Bu Kategoridesiniz : / 22 Temmuz 2016 Cuma 01:28

Şehreküstü Meydanı ’15 Temmuz Demokrasi Meydanı’ oldu

201020121246

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi, FETÖ Terör Örgütü’nün darbe girişimi üzerine vatandaşların toplanarak tepkilerini dile getirdiği Şehreküstü Meydanı’nın ismini ’15 Temmuz Demokrasi Meydanı’ olarak değiştirdi.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı olağan toplantısı yapıldı. Ankara Yolu’ndaki yeni Büyükşehir Belediye binasında gerçekleştirilen toplantıda, 15 Temmuz günü FETÖ Terör Örgütü’nün Türkiye’de gerçekleştirdiği ve başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişimi ele alındı.

AK Parti, CHP, MHP ve Demokrat Partili üyeleriyle eksiksiz toplanan Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi, 15 Temmuz günü yaşanan ve ‘Türkiye tarihinin en alçak saldırısı olarak nitelendirilen’ darbe girişimini kınadı. Türkiye’nin yapılan saldırıyla çok büyük bir tehlike atlattığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Allah’a şükür ki; Cumhurbaşkanımızın dik durması, Başbakanımızın olayı anında televizyonlara taşıması ve Türk Milleti’nin olaya el koymasıyla tarihin en alçak saldırısı tersine döndü. Yaklaşık 1 saat içerisinde her şey normale dönmeye başladı” dedi. Darbe girişiminde Bursa’nın tüm yöneticileriyle birlikte güzel bir imtihan verdiğini belirten Başkan Altepe, “İlk anlardan itibaren koordinasyonu sağlayarak gerekli tüm tedbirleri aldık. Cadde ve yolları keserek, kritik noktalar halkı yönlendirerek muhtemel bir kalkışmanın önüne geçtik” diye konuştu. Meclis toplantısında, Şehreküstü Meydanı’nın adının ’15 Temmuz Demokrasi Meydanı’ olarak değiştirilmesi de oybirliğiyle karara bağlandı.

Başkan Altepe, mecliste yaptığı konuşmada, 15 Temmuz’da tarihin en alçak darbesinin yaşandığını belirterek hainlikte sınır tanımayan bu girişimi şiddetle kınadıklarını ifade etti. Cuntacıların milletin evlatlarına, askerine, polisine, TBMM’ye, kamu kurum ve kuruluşlarına ateş açtığını, masum insanları şehit ettiğini aktaran Başkan Altepe, “Astın üste silah çektiği, her türlü yasa dışı uygulamanın yer aldığı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bile tahmin edemeyeceği alçaklıkların yaşandığı bir gece oldu. Türkiye’nin kurtarılması ve kollanması için görevin halka düştüğünün açıklanmasıyla milyonlar meydanlara indi. Emniyet güçlerimiz, halkın desteğiyle olayları bastırabildi. Türk Milleti büyük bir millet olduğunu, boşuna tarih yazmadığını bir kez daha gösterdi. Devletimiz tüm kurumlarıyla birlikte büyük bir tehlike atlattı” şeklinde konuştu.

Başkan Altepe, darbe girişiminde Bursa’nın güzel bir imtihan verdiğini ifade etti. İlk andan itibaren Vali İzzettin Küçük’ün olaya hakim olduğunu, Bursa Garnizon Komutanı Tümgeneral Seyfullah Saldık’ın sözde sıkıyönetim komutanı albayı tutuklatarak kontrolü sağladığını belirten Başkan Altepe, “Belediyelerimiz de burada üzerine düşen her görevi hakkıyla yerine getirdi. Saldırılara karşı tüm cadde ve yollar kesilerek, kritik noktalarda halkın yoğunlaşması sağlandı. Saldırı ihtimali olan tüm araçlar engellenerek, kalkışmanın Bursa’da başarılı olmasının önüne geçildi” ifadelerini kullandı.

Meclis toplantısında grup sözcüleri de söz alarak, yaşanan darbe girişimini kınadı. Bursa Valisi İzzettin Küçük, meclis üyelerinin oybirliğiyle üye seçildi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR’DE 6 KİŞİ GÖREVDEN ALINDI

Bu arada, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nde 6 kişi görevden alındı. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nde Ar-Ge Şube Müdürü Aslan Sevi, Makine İkmal ve Bakım Onarım Şube Müdürü Üzeyir Erçik, Makine İşletme Şube Müdür Vekili Tayfun Güngör,  Sosyal İşler Şube Müdür Vekili Şahin Arat ve Huzurevi Şube Müdürü Hüseyin Toprak görevlerinden alındı. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Seyfettin Avşar da emekliliğini istemişti.

 

 benzer haberler

Prof.Dr.Yalçın: Hayvan sevgisi ders müfredatına alınsın  

Prof.Dr.Yalçın: Hayvan sevgisi ders müfredatına alınsın

YIL-MEK’ten 51 bin kişiye mesleki kurs  

YIL-MEK’ten 51 bin kişiye mesleki kurs

Parkinson hastasının beynine, hareketleri düzenleyen pil  

Parkinson hastasının beynine, hareketleri düzenleyen pil