Bu Kategoridesiniz : 26 Aralık 2016 Pazartesi 18:06

Panayır Deresi’ne Avrupai makyaj

panayir2

Tramvay hattı ile İstanbul Caddesi’nin çehresini tamamen değiştirmeye hazırlanan Büyükşehir Belediyesi, Panayır Deresi ıslah ve rekreasyon projesiyle de Bursa’nın İstanbul girişine prestij katacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ilk etapta 2 milyon TL’lik yatırımla dere ıslahının yanında yeşil alan düzenlemeleri, oturma alanları, yürüyüş yolları, spor alanları ile Panayır Deresi’nin Avrupai bir görüntüye bürüneceğini söyledi.

Bursa’yı güney-kuzey ekseninde kesen Cilimboz, Hacivat ve Gökdere’deki ıslah çalışmalarıyla bu bölgeleri ayrıcalıklı yaşam alanlarına dönüştüren Büyükşehir Belediyesi, Nilüfer ve Deliçay derelerinin birleştiği nokta olan Panayır Köprüsü’nde dere ıslah ve çevre düzenleme çalışmalarına hız verdi. BUSKİ tarafından sürdürülen çalışmaları yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı’dan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Prestij katacak

Küresel ısırma ve değişim iklim koşullarına bağlı olarak ani yağışlar ve sel felaketlerinin dünya genelinde önemli bir sorun haline geldiğini hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bu nedenle daha ilk günden dere ıslah çalışmalarına büyük önem verdiklerini söyledi. BUSKİ tarafından yaklaşık 80 kilometre uzunluğa ulaşan 25 derede sürekli ıslah ve temizlik yapıldığını hatırlatan Başkan Altepe, bu çalışmalar sayesinde son 8 yıldır Bursa’da önemli bir taşkın olayının yaşanmadığını belirtti. Dere ıslah çalışmalarına rağmen dere kenarlarını yaşam alanlarına dönüştüren rekreasyon projelerine de önem verdiklerini ifade eden Başkan Altepe, “İstanbul Caddesi’ni doğu – batı ekseninde geçen Panayır Deresi’nde ıslah ve çevre düzenleme çalışmalarına hız verdik. Derenin her iki yamacı membran döşendikten sonra taş yüzeyle kaplanıyor. Böylelikle bir daha buralarda ot çıkmayacak ve sürekli temiz kalacak. Bunun yanında yol, çevre, yeşil alan düzenlemeleri, halkımızın oturup güzel vakit geçireceği alanlar, ağaçlandırma çalışması ve yürüyüş yolları ile burası Avrupai bir görüntü kazanacak. İlk etapta 2 milyon TL’lik yatırımla 21 bin metrekare alan kaplanacak. Kentimizin İstanbul girişi, Bursa’nın en prestijli yeri olacak” diye konuştu.

 benzer haberler

Başkan Edebali’den moral ziyareti  

Başkan Edebali’den moral ziyareti

‘Bursa Bıçağı’ tescillendi  

‘Bursa Bıçağı’ tescillendi

Uludağ’ı bilimle keşfettiler  

Uludağ’ı bilimle keşfettiler