Bu Kategoridesiniz : 03 Eylül 2016 Cumartesi 23:41

Müziğin kalbi Nilüfer’de atıyor

Nilüfer Belediyesi’nin düzenlediği Nilüfer Müzik Festivali görkemli konserlerle başladı. Türkiye’nin bir çok yerinden müzik severi Nilüfer’de buluşturan festivalin ilk gününde İlhan Erşahin’s İstanbul Sessions, Kaan Tangöze ve Hey! Douglas sahne aldı. Binlerce kişinin izlediği konserlerde coşku doruktaydı.Türkiye’nin en büyük müzik festivallerinden biri olan Nilüfer Müzik Festivali ikinci kez kapılarını müzik tutkunlarına açtı.

Nilüfer Belediyesi, geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen ve Türkiye genelinde müzikseverlerin yoğun gösterdiği festivali bu yıl daha kapsamlı düzenledi. Balat Atatürk Ormanı’nda gerçekleşen ve 18 farklı ülkeden toplam 128 sanatçının yer aldığı Nilüfer Müzik Festivali binlerce kişiyi ağırlıyor. Dünyaca ünlü Belçikalı grup Oscar and The Wolf, Athena, Duman, Kultur Shock ve Mashrou Leila gibi önemli isimlerin yer aldığı festival, katılımcılarına 3 ayrı sahnede 28 canlı performans ile toplam bin 530 dakika dolu dolu müzik vadediyor.

5 BİN KİŞİ ÇADIR KURDU

Festivalin ilk gününde sabah saatlerinden itibaren  Balat Atatürk Ormanı’ndaki festival alanına giren yaklaşık 5 bin müzik tutkunu kamp alanına çadırlarını kurdu. Akşam saatlerine kadar çadır kurup alandaki stantları gezen katlımcılar konserlerin başlamasıyla kaliteli ve sınırsız müziğin keyfini yaşadı.

AÇILIŞ KONSERİ İLHAN ERŞAHİN’S İSTANBUL SESSIONS’DAN

LHAN ERŞAHİN1Nilüfer Müzik Festivali’nin ilk konserini İlhan Erşahin’s İstanbul Sessions verdi. Caz, rock ve dans müziğinin öğelerini bir araya getiren grup izleyenlere keyifli anlar yaşattı. Dünyanın önde gelen saksafon sanatçılarından biri olan İlhan Erşahin ve grubu performansıyla tam not aldı.

KAAN TANGÖZE İZLEYENLERİ COŞTURDU

KAAN TANGÖZE2Festivalin ilk gününde Türk rock müziğinin en başarılı temsilcilerinden Duman grubunun solisti Kaan Tangöze de sahne aldı. İlk solo akustik çalışması “Gölge Etme” ile büyük beğeni toplayan Tangöze, konserde gönülleri bir kez daha fethetti. Hareketli parçalarıyla izleyenleri coşturan Tangöze, parçalarını zaman zaman  seyirciyle birlikte söyledi.

HEY! DOUGLAS BAŞKA BİR DÜNYAYA GÖTÜRDÜ

HEY! DOUGLAS1Her geçen dakika coşkunun arttığı festivalin ilk gecesinde Hey! Douglas da sahne alan gruplar arasındaydı. Hey! Douglas 70’li yılların  funk ve soul şarkılarını disco  ritimleri ile birleştirip tekrar düzenleyerek izleyenlere farklı bir dünya sundu. Sahne performansı ile müzik severlere unutulmaz bir gece yaşatan Hey! Douglas, eski parçalara yaptığı mixler ile fark yarattı.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ

Binlerce gencin doyasıya eğlendiği festivalde güvenlik önlemleri de üst seviyede alındı. Festival alanında resmi ve sivil polis ekipleri, özel güvenlik görevlileri ve çok sayıda festival sorumlusu görev alıyor. Festival alanına girmek isteyen katılımcılar x-ray cihazından kontrol edilerek kabul edilirken, üst ve çanta araması da titizlikle gerçekleştiriliyor. Yine olası bir sorun da müdahale etmek üzere alanda revir ve  ambulans ile  NAK ekipleri de tedbir amaçlı hazır bekletiliyor.

BİN 530 DAKİKA DOLU DOLU MÜZİK

Nilüfer Belediyesi’nin geçtiğimiz yıl “Dünyayı sev, geyiği öp, festivale gel” sloganıyla ilkini düzenlediği Nilüfer Müzik Festivali 4 Eylül’e kadar devam edecek. Geçtiğimiz yıl 60.000‘i aşan katılımı ile bu yıl kapasitesini 90 bine çıkaran Nilüfer Belediyesi, festival süresince katılımcılara eşsiz bir atmosfer eşliğinde müzik dolu dakikalar vadediyor.

200 bin metrekarelik dev festival alanında  bugün de Palmiyeler, Flört, Sena Şener, Kalben, Yok Öyle Kararlı Şeyler, Shefita, Can Gox, La chiva Ganvita,Gaye Su Akyol, Kultur Shock Babazula Ft. Seyyal Taner, Duman, Kabus Kerim sahne alıyor.

Festivalin üçüncü günü olan 4 Eylül Pazar günü de çok değerli isimler müzik tutkunlarını karşısına çıkıyor. Bu isimlerden biri de dünyaca ünlü Belçikalı müzik grubu Oscar and The Wolf, hayranlarına muhteşem bir gece yaşatacak.

4 Eylül’de ayrıca Manuş Baba, Pinhani, Deniz Tekin  Mydy Rabcad, Kolektif İstanbul, La Sra. Tomasa, The Ringo Jets, Mashrou’ Leila, Ayyuka, Ceylan Ertem ve Athena katılımcılara müzik ziyafeti sunacak.

Türkiye’nin ve dünyanın birçok yerinden müzikseveri Bursa’da buluşturan festival; müzik dışı etkinlikler, sürprizler ve yarışmalar ile katılımcılara bambaşka bir festival deneyimi sunuyor.

EN SÜSLÜ GEYİK BU FESTİVALDE

Festival (1)Yaklaşık 2 bin kişinin görev aldığı festival süresince, katılımcılar için çeşitli yarışmalar da düzenleniyor. Bu yarışmalardan biri de  “Süslü Geyik Kostüm Yarışması”.  “#süslügeyik Kostüm Yarışması” etkinliği ile festivalin en süslü geyiği sosyal medya platformunda jüri değerlendirmesi sonrası seçilecek.  İster takım halinde ister bireysel yarışmada yer almak isteyen katılımcılar, alanda kurulacak çadıra kayıt olduktan sonra kostümlerini sosyal medyada #süslügeyik yada #suslugeyik hashtagleri ile paylaşarak jüri tarafından bir elemeden geçiyor. Kazanan katılımcı  Nilüfer Belediyesi tarafından belirlenen sürpriz ödülünü alacak.

BOZBEY: BARIŞ İÇİN MÜZİK 

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, festivalin, iyi kalpler için, hayatın zor anlarında kavga etmek ya da kavga dinlemek yerine, şarkı söylemek isteyenler için bir mola olduğunu ifade etti. Başkan Bozbey,  “Daha ilk yılında ödüllere doymayan bir organizasyon olan Nilüfer Müzik Festivalimiz, aslında hepimizin ne kadar müziğe ve onun getirdiği birlikteliğe ihtiyacımız olduğunu ispatladı. Geçen yıl ‘Dünyayı sev, geyiği öp, festivale gel’ sloganıyla yola çıkmıştık ve bu yıl da kenti müzikle doldurmak istiyoruz.  Balat Atatürk Ormanı’nda yoğun, yorgun ve kederli günleri bir kenara bırakarak müzik aracılığıyla barış, birlik, beraberlik duygularını güçlendirmek istiyoruz. Bunun için tüm müzik tutkunlarını festivalimize bekliyoruz” dedi.

ULAŞIM KOLAYLIĞI

Biletleri Biletix’ten satılan Nilüfer Müzik Festivali için ulaşım oldukça kolay. Bursa dışından da müzik tutkunlarının büyük ilgi gösterdiği festival süresince Nilüfer Belediyesi ulaşım desteği sağlıyor.  İsteyenler kentin belli noktalarında sağlanan festival süresince sağlanan servislerle Balat Atatürk Ormanı’na ücretsiz olarak ulaşabiliyor. Servis lokasyonları ve saatleri ile ilgili detaylı bilgiye www.nilufermuzikfestivali.com adresinden ulaşılabilir

MÜZİK FESTİVALİ’NDE HARİKALAR DİYARI

Nilüfer Kent Konseyi, Balat Atatürk Ormanı’nda devam eden Nilüfer Müzik Festivali alanında Harikalar Diyarı’nı oluşturdu. Eğlenceli atölye ve yarışların düzenlendiği Nilüfer Kent Konseyi alanında toplanan gençler hem kaynaşıyor hem de öğreniyor.

J52A6257Nilüfer Belediyesi’nin düzenlediği  Nilüfer Müzik Festivali alanında birbirinden renkli görüntüler yaşanıyor. Nilüfer Kent Konseyi de Balat Atatürk Ormanı’nda oluşturduğu alana katılımcıları Alis’in Harikalar Diyarında yolculuğa çıkarıyor.
Günboyu atölye ve etkinliklerin düzenlendiği Harikalar Diyarı’nın renkli ortamı festival katılımcılarına eğlenceli anlar yaşatıyor. Nilüfer Kent Konseyi alanında toplanan gençler oyun ve etkinliklere katılırken hem kaynaşıyor hem de haklarını öğreniyorlar.

J52A6258Alanın adını Alis Harikalar Diyarında isimli masaldan aldıklarını söyleyen Nilüfer Kent Konseyi Genel Sekreteri Elvan Atay, “Ülkemizde son zamanlarda yaşanan gerçek dışı ortam, masalların dünyasını kötü masal olarak aslında bize yaşattırıyor. Hiçbir şeyin gerçek olup olmadığını bilmiyoruz” dedi.

“Tüm soruları sorup doğruları bulacağız”

FestivalBu dönemde soru sormanın çok önemli olduğunun altını çizen Atay, “Ancak hangi soruları soracağımıza bireylerin karar vermesi, doğru soruları bulabilmek için de felsefeyi araç olarak kullanması gerektiğini düşündük. Ne kadar saçma olursa olsun tüm soruları soracağız ve sonuna kadar araştırarak doğruları bulacağız. Bunun yolunu buradan geçirelim istedik. Bununla ilgili kuş evleri, ahşap atölyesi ve şapka atölyesi gibi eğlenceli atölyelerimiz var. Bunun yanı sıra Toplum Gönüllüleri Vakfı’ndan destek aldığımız Barış Zamanı ve Sosyal Haklar Kıraathanesi’nden oluşan kutu oyunlarımız var. Gençler buraya gelip haklarını öğreniyorlar, barışla ilgili konuşuyorlar. Hem kaynaşıyorlar hem de ülkeye ve kendi haklarına dair sohbetler ediyorlar. Dolayısıyla biz gerçeğimizin ne olduğunu bulmak durumundayız. Büyüyor muyuz, küçülüyor muyuz, hangi illüzyonu kim bize yaşatıyor bunu bulmak zorundayız. Belki burada bulunmayacak ama bir adım atılması gerekiyorsa eğer gençler tarafından burada o adımı attırmak istiyoruz. Bunun için böyle bir konsept seçtik. Gençlere yakışır olsun diye de rengarenk yaptık. Amacımız bu aslında” şeklinde konuştu.

NLF_6490Gençlerin barışın, demokrasinin ve özgürlüğün peşini bırakmaması gerektiğine dikkat çeken Atay, “Gençler sürekli bunu talep etmeliler. Böyle bir hakkımız var. Bu ülke hiçbir şeye teslim olmayacak. Bunu başaracak olan, demokrasiyi getirecek olan da gençlerdir diye inanıyoruz. Bunu talep etmelerini istiyoruz. Bizim talebimiz daima bu yönde. İnsanların şu soruyu sormasını istiyoruz. ‘Kuzgunlar neden yazı masasına benzer.’ Buradan yola çıkıp, barışa gelineceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Elvan Atay festival boyunca sayısız etkinliğe sahne olacak Nilüfer Kent Konseyi alanına tüm gençleri davet etti.

J52A6304

NLF_6503

 benzer haberler

Ümit Besen ve Pamela’dan muhteşem düet  

Ümit Besen ve Pamela’dan muhteşem düet

İlayda Aydın sete traktörle geliyor  

İlayda Aydın sete traktörle geliyor

‘Bizim Ev’ katılımcılarından muhteşem konser  

‘Bizim Ev’ katılımcılarından muhteşem konser