Bu Kategoridesiniz : 19 Ağustos 2016 Cuma 12:39

Sıcakla fazla temas isiliğe neden oluyor

Yaz mevsiminde maruz kalınan sıcak havalar, çocuklarda sıklıkla cilt reaksiyonlarına yol açıyor. Ciltte bulunan ter bezi kanallarının yumuşaması ve tıkanması sonucunda uzun terlemeye bağlı olarakciltte kızarık su kabarcığı gibi döküntüler görülüyor. Ter birikmesininneden olduğu bir dermatoz olan isilik lezyonları derinin örtülü bölgelerinde oluşma eğilimi gösteriyor. Kırmızılık ileçevrelenmiş kaşıntılı kabarık, sukabarcığı veya sukabarcıklı şişlik şeklini alarak cilttekitüy diplerinden kabarık halde oluyor. Acıbadem Bursa Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mesut Özel, isiliğe neden olan faktörler ve isilikten korunma yollarını anlattı.

İsilik oluşmasında pek çok faktör rol oynayabiliyor. Bu faktörler arasında çok fazla giysi giyilmesi veya battaniye gibi yünlü kumaşlar kullanmak ilk sıralarda yer alıyor. Ter toplayan cilt bölgelerinde kıvrımlar veya kırışıklıklar olması, daha sık isilik oluşmasına olanak sağlıyor. Bunun yanı sıra losyon ve kremlerin cilt gözeneklerini tıkaması nedeniyle ter bezlerinin de tıkanarak isilik oluşumuna yol açabileceğini söyleyen Dr. Mesut Özel, isilik belirtilerini şu sözlerle aktarıyor:

“İsiliğin kendisi genellikle çok ciddi bir sorun teşkil etmiyor. Aslında günlük hayatı tehdit eden bir sıcak çarpması belirtisi olarak ortaya çıkıyor.Sıcağa bu denli maruziyet nedeniyle aşırı susama ve sıvı kaybı, yüksek ateş, kızarmış bir görünüm, halsizlik, hızlı kalp atışı, sığ ve hızlı nefes alıp verme, karışıklık veya unutkanlık gibi belirtiler yaşanabiliyor. Bu belirtilerden bir veya birkaç tanesi görülürse doktora başvurmak için vakit kaybetmemek gerekiyor.”

 

 benzer haberler

Türkiye’nin ilk ‘bebek dostu’ sağlıklı hayat merkezi   

Türkiye’nin ilk ‘bebek dostu’ sağlıklı hayat merkezi 

Sağlıklı Yaşam Araçları’ndan 6 ayda 50 bin kişiye eğitim  

Sağlıklı Yaşam Araçları’ndan 6 ayda 50 bin kişiye eğitim

Parkinson hastasının beynine, hareketleri düzenleyen pil  

Parkinson hastasının beynine, hareketleri düzenleyen pil