07 Mayıs 2018 Pazartesi 12:44

Nilüfer’de hıdırellez coşkusu doyasıya yaşandı

Baharın müjdecisi hıdırellez, Nilüfer Belediyesi’nin düzenlediği 8. Görükle Hıdırellez Şenliği’nde renkli görüntülerle kutlandı. Şenliklere katılan Başkan Mustafa Bozbey, “Hıdırellez dostluk, barış, kardeşlik demek. Bunun en güzel örneğini Nilüfer’de her yıl sergiliyoruz” dedi.

Nilüfer Belediyesi’nin, Lozan Mübadilleri Kültür ve Dayanışma Derneği, Görükle Sanayici ve İşadamları Derneği (GÖRSİAD) ve Görükle Kadın Dayanışma ve Kalkındırma Kültür Derneği iş birliği ile düzenlediği 8. Görükle Hıdırellez Şenliği, coşku dolu anlara sahne oldu.

Şenlik, Görükle merkezden, kapalı pazar alanına düzenlenen kortejle başladı. Halkın büyük ilgi gösterdiği korteje, Nilüfer Bando eşlik etti. Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, eşi Seden Bozbey, CHP Bursa İl Başkanı Hüseyin Akkuş, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Mehmet Turan Tansal, Nilüfer Belediye Meclisi Üyeleri, muhtarlar da kortejde yer alarak halkın Hıdırellez coşkusuna ortak oldu. Pazar alanına gelenler davul zurna eşliğinde halaylar çekti, oyunlar oynadı. Dağıtılan manilerin okunması da şenliğe ayrı bir renk kattı.

“HIDIRELLEZ UMUTTUR”

Şenliğin açılış konuşmasını yapan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Nilüfer Belediyesi olarak, çağdaş ve aydınlık bir geleceğin temellerini atarken, gelenekleri de yaşatmaya devam ettiklerini ifade etti.  Bozbey, “Burada, her yıl baharın müjdesini, Hızır ile İlyas’ın buluşmasını birlikte kutluyoruz. Hıdırellez dostluk, barış, kardeşlik demek. Bunun en güzel örneğini Nilüfer’de her yıl sergiliyoruz. Ne mutlu bize ki böyle güzel bir günü paylaşıyoruz. Dostluklarımızın pekiştiği, sonsuza uzanan bir kardeşlik köprüsünün temellerini sağlamlaştırdığımız Hıdırellez’de her yıl, gül ağacının altına mutluluk ve sevdaya dair dilekler de bırakılıyor. Ben bu dileklerin, gönlünüzden geçen her şeyin gerçek olmasını yürekten istiyorum. Hıdırellez umuttur. Yarının güzelliklerle geleceğine, daha da iyi olacağına inanmaktır. Doğanın çiçeklenmesi gibi, yaşamın da umutlarla çiçeklenmesi, yeşermesidir. İçinizdeki bu umut hep canlı ve taze kalsın” diye konuştu. CHP Bursa İl Başkanı Hüseyin Akkuş, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Mehmet Turan Tansal da yaptıkları konuşmada baharın müjdecisi hıdırellezi böylesine güzel bir etkinlikte kutlamanın verdiği mutluluğu dile getirdiler ve iyi dileklerde bulundular.

ŞARKILAR VE  OYUNLARLA COŞTULAR

Konuşmaların ardından Nilüfer Halk Dansları Topluluğu sahne aldı. Sergiledikleri yöresel oyunlarla şenliğe katılanları coşturan ekiplere, Başkan Mustafa Bozbey, eşi Seden Bozbey ve konuklar oynayarak eşlik etti.

Şenlikte, Nilüfer Roman Orkestrası ve Görükle TSM Korosu da sahne alarak seslendirdiği şarkılarla izleyenlere keyifli anlar yaşattı. Görükle TSM Korosu’na solo olarak eşlik eden Görükle Kadın Dayanışma ve Kalkındırma Kültür Derneği Başkanı Seher Çavuşoğlu seslendirdiği şarkılarla büyük alkış aldı. Şenliklerin finalinde sanatçı Ayşe Ekiz sahne aldı. Ekiz seslendirdiği şarkılarla katılanlara hoşça vakit geçirtti.