süren dava için ‘bilirkişi raporuna’ dayanarak verilen ret kararı, bilirkişi olarak atanan kişilerin görev alanlarının uyumsuzluğu nedeniyle Danıştay 14. Dairesi tarafından bozulurken, AVM’yi açmak isteyen Özdilek’in, İmar Affı’nı fırsat bilerek, Yapı Kayıt Belgesi aldığı bildirildi. Mudanya’da toprağın altında yatan tarihsel zenginliğin, Myrleia’nın sermayenin ve bireylerin özel çıkarları doğrultusunda yok edilmesine izin vermeyeceklerini belirten Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, alanın acilen kamulaştırılması için çalışmalara başladı. Başkan Türkyılmaz, “Sonuna kadar Myrleia için yasaların getirdiği ölçüde tüm hakkımızı kullanacağız” dedi.

“TARİHİ TALANA GEÇİT YOK!”

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Ömerbey Mahallesi’nde bulunan ve üzerine AVM inşaatı yapılan antik kentin geleceğe özgün haliyle bırakılabilmesi için kamulaştırma kararı aldıklarını söyledi. Belediye avukatlarınca açılacak kamulaştırma davası ile İmar Affı’nın arkasına sığınarak Mudanya’nın tarihini yok etmek isteyenlere izin vermeyeceklerinin altını çizen Başkan Türkyılmaz,  “Günlerce nöbetler tuttuk, gerekirse yine tutarız. Bu tarihsel değere hep birlikte sahip çıkacağız. Tarihi talana geçit vermeyeceğiz” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Danıştay 14. Dairesi, Myrleia Antik Kenti üzerine yapılan AVM inşaatıyla ilgili süren dava için “bilirkişi raporuna” dayanarak verilen ret kararını, bilirkişi olarak atanan kişilerin görev alanlarının uyumsuzluğu nedeniyle bozdu. Mudanya’nın ilk kurulduğu yer olan Myrleia Antik Kenti’nin üzerine alışveriş merkezi yapılmasına ilişkin süren davada son sözü Danıştay söyledi. AVM inşaatıyla ilgili süren dava için ‘bilirkişi raporuna’ dayanarak verilen ret kararı, bilirkişi olarak atanan kişilerin görev alanlarının uyumsuzluğu nedeniyle Danıştay 14. Dairesi tarafından bozuldu. Danıştay 14. Dairesi, bilirkişi heyeti içinde en az bir arkeolog ile mimar ya da inşaat mühendisinin olmamasını eleştirerek davanın yeniden görülmesini istedi. Mudanya Belediyesi, Mudanya Tarihine ve Geleceğine Sahip Çıkanlar Platformu, TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu, Bursa Barosu, Bursa Kent Konseyi Arkeoloji Çalışma Grubu, Bursa Tabip Odası, Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi, Çağdaş Hukukçular Derneği Bursa Şubesi, DOĞADER Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği, DİSK Güney Marmara Bölge Temsilciliği, KESK Bursa Şubeler Platformu’ndan oluşan Myrleia Antik Kenti Platformu, Danıştay kararını AVM önünde düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı.

 

 

 benzer haberler

‘Mandıra Filozofu’ okullara da karşı  

‘Mandıra Filozofu’ okullara da karşı

Gençlerden vekillere mektup  

Gençlerden vekillere mektup

‘Nihat Hoca’ Uludağ Üniversitesinde anıldı  

‘Nihat Hoca’ Uludağ Üniversitesinde anıldı