Bu Kategoridesiniz : 08 Kasım 2016 Salı 01:56

Sen hiç ateşböceği gördün mü?

Sen hiç ateşböceği gördün mü? Gördün ya da görmedin… Bırak ateşböceğini de… Şu soruma yanıt ver… Sen hiç Paris’i gördün mü? Ya da Londra, Roma, Tokyo, Madrid, Dubai… Bu kentleri gördün mü… O kentlerdeki yaşam hakkında fikrin var mı?
Kime bu sorular… Bursa’yı yöneten ya da yönettiğini zanneden herkese.
Dert etmeyin, ben de görmedim. Ama Bursa’mızı çok iyi tanıyoruz, biliyoruz. Hatta, Bursa’yı yukarıda saydığım kentlerden çok daha yaşanılır bir kent olduğunu belirleyen kuruluştan da  çok daha iyi biliyorum. Onlar değil ama, ben bu kentte yaşıyorum. O nedenle, Bursa hakkındaki herşeyi onlardan daha iyi bilirim.
Peki, ne yapmış bu uluslararası kuruluş… Şunu yapmış… Bursa’yı, dünyada 5 bin kent arasında yaptığı değerlendirmeyle, ”yaşam kalitesi en yüksek 28’inci kent” seçmiş. Duy da inanma. Londra, Paris, Roma gibi kentleri geride bırakmış ve 28’inci olmuş Bursa. Olmamış da oldurulmuş. 5 bin kentten tastamam 4 bin 972’sini geride bırakmış. Farka bak…
Bu seçim yapılırken, bazı kriterler dikkate alınmış. Örneğin, kentteki ulaşım. Bursa bu sıraya yerleştirildiğine göre, değerlendirmeyi yapanlar ya kağıt üzerinde karar verdi, ya da sokağa çıkma yasağı uygulandığı sırada çekilmiş görüntülere bakıp ‘Vay be yollara bak, bomboş. Ulaşım 10 numara 5 yıldız” dedi.
Oysa… Daha geçenlerde Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, şehir içinde trafiğin kilitlenmesinden dert yanıp, ‘Özel araçlarınızı bırakın, metroya binin’ çağrısı yapmadı mı? Demek ki Bursa, ulaşım kriterinden çaktı.
Yine Altepe, ”Bursa merkez coğrafyası 600 bin kişinin yaşamasına uygun, oysa 2 milyon 300 bin kişi yaşıyor” deyip, nüfus kriterini de taça atmadı mı?

Ama herşeye karşın adı NUMBEO olan bu kuruluş, Bursa’yı 5 bin kent arasından yaşam kalitesi en yüksek 28’inci kent seçmedi mi? Seçmiş… Ya kriterler de uygun olsaymış… Birileri bizi sevindirmek istemiş anlaşılan.

Belki de Bursa ile ilgili eski bilgiler gitti onlara, o bilgilere göre değerlendirme yaptılar. Hani adının önüne konulan ‘Yeşil’ sıfatını taşıdığı yıllardan kalma bilgiler. Hani şimdi laleden oluşan, üzerinde yeşil renk bulunmayan logosunun yerine Yeşil Türbe odaklı logo… Oysa yeşil rengin 20’den fazla tonunun bulunduğu Yeşil Türbe, şimdilerde çıplak durumda. Dökülmüş çinilerinin yerine döşenecek yeni çinilerini bekliyor.

Bursa 2016 yılında Yaşam Kalitesi En Yüksek 28’inci kent seçildi, şimdi de 2017 Avrupa Yeşil Başkenti ünvanına aday kentler arasında gösterildi. Bu nedenle her yer yemyeşil yapılıyor. Kenti yeşillendirmek için en çok kullanılan da yeşil renkli ‘plastik’ çitler… Kimin umurunda ki…  Görüntülere bakıp bu çitlerin plastik olduğu pek de anlaşılmıyor. Döşe babam döşe… De…Yeter artık, Bursa’ya daha fazla kıymayın…

Etiketler:

 benzer haberler

Mudanya Belediyesi ‘nden ‘Myrleia’ için Özdilek’e tepki  

Mudanya Belediyesi ‘nden ‘Myrleia’ için Özdilek’e tepki

Bursa eski vergi dairesi müze oluyor  

Bursa eski vergi dairesi müze oluyor

Bursa Kılıç- Kalkan ‘dalya’ dedi  

Bursa Kılıç- Kalkan ‘dalya’ dedi