Bu Kategoridesiniz : 21 Mart 2017 Salı 20:15

‘Nevruz sevinç ve sevgi günüdür’

Vali İzzettin Küçük, baharın gelişini, bolluk ve bereketi simgeleyen Nevruz Günü’nde, Nevruz Kutlama Komitesi ve Valilik Çalışanları ile birlikte Bursa Valiliği Tarihi Heykel Hizmet Binasında gerçekleştirilen kutlama törenine katıldı.
Konuşmasına, omzuna Türkmen Poşusunu alarak başlayan Bursa Valisi İzzettin Küçük, ”Öncelikle hepinizin Nevruz’unu kutluyorum. Mübarek olsun, kutlu olsun, sevinçli olsun” dedi. Vali Küçük, şöyle devam etti:
”Eski Türk takviminde yeni yılın başlangıcı Nevruz, doğanın, tabiatın uzun bir kıştan, uzun bir uyku halinden yeniden dirilme haline, her şeyin yaşamla buluşma anına tekabül ediyor. Tabiatın bütün renkleriyle, kokusuyla, sesiyle açılması serpilmesi günüdür.  Nevruz onun için bir sevinç günüdür. Onun için mutluluk vericidir. İnsanların içinde bir sevinç oluşturur. Bu sevinç duygusunun doğal sonucu da sevgidir. Bir insanın kalbinde sevinç oluşur ise  çevresini sever, ailesini, mahallesini, şehrini ve ülkesini sever. Nevruz bu anlamda sevinç ve sevgi günüdür. Nevruz bütün bu coğrafyada, Türki Cumhuriyetlerde, Orta Doğuda bütün toplulukların kavimlerin başta Türkler olmak üzere hepsinin ortak bir bayramıdır. Geniş bir coğrafyanın değişik inanç ve kültürlerini, birbirinden farklı düşünceye sahip olanları ortak bir noktada buluşturan bir gündür. Onun için Nevruz insanların sevgi tazelediği, çevresinde olan bitene daha güzel bir gözle baktığı gündür. Böylesine önemli bir günü sevgi ve kardeşliğin başlangıcı saymak yerine kavganın ve çatışma kültürünün başlangıcı sayanlar büyük bir hata içerisine girmiş olur.Nevruz birbirimize sevgi ile bakmanın,  omuz omuza olmanın ve hayatı yakalamanın, hayata selam çakmanın, saygı duymanın günüdür. Tabiatın uyanışının insanoğlu tarafınca fark edilip sevinçle ve şükürle karşılandığı gündür Nevruz.Ben Nevruzun milletimiz için ülkemiz için güzel günlerin başlangıcı olacağını temenni ederek, hepinizi sevgi saygı ve bereket ile selamlıyorum.”
Bursa Nevruz Kutlama Komitesi adına konuşma yapan Türk Ocakları Derneği Bursa Şube Başkanı Prof.Dr.Selçuk Kırlı ise,”Türk Dünyası’nın en eski ve tek ortak bayramı olan Nevruz Bayramınızı kutluyorum. Bugün Nevruzdur, bugün barışma günüdür. Bugün hep birlikte olma günüdür. Berekete, geleceğe, yeni yıllara ve istikbalin ebediyete kadar uzayan sürecine  hizmet etme günüdür. Nevruz hepimize kutlu olsun” ifadelerini kullandı.
Nevruz Kutlama programında Bursa Valisi İzzettin Küçük, yumurta tokuşturma geleneğini de ihmal etmedi. Renkli görüntülerin yaşandığı tören, sıcak ve samimi bir ortamda yapılan kokteyl ile son buldu.

 benzer haberler

Mudanya Belediyesi ‘nden ‘Myrleia’ için Özdilek’e tepki  

Mudanya Belediyesi ‘nden ‘Myrleia’ için Özdilek’e tepki

Bursa eski vergi dairesi müze oluyor  

Bursa eski vergi dairesi müze oluyor

Bursa Kılıç- Kalkan ‘dalya’ dedi  

Bursa Kılıç- Kalkan ‘dalya’ dedi