Bu Kategoridesiniz : 27 Eylül 2016 Salı 18:50

Sağlığınız için şart! ‘Hayır’ demeyi öğrenin

Depresyon, anksiyete, yeme bozukluğu, panik atak, içe kapanıklık, evlilik-ikili ilişki sorunları gibi pek çok belirtinin kökeninde sınır koyamamak, hayır diyememek gibi davranışlar yer alabiliyor. Çocukluktan itibaren yakın çevrenin isteklerine karşı çıkmanın yanlış ve bencillik olduğunun öğretilmesi nedeniyle kişiler genellikle kendilerini korumaları gerektiği anlarda hayır cevabını veremiyor. Bu nedenle pek çok kişinin psikolojisi istemsiz şekilde olumsuz etkilenebiliyor. Acıbadem Bursa Hastanesi’nden Psikolog Deniz Erden, hayır diyememenin kişilerin psikolojisine verdiği zararlar hakkında önemli bilgiler verdi.

Neden ‘hayır’ diyemiyoruz?

Kişiler genellikle karşısındakinin duygularını incitmekten, cezalandırılmaktan, kötü ve bencil bir kişi olarak tanımlanmaktan, mevcut yaşam düzeninin bozulmasından, vicdansız olarak adlandırılmaktan veya etrafındaki kişileri kaybetmekten endişe duyduğu için kendisinden istenilen herhangi bir şeye karşı ‘hayır’ cevabı veremiyor. Çevresindekilerle uyumlu bir ilişki yürütmek uğruna ‘hayır’ cevabı veremeyen kişiler bir süre sonra kendisine ve hayır diyemediklerine karşı kızgınlık ve öfke duymaya başlıyor. Kişinin kendisine duyduğu öfke kendi benlik saygısını  olumsuz etkilerken, karşıdaki kişilere duyduğu kızgınlık: ilişkilerde  araya mesafe koyma, alakasız başka konularda öfke patlamalarında bulunma veya çevremdeki insanlar  beni sevmiyor, değer vermiyor gibi olumsuz düşünce kalıplarının gelişmesine yol açıyor. Ardından depresyon, panik atak, takıntılı düşünceler gibi psikolojik şikayetler başlayabiliyor. Psikolog Deniz Erden, “Çevrenizdeki kişilerin sorumluluklarını üstlenmesini istiyorsanız, ‘sınır’ kavramını öğrenmeli ve uygulamaya koymalısınız. Kişilere ‘hayır’ cevabı verilmedikçe talep ve isteklerinin bir sonu olmayacağını unutmamalısınız” diyor.

‘Hayır’ diyememek ne tür sorunlara yol açıyor?

Dışardan gelen talep ve isteklere hayır demeyi öğrenmek kadar kişinin kendisini de sigara, alkol gibi zararlı istek ve alışkanlıklar konusunda durdurabilmesi önem taşıyor. Bu çerçevede kişinin kendisine hayır demesi ile irade ve özgüveni de olumlu yönde etkiliyor. Burada kazandığı beceriyi dış dünyadaki insanlara karşıda uygulayabiliyor ve onlara ‘hayır’ demesi daha kolay oluyor. Özellikle ebeveynleri çocuklarına ‘hayır’ demek konusunda uyaran Psikolog Deniz Erden, “Hayır cevabını vermeyi ve kabul etmeyi küçük yaşlarda öğrenmek önem taşıyor. Hayır demeyi öğrenmeyen çocukta, ileride görülebilecek pek çok sorumsuz davranışın temeli atılmış oluyor” diyor. Örneğin okuldan gelip ödevini yapmayan çocuğun yerine sevgi adına ödev yapılmaması veya ihtiyacı yokken ekonomik anlamda ebeveynleri zorlayacak isteklerine evet denmemesi, önem taşıyor. Büyüyünce kendiliğinden anlar’ gibi yaygın anlayış biçimi kesinlikle önerilmiyor. Yetişkinlerin hayır demeyi bir anda öğrenemeyeceğini söyleyen Psikolog Deniz Erden, bunun için küçük çabalarla başlayan alıştırmalara ihtiyaç olduğunu da sözlerine ekliyor.

 benzer haberler

Türkiye’nin ilk ‘bebek dostu’ sağlıklı hayat merkezi   

Türkiye’nin ilk ‘bebek dostu’ sağlıklı hayat merkezi 

Sağlıklı Yaşam Araçları’ndan 6 ayda 50 bin kişiye eğitim  

Sağlıklı Yaşam Araçları’ndan 6 ayda 50 bin kişiye eğitim

Parkinson hastasının beynine, hareketleri düzenleyen pil  

Parkinson hastasının beynine, hareketleri düzenleyen pil